niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Szpitale chcą, aby bogatsi pacjenci mogli leczyć się u nich za pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2010, 18:15

Czy pacjenci płacący za zabiegi czy pobyt w szpitalu uzdrowią naszą służbę zdrowia? Szpitale mówią, że tak. Ale pacjenci boją się, że szybka pomoc medyczna będzie tylko dla bogatych.

Samorządy, do których należą zadłużone po uszy szpitale, proponują, by mogły one zarabiać na badaniach i zabiegach. Chce tego i Związek Powiatów Polskich i Konwent Marszałków RP, który apeluje o poparcie w tej sprawie do ministra zdrowia.

Chodzi o to, by przejąć część pacjentów prywatnej służby zdrowia i umożliwić im leczenie za pieniądze w placówkach publicznych.

Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa, przywołuje przykład chorego, który został wpisany na listę kolejkową i na zabieg musi czekać kilka miesięcy. – Chciałby zapłacić, aby szybciej go zoperowano, ale nie może.

– I tak dopłacamy do leczenia – mówi Tomasz Palak, który z urazem kolana i zrobionym prywatnie za 150 zł USG zgłosił się wczoraj do szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Okazało się bowiem, że w publicznych placówkach takie badanie nie było możliwe bo… USG się zepsuło.

Szpitalom pomysł marszałków przypadł do gustu. – Pacjenci których na to stać i tak leczą się w prywatnych klinikach – mówi Jacek Solarz, dyrektor szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. – A gdyby mogli leczyć się u nas i nam płacić, mielibyśmy pieniądze np. na nowy sprzęt.

Jednak pacjenci oponują. – Zły pomysł. Bogaci szybciej trafialiby do lekarzy. A biedni, za których płaciłoby ubezpieczenie staliby w coraz dłuższych kolejkach – mówi Józef Podstawka z Lublina. A te już są spore. Przykładowo na zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego w szpitalu klinicznym nr 4 czeka się średnio 3,5 roku.

Szpitale nie zgadzają się z tym stwierdzeniem. – Co roku leczymy więcej pacjentów niż pozwala nam kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci, których i tak musimy przyjąć, a którzy mogliby zapłacić za leczenie, pokryliby choć w części koszty nadwykonań – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik zamojskiego szpitala "papieskiego”.

A chodzi o znaczną kwotę: na Lubelszczyźnie Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie zapłacił blisko 80 mln zł za nadwykonania, czyli zabiegi które szpitale wykonały przekraczając limity.

Szefowie szpitali podkreślają, że płatne zabiegi byłyby jedynie działalnością dodatkową. – Nigdy nie będziemy konkurencją dla prywatnych klinik, ale dalibyśmy pacjentom wybór, gdzie mogą się leczyć – mówi dyr. Solarz.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy i jakie stanowisko zajmie w tej sprawie minister zdrowia.

Koszt przykładowych zabiegów:

• wstawienie endoprotezy stawu kolanowego – od 2 do 9 tysięcy zł
• poród w prywatnej klinice – ok. 5 tys. zł
• korekta przegrody nosowej – ok. 3,5 tys. zł
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
beduin
Jack
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

beduin
beduin (24 marca 2010 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KANTY napisał:
Płacimy za drogi-drogi dziurawe
Płacimy składkę zdrowotną-co najwyżej otrzymamy receptę od rodzinnego
Placimy na ZUS-straszą ubogimi emeryturami i zalecają pracować do grobowej deski.
PANIE WOJTKU MŁYNARSKI TWOJA PIOSENKA Z CZASÓW PRL-u "UKŁADANKA " ZNOWU SIĘ AKTUALIZUJE. RZĄD TUSKA I JEGO MINISTROWIE CIĄGLE NAM PODRZUCAJĄ JAKIEŚ NOWE PUZLE. ZA KAŻDYM RAZEM PO UŁOŻENIU NIE WYCHODZI TO CO NA ZAŁĄCZONYM OBRAZKU,ALE
POJAWIA SIĘ JEDEN Z REKWIZYTÓW* PALIKOTA (*nie jest to pistolet)

Tak to fakt i może nadszedł czas na drugi plan pni Kopacz i całego PO , przejęcia szpitali przez swoich medyków stąd na przykład min. nowy sprzęt leży w magazynach i czeka na korzystne zmiany by nim zawładnąć w każdym razie kręcenie lodów w/g przepisu p. Sawickiej w takiej czy innej formie pomału kuchennymi drzwiami jest systematycznie wprowadzany i cieszmy się że są ludzie w tym kraju którzy się temu sprzeciwiają !Ja osobiście nie wyobrażam sobie by inaczej nazwać to posunięcie czy propozycję jak przywłaszczanie sobie wspólnego majątku społecznego , zaś odnośnie kolejek te na pewno się nie zmniejszą wskutek opłat indywidualnych zwiększy się tylko kolejka tych których nie stać będzie na dodatkowe opłaty i po części będzie występowało wymuszanie opłat wskutek uporczywej opinii medyków że w danym momencie nie ma miejsc w szpitalu dla tych bez dopłat a dzisiejsze zapewnienia medyków że wszyscy będą traktowani równo to zakrawa o kpinę bo wszyscy znamy jak niewielu medyków jest uczciwych czy pomocnych pacjentowi .Więc zróbmy wszystko aby do tego nie dopuścić zaś to że nie ma pieniędzy na służbę zdrowia to problem rządu który min. likwiduje miejsca pracy co z kolei wpływa bezpośrednio na opłacanie składek są i inne czynniki z którymi rząd sobie nie tylko nie radzi ale nie mówi o tym publicznie zajęty walką o stołki , dlatego polityka obecnie rządzącej partii PO jest wyjątkowo szkodliwa społecznie dla średnio i mało zarabiających Polaków o bezrobotnych nie wspomnę.Po za tym są kliniki prywatne i kogo jest stać może się w nich leczyć już dziś tyle że oni nie mogą przywłaszczyć sobie sprzętu szpitala bo ten jest społeczny oni kupili sobie sami zaś lekarze ze szpitala chcą sobie ten sprzęt szpitalny przywłaszczyć bo ich nie stać jest na jego zakup zaś zyski chcą mieć jak ci z prywatnych klinik ,dlatego stanowcze NIE dla takiego rozwiązania a jest to jedna z wielu kwestii niewyjaśnianych przez medyków i dyrektorów szpitali ale też i rząd .
Rozwiń
Jack
Jack (24 marca 2010 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to niedługo NFZ będzie istniał tylko żeby zbierać składki na pensyjki dla siebie.Bo przecież szpitale same na siebie zarobią.
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2010 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chyba że konowały zmienią konstytućę
Rozwiń
swkc
swkc (24 marca 2010 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sto procent środków na finansowania szpitali wezmą sobie lekarze na pensje a utrzymaniem szpitali obciąży się pacjentów. Lekarzom zawsze mało przerobią na pensje wszystkie środki.
Rozwiń
w kur...ny pacjent
w kur...ny pacjent (24 marca 2010 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie szpitale tylko banda konowałów chce więcej kasy, nie ma przyzwolenia na darmowe przejęcie szpitali więc banda nierobów szuka innych sposobów wyrwania kasy. Niech za swoje pieniądze wybudują szpitale i prywatnie niech leczą za ile chcą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!