poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Szpitale zapłacą średnio po 337 tys. zł za ubezpieczenie. "To dla nas za dużo"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2012, 16:34

Ubezpieczenia to spory problem finansowy dla szpitali (Archiwum)
Ubezpieczenia to spory problem finansowy dla szpitali (Archiwum)

337 tys. zł – tyle wyda średnio każdy szpital powiatowy z Lubelszczyzny na dodatkowe ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych. Zdaniem starostów, szpitali na to nie stać, więc takie ubezpieczenia nie powinny być obowiązkowe.

Wczoraj Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego przyjął w tej sprawie wspólne stanowisko. "Apelujemy o likwidację obligatoryjności posiadania dodatkowego ubezpieczenia” – czytamy w uchwalonym dokumencie.

W tej chwili takie ubezpieczenia to konieczność. – Brak ma skutkować wykreśleniem szpitala z listy podmiotów medycznych. To jeszcze się nie dzieje, ale może się wydarzyć w każdej chwili – tłumaczył Piotr Krawiec, dyrektor SPZOZ w Kraśniku i Przewodniczący Konwentu Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego.

Ubezpieczenia od zdarzeń medycznych oferuje tylko PZU. W dodatku są drogie. – W przypadku szpitali powiatowych – od 105 do 725 tys. zł rocznie, czyli średnio szpital powiatowy musi wydać 337 tys. – wyliczał Krawiec. – Dla nas to tak duży problem finansowy, że nie jesteśmy w stanie mu sprostać.

Przedstawiciele powiatów przychylili się do argumentów szpitali. Podkreślali, że przepisy dotyczące nowego ubezpieczenia nie są wystarczająco jasne. – Proponuje się dziś ubezpieczenie, którego przedmiot nie jest do końca określony – oceniał Zenon Rodzik, starosta opolski. – To jest największy problem, że szpitale mają za coś płacić, ale do końca nie wiadomo za co.

Czym są właściwie te ubezpieczenia? Od tego roku pacjenci, którzy uważają, że ucierpieli wskutek błędu popełnionego w szpitalu, mogą dochodzić swoich roszczeń nie tylko przed sądem, ale i przed specjalnymi komisjami powołanymi przy każdym urzędzie wojewódzkim.

Jeśli komisja uzna, że pacjent poniósł szkodę wskutek zdarzenia medycznego, to wtedy może on otrzymać do 100 tys. zł odszkodowania. Jeśli pacjent z tego powodu zmarł, to jego bliscy mogą uzyskać nawet trzy razy więcej. Dodatkowe ubezpieczenia mają zapewnić wypłatę odszkodowań właśnie z tego tytułu. Oferuje je wyłącznie PZU.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin N
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (4 lutego 2012 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Izabela Izdebska niech sobie poczyta i uzupełni swoją niewiedzę,wiedzą mądrzejszych Polaków.RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!