sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Most w Kamieniu po testach. Film z drona

Dodano: 20 maja 2015, 15:13
Autor: Paweł Puzio

32-tonowy mercedes z Tomaszem Kęską za kierownicą jako pierwszy wjechał na most w Kamieniu. Za nim wtoczyły się kolejne ciężarówki. W sumie na moście zaparkowało ponad 900 ton

Jadąc nową drogą 747 od strony Opola Lubelskiego most w Kamieniu widać już z daleka. Potężna, ponad kilometrowa konstrukcja spina dwa brzegi Wisły. – To chyba jeden z najdłuższych mostów na tej rzece – mówi Wojciech Kołtun, kierownik projektu z Energopol Szczecin.

– Właśnie ta Wisła sprawiła nam najwięcej kłopotów. Jej nieprzewidywalność była naszym utrapieniem. W 2013 roku, gdy woda sięgnęła korony wałów, rzeka narobiła najwięcej szkód na budowie. Przez ponad miesiąc usuwaliśmy skutki tej fali – dodaje Kołtun.

Po ponad dwóch latach most łączący Lubelskie z Mazowszem przeszedł chrzest bojowy. W środę 27 ciężarówek, każda o masie 32 ton, wjechało na nową przeprawę. – Powiem szczerze, że po wjechaniu poczułem lekkie bujanie mostu. Nie powiem, żebym nie zadrżał. To była taka pierwsza reakcja. Ale to solidna konstrukcja, tak samo kołysze się nasz stary most w Puławach – mówi Tomasz Kęska, kierowca z Transtom Puławy, który jako pierwszy testował przeprawę.

Po panu Tomaszu na most wtaczały się powoli kolejne trucki, aż 27 zaparkowało na wytyczonej przez ekspertów linii. Do mostu podłączono 13 czujników, które rejestrowały ruchy konstrukcji. Badanie prowadzili fachowcy z Instytut Dróg i Mostów w Warszawie. – Prowadzony jest między innymi pomiar ugięć przęseł i przesuwów na łożyskach. Następnie porównujemy dane z założeniami projektowymi.

Warto dodać, że dokładność takich badań liczona jest z dokładnością 0,01 mm – wyjaśnia Paweł Pietraszak, dyrektor d.s. realizacji kontraktu z firmy „Gotowski”, partnera Energopolu-Szczecin przy budowie mostu.

 

WIDEO

Most w Kamieniu to jedna z ładniejszych przepraw przez Wisłę. Ma 1026 metrów długości, kosztował 215 milionów złotych. Składa się z 10 przęseł. Dwa szczytowe mają po 80 metrów, a osiem przęseł w środku – po 108 metrów.

– Przez most biegną dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, dwa pasy awaryjne (po 2,5 m). Na moście wydzielono także ścieżkę rowerowa o szerokości 4 metrów i 1,5-metrowy chodnik – dodaje Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – Przy budowie mostu powstało także 800 metrów dróg serwisowych. O stanie nawierzchni na moście kierowcy dowiedzą się z aktywnej tablicy świetlnej – dodaje dyrektor.

Niestety, w dalszym ciągu nie wiadomo, czy po stronie mazowieckiej będzie można zjechać z mostu, jak również do neigo dojechać. Trwa tam budowa 1,7-kilometrowego odcinka drogi 747. – Termin ukończenia mazowieckiej inwestycji to 30 sierpnia. Być może będzie przejazd przez plac budowy – dodaje dyrektor Gwozda.

Formalności i procedury związane z dopuszczeniem nowego mostu do użytkowania potrwają jeszcze do 2,5-miesiąca. Dziś drogowcy będą prowadzić kolejne próby obciążeniowe. Nowy most skróci drogę z Lublina do Kielc.

WIDEO

Czytaj więcej o: most w kamieniu Kamień
astrix
Gość
Jacek
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

astrix
astrix (22 maja 2015 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy można będzie się przejechać?

Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2015 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra robota!
Rozwiń
Jacek
Jacek (22 maja 2015 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Piękny most, brawo dla firmy TRANSTOM

Rozwiń
321lub123
321lub123 (21 maja 2015 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak piszesz pan o kilometrach(droga), to pisz pan o godzinach, minutach(a nie czasie przejazdu).  Wielkość fizyczna, jednostka .... 

Poza tym, na jakiej podstawie przeprowadziłeś pan swój wywód "kilometrowo-czasowy", jak żaden pojazd nie pokonał tej drogi(doświadczenie), a proste obliczenia(teoria) mówią co innego?

Rozwiń
Paweł Puzio
Paweł Puzio (21 maja 2015 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PANIE NIEDOUCZONY REDAHTOŻE - PUZIO PAWLE - JAKIM TRZEBA BYĆ IGNORANTEM BY PISAĆ, ŻE MOST W KAMIENIU SKRÓCI PRZEJAZD Z LUBLINA DO KIELC , MA PAN PROBLEMY Z MATEMATYKĄ - TO PROPONUJĘ KOREPETYCJE U JAKIEGOŚ GIMNAZJALISTY. NA MARGINESIE TEKST NAPISANY JAK ZA NAJLEPSZYCH LAT GIERKA.

Szanowany Jancio,

Bynajmniej nie chodziło o kilometry, ale czas przejazdu. Następnym razem proszę się przedstawić, a nie krytykować pod pseudonimem.

Paweł Puzio 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!