sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

To będzie długa przerwa świąteczna od szkoły. Nawet 15 dni wolnego

Dodano: 17 grudnia 2015, 16:18

W przyszły wtorek uczniowie usiądą w ławkach po raz ostatni przed świętami. Dla wielu z nich będzie to początek aż 15 dniowych.

Tak zwana przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 31 grudnia. Nowy rok to czerwona kartka w kalendarzu, po której nastąpi weekend. W niektórych placówkach dzieci pojawią się 4 i 5 stycznia, by w Trzech Króli mieć znowu wolne. W zdecydowanej większości dyrekcje postanowiły jednak, by zarówno poniedziałek i wtorek także były dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Są też i takie szkoły, do których dzieci wrócą dopiero 11 stycznia.

– Mój syn będzie miał ponad dwa tygodnie wolnego. Cieszy go to tym bardziej, że ferie zimowe na Lubelszczyźnie wypadają bardzo późno, bo dopiero w połowie lutego – mówi ojciec ucznia Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. – Mam jednak wątpliwości, czy tak długa przerwa jest konieczna i czy jest zgodna z przepisami.

Zgodnie z prawem dyrektorzy szkół mogą sami określać dodatkowe dni wolne w trakcie trwania roku szkolnego. W szkołach podstawowych może być to 6 dni, w gimnazjach – 8 dni, a w liceach aż 10. To, kiedy uczniowie otrzymają dodatkowy dzień laby, zależy od samych szefów szkół. Zwyczajowo dzieje się tak w piątek po Bożym Ciele oraz 2 maja. Możliwe jest także wydłużenie przerwy świątecznej, zwłaszcza jeśli święta przypadają w połowie tygodnia.

– Podobnie jak w większości szkół ustaliliśmy, że wolny będzie także poniedziałek i wtorek przed Świętem Trzech Króli – mówi Lucjan Miciuk, dyrektor Zespołu Szkół nr 12. – Takie rozwiązanie podpowiedziała logika.

Dni wolne od zajęć nie oznaczają jednak, że uczniowie zostają pozostawieni samym sobie. Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, skierowała właśnie do dyrektorów i nauczycieli publicznych szkół list dotyczący zorganizowania opieki w trakcie przerwy świątecznej.

– Zimowa przerwa świąteczna jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych. Przepisy prawa oświatowego wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych – przypomina minister. – Ze względu jednak na to, że te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego, szkoła może – na wniosek rodziców – zorganizować takie zajęcia. Zasady organizacji tego rodzaju zajęć należą do decyzji dyrektora szkoły.

Szkoły proszą teraz rodziców, by do piątku zadeklarowali, w jakich dniach ich dziecko będzie korzystało ze szkolnej świetlicy. Pomoże im to w ustaleniu grafików pracy nauczycieli.

– W naszej szkole tzw. dniami dyrektorskimi będzie 4 i 5 stycznia. W tym czasie normalnie pracować będzie jednak szkolna świetlica – zapewnia Piotr Mochol, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie.

Czytaj więcej o: szkoła edukacja
mpaproc
Gość
Gość
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mpaproc
mpaproc (24 grudnia 2015 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak czytam te komentarze to wydaje mi się, że większość nie ma bladego pojęcia jak ciężka praca jest jako nauczyciel(zaznacze że nie jestem jednych z nich). Jak nie raz patrze na rozwydrzone dzieciaki w szkołach to mi się włoski na głowie jeżą... jak sobie pomyśle że miałabym 8godzin z nimi pracować to bym na głowe dostała http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego Pozdrawiam z Kraków

Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2015 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
te dni to oczywiscie bezplatne dla tych nierobów nauczycieli?
Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2015 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupszego narodu ze świecą nie znajdzie....... Tyle zawiści względem siebie
Rozwiń
też rodzic
też rodzic (18 grudnia 2015 o 04:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Zabolało? Nikt nie mówił, że ich praca jest łatwa. Ale ten lament pod niebiosa jak im źle jest po prostu żenujący. Jak i poziom twojej wypowiedzi...

Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2015 o 23:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!