wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Taniec na Zmartychwstanie w Janowie Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2013, 16:19

W ub. roku na Starym Rynku w Janowie Lubelskim zatańczono po raz pierwszy (SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W
W ub. roku na Starym Rynku w Janowie Lubelskim zatańczono po raz pierwszy (SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W

Prawie setka młodych osób weźmie udział w tegorocznym Tańcu na Zmartwychwstanie. Próby trwają już od dwóch tygodni.

– W ub. roku brałam udział w próbach, ale ostatecznie nie zatańczyłam. Rozchorowałam się – wspomina Gabriela Łukasz, jedna z osób zaangażowanych w przygotowania do tegorocznego Tańca na Zmartwychwstanie w Janowie Lubelskim.

Już po raz drugi po mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielę około stu tancerzy będzie w ten sposób dawać świadectwo swej wiary.

– W tym roku układ taneczny będzie bardziej skomplikowany. Całość będzie trwać około 6 minut – mówi ks. Michał Majecki, wikariusz z parafii pw. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. – Poprzez taniec chcemy pokazać radosne przeżywanie tego święta.

Próby już trwają. Odbywają się trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, wtorki i soboty o godz. 17 . – Z powodu brzydkiej pogody i dużej liczby osób ćwiczymy w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza – dodaje duchowny. – Tańczy nie tylko młodzież, ale też dorośli. Wśród nich ci, którzy tańczyli już rok temu, ale też i nowi.

– Wśród dorosłych, przeważają osoby w wieku 30-40 lat – dodaje Gabriela Łukasz. – Na próby przychodzą również matki z 1,5-rocznymi, 2-letnimi dziećmi. Te maluchy też próbują tańczyć z razem nami.
31 marca na Starym Rynku mieszkańcy Janowa zobaczą układ zaprezentowany już we Wrocławiu z 2011 r. – W porównaniu do pierwszych prób to widać duży postęp. Na początku układ wydawał się wszystkim bardzo trudny – mówi Katarzyna Kędra.

Wielkanocny Taniec

Uliczny taniec wykonywany w okresie Wielkanocy na całym świecie, od trzech lat także w Polsce. Taniec Zmartwychwstania, to radosna forma chwalenia Boga. Tańczy się go m.in. we Wrocławiu i Opolu.

31 marca na Starym Rynku uczestnicy świątecznego przedsięwzięcia zaprezentują układ zaprezentowany już we Wrocławiu z 2011 r.Pierwszy Taniec Wielkanocny w Janowie Lubelskim, 2012 r.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
folkatka
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (22 kwietnia 2014 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja proszę o odrobinę kultury i nieobrażanie ludzi wierzących.

   

 Do autora - watkotwórcy.

   Tekstów biblijnych nienalezy traktować dosłownie. 

    Pozdr.

Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2014 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Taki idealny przykład zachowania gdy ludzie są indoktrynowani i zmanipulowani religią  zachowują się jak .......

Gdy normalnie widzielibyście pojedyńczą osobę tańczącą na ulicy to zapewne pomyślelibyście że z tą osobą jest coś nie tak jak być powinno .i wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

Pasuje do tego cytat

Jeśli jedna osoba ma urojenia, mówimy o chorobie psychicznej. Gdy wielu ludzi ma podobne
urojenia, nazywa się to religią (R. Dawkins)
 

Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2013 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetny pomysł,inicjatywa godna naśladowania.Ruch,muzyka i taniec jest jedną z wielu form radosnego wielbienia zmartwychwstałego Chrystusa.Te tańczące dzieci są cudowne,młodzież i starsi również.
Rozwiń
niemozliwe
niemozliwe (13 marca 2013 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaa, zmartwychwstanie, naprawdę, to możliwe?
A jak to było, z pierwszymi ludźmi na ziemi? Wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy? To przecież rodzeństwa, siostry z braćmi musiały kopulować i rodzić dzieci ze związków kazirodczych, tak można? A skąd wg. kościoła wzięły się inne rasy, np. czarnoskórzy ludzie? Po prostu się opalili, bo w Afryce dużo słońca?
A co wierzący w opowieści kościoła ludzie powiecie na ewolucję? W szkole uczą dzieci na biologi o ewolucji a na religii o Adamie i Ewie. To wydaje mi się, że każdy wierzący katolik powinien pani od biologi powiedzieć, że bzdury, bajki opowiada o pochodzeniu człowieka od małpy. Bo ksiądz przed przerwą mówił co innego. Ech ludzie, ludzie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!