sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Szkoły wyższe słabo w rankingach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2007, 17:48

Publiczne uczelnie z Lubelszczyzny w porówniu z ogólnopolską konkurencją wypadły przeciętnie.

Ranking opublikowały wczoraj "Rzeczpospolita” i "Perspektywy".

Honoru naszego regionu bronią za to szkoły prywatne. Aż cztery z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu prywatnych uczelni licencjackich.

Najlepszą uczelnią w kraju, już po raz trzeci z rzędu, został Uniwersytet Warszawski. Z uczelni z naszego regionu, najwyższe 22. miejsce w ogólnym zestawieniu szkół prywatnych i publicznych zajęła lubelska Akademia Medyczna (szósta wśród uczelni medycznych).

KUL został sklasyfikowany na 28. a UMCS na 30. pozycji (wśród uniwersytetów odpowiednio: 10 i 11 miejsce). Na 36. miejscu uplasowała się lubelska Akademia Rolnicza (trzecia w swojej kategorii), a na 51. pozycji Politechnika Lubelska (dwunasta w gronie uczelni technicznych).

Znacznie lepiej w krajowym zestawieniu wypadły w tym roku nasze szkoły prywatne. W czołowej dziesiątce rankingu niepublicznych uczelni licencjacki znalazły się aż cztery szkoły z Lubelszczyzny. Najwyższe - 2. miejsce zajęła Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji z Lublina (w porównaniu z zeszłym rokiem awans o jedną lokatę).

Na 4. pozycji uplasowała się Puławska Szkoła Wyższa, na 7. - Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu, a na 10. - Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie. (MB)

Odpowiedź UMCS na wyniki rankingu (fragmenty)

Władze Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej z uwagą obserwują notowania uczelni w rankingach i zestawieniach przygotowywanych przez polskie media, traktując je jako sygnały dotyczące funkcjonowania uniwersytetu. W tegorocznym rankingu nasza uczelnia utrzymała 11 pozycję w grupie 22 polskich uniwersytetów.

Mimo tej stabilnej pozycji , nadal w centrum zainteresowania władz uniwersytetu znajdują się sprawy awansów naukowych, mających istotny wpływ na oceny w kategorii "siła naukowa”. Podejmowane wysiłki organizacyjne,system urlopów naukowych, stypendiów, grantów na rozwój naukowy, staży krajowych i zagranicznych nie dają zauważalnego, satysfakcjonującego postępu w tej dziedzinie (habilitacje, tytuły profesorskie).

Obecnie uczelnia wyjaśnia sprawę związaną z "zerową” ( najniższą) oceną prenumeraty czasopism zagranicznych. Niemożliwością jest uzyskanie takiej oceny przy prenumeracie 3.248 tytułów czasopism polskich, 1.039 tytułów czasopism zagranicznych drukowanych oraz ok.17 tys. prenumerowanych tytułów czasopism zagranicznych , udostępnianych drogą on-line.

Ponieważ przedstawiane dotychczas zestawienia rankingowe budzą wiele dyskusji w środowiskach akademickich, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich podjęła inicjatywę opracowania własnego rankingu w oparciu o zobiektywizowane , jasne i czytelne kryteria.

Elżbieta Mulawa-Pachoł, rzecznik prasowa UMCS
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!