wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Takiej kasy Lubelszczyzna jeszcze nie widziała

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2008, 14:20

1,15 miliarda euro jest do wzięcia z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. O unijne pieniądze gminy, firmy i organizacje mogą się starać od dziś.

Najwięcej pieniędzy pójdzie na przedsięwzięcia najważniejsze dla regionu: remonty dróg, dofinansowanie dla przedsiębiorców, ułatwienie dostępu do Internetu, turystykę.

- To bardzo, bardzo dużo pieniędzy. Takich sum jeszcze Lubelszczyzna nie widziała. Jednak i tak jest ich za mało, dlatego trzeba je ulokować mądrze - mówił dzisiaj w Lublinie Krzysztof Hetman wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

- Sukces będzie zależał od tego czy skorzystamy również z innych środków. Nawet gdyby wydać 1,15 miliarda euro tylko na drogi to i tak nie załatamy wszystkich dziur. Oprócz RPO mamy do dyspozycji np. 508 mln euro z programu Polska Wschodnia, a ze środków państwowych kwoty na przebudowę dróg S17 (Warszwa-Lublin-Piaski) i S19 (Białystok-lublin-Rzeszów) - mówił Krzysztof Grabczuk marszałek województwa.

Wśród strategicznych inwestycji na Lubelszczyźnie znalazły się:
- rozbudowa lotniska w Świdniku,
- dokończenie Teatru w Budowie i zamienienie go na Centrum Spotkania Kultur,
- gruntowna przebudowa stadionu przy al. Zygmuntowskich w Lublinie
- ułatwienie dostępu do Internetu.

O pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego mogą się od dzisiaj starać gminy i powiaty, które chcą remontować drogi, budować wodociągi i kanalizację, stowarzyszenia zajmujące się kulturą, szpitale, które chcą zrobić remonty czy kupić nowoczesny sprzęt oraz mali i średni przedsiębiorcy. Urząd Marszałkowski czeka 30 dni na dokumentację od zainteresowanych.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat Regionalnego Programu Operacyjnego można zdobyć dzwoniąc na bezpłatną infolinię: 0800 888 776. Wiadomości dla zainteresowanych udziela również Urząd Marszałkowski pod tel. 081 44 16 750,
www.rpo.lubelskie.pl
oraz Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości 081 462 38 31., www.lawp.lubelskie.pl


Więcej w dzisiejszym wydaniu papierowym Dziennika Wschodniego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Dociek-liwy
CzarnyZajaczek
Jajco
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Dociek-liwy
Dociek-liwy (27 marca 2008 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hymm, a co by bylo gdyby tych srodow z zewnatrz nie bylo?
Rozwiń
CzarnyZajaczek
CzarnyZajaczek (27 marca 2008 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po pierwsze: mniejsza o to jak wielką kasę w nas wpompują, najważniejsze jest czy potrafimy dobrze zainwestować WŁASNE środki, jeśli nie będziemy umieli dobrze inwestować własnych środków, których co prawda mamy mało ale jakieś mamy, to będzie tak samo jak w Grecji, że wybudowali za unijną kasę nowe drogi, i właściwie tylko to się zminiło

Po drugie: do narzekających że Lublin wykorzysta największą część tych środków - jeśli nie będzie w regionie silnego ośrodka, najlepiej z aspiracjami metropolitaqrnymi, to nasz region zawsze będzie "zadupiem". Nie uważam bynajmniej że wszystko należy przekazać dla Lublina.

Po trzecie: nie chodzi o "załatanie wszystkich dziur" (czyli żebyśmy mieli idealnie równe drogi) tylko o takie zainwestowanie tych środków, które przyczynią się do szybszego rozwoju regionu (czli żeby te środki unijne przyniosły jak największy zysk w przyszłości). Np. remont mało uczęszczanej drogi gminnej wywoła praktycznie niezauważalny efekt ekonomiczny. Należy się skoncentrować na zwiększeniu dostępności komunikacyjnej najważniejszych ośrodków, czyli dróg dojazdowych Lublin - inne duże miasta spoza regionu, i pomiędzy najważniejszymi miastami w naszym regionie np. Puławy, Chełm etc.
Rozwiń
Jajco
Jajco (27 marca 2008 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin zeżre całą kasę, a dla całego województwa figa z makiem
Rozwiń
rewtgfr453
rewtgfr453 (27 marca 2008 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIECH W KOŃCU SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA URUSZY Z WYKORZYSTANIEM SRODKÓW UNIJNYCH BO NA RAZIE TYLK ODSŁCHAĆ O PLANACH RAZ JEDNEGO RAZ DRUGIEGO PRZEDSTAWICIELA A NIE IWDAĆ DZIAŁAŃ..PANIE MINISTRZE HETMAN PAN JEST Z LUBELSKIEGO W PANU NADZIEJA NA WIĘKSZE ZAINTERESOWANIE LUBELSZCZYZNĄ!!!
Rozwiń
prometeusz
prometeusz (27 marca 2008 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oczywiscie, - wszytsko dla lublina, wiecie co, pomyslelibyscie rowniez o innych lubelskich miastach byloby baardzo milo .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!