środa, 24 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Szpital spod młotka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2005, 19:49

Firma wydzierżawi budynek na dziesięć lat. Zapłaci 4 miliony 800 tys. zł z góry. Takie warunki zaproponował jedyny oferent, który zgłosił się
do przetargu.

Samotnym liderem jest EMC Instytut Medyczny SA we Wrocławiu. Znany z udanych prywatyzacji kilku innych szpitali w Polsce. Startował m.in. również do przetargu organizowanego przez szpital w Rykach.
– Firma spełnia nasze wymagania – mówi Marek Wójtowicz, dyrektor lubartowskiego ZOZ. – Obiecuje, że zapłaci 12 mln zł łącznie za dziesięcioletnią dzierżawę szpitala. Poza tym za 2 mln zł odkupi od placówki sprzęt medyczny. Dodatkowo na inwestycje przeznaczy 3 mln zł, między innymi
na zakup tomografu komputerowego.
Teraz los prywatyzacji szpitala leży w rękach zarządu Rady Powiatu, który na razie nie komentuje złożonej oferty. – Jeszcze nie zdążyliśmy się z nią zapoznać – tłumaczy Kazimierz Sysiak, członek zarządu Starostwa Powiatowego. A na decyzję starostwa trzeba będzie jeszcze poczekać.
Bo sesja będzie dopiero pod koniec listopada.
To już drugi przetarg na prywatyzację lubartowskiego szpitala Poprzedni, który przewidywał zapłatę z góry za dziesięć lat dzierżawy, został unieważniony. Teraz, zgodnie z warunkami zakończonego w czwartek przetargu, firma zapłaci z góry za cztery lata.
Ale niespełna 5 mln zł, które chce wyłożyć przyszły dzierżawca, nie wystarczy na pokrycie długów szpitala (zebrało się ich ponad 23 mln zł). Dlatego zarząd starostwa rozważa zaciągnięcie kredytu na uregulowanie najpilniejszych zobowiązań.
Zdaniem dyrekcji szpitala, prywatyzacja to jedyna szansa na przetrwanie placówki, bo koszty prowadzenia niepublicznego zakładu będą niższe.
Za leczenie będzie płacił tak jak poprzednio Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem w tym, że do tej pory szpital decydował, że dalej robi zabiegi, kiedy kończyły się pieniądze z kontraktów NFZ. Teraz to dzierżawca będzie decydował, co w takiej sytuacji zrobi. Dyrekcja szpitala jednak zapowiadała, że w umowie dzierżawy zadba o zabezpieczenia chroniące interesy zdrowotne mieszkańców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!