Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 grudnia 2015 r.
16:18

To będzie długa przerwa świąteczna od szkoły. Nawet 15 dni wolnego

0 18 A A

W przyszły wtorek uczniowie usiądą w ławkach po raz ostatni przed świętami. Dla wielu z nich będzie to początek aż 15 dniowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak zwana przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 31 grudnia. Nowy rok to czerwona kartka w kalendarzu, po której nastąpi weekend. W niektórych placówkach dzieci pojawią się 4 i 5 stycznia, by w Trzech Króli mieć znowu wolne. W zdecydowanej większości dyrekcje postanowiły jednak, by zarówno poniedziałek i wtorek także były dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Są też i takie szkoły, do których dzieci wrócą dopiero 11 stycznia.

– Mój syn będzie miał ponad dwa tygodnie wolnego. Cieszy go to tym bardziej, że ferie zimowe na Lubelszczyźnie wypadają bardzo późno, bo dopiero w połowie lutego – mówi ojciec ucznia Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. – Mam jednak wątpliwości, czy tak długa przerwa jest konieczna i czy jest zgodna z przepisami.

Zgodnie z prawem dyrektorzy szkół mogą sami określać dodatkowe dni wolne w trakcie trwania roku szkolnego. W szkołach podstawowych może być to 6 dni, w gimnazjach – 8 dni, a w liceach aż 10. To, kiedy uczniowie otrzymają dodatkowy dzień laby, zależy od samych szefów szkół. Zwyczajowo dzieje się tak w piątek po Bożym Ciele oraz 2 maja. Możliwe jest także wydłużenie przerwy świątecznej, zwłaszcza jeśli święta przypadają w połowie tygodnia.

– Podobnie jak w większości szkół ustaliliśmy, że wolny będzie także poniedziałek i wtorek przed Świętem Trzech Króli – mówi Lucjan Miciuk, dyrektor Zespołu Szkół nr 12. – Takie rozwiązanie podpowiedziała logika.

Dni wolne od zajęć nie oznaczają jednak, że uczniowie zostają pozostawieni samym sobie. Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, skierowała właśnie do dyrektorów i nauczycieli publicznych szkół list dotyczący zorganizowania opieki w trakcie przerwy świątecznej.

– Zimowa przerwa świąteczna jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych. Przepisy prawa oświatowego wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych – przypomina minister. – Ze względu jednak na to, że te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego, szkoła może – na wniosek rodziców – zorganizować takie zajęcia. Zasady organizacji tego rodzaju zajęć należą do decyzji dyrektora szkoły.

Szkoły proszą teraz rodziców, by do piątku zadeklarowali, w jakich dniach ich dziecko będzie korzystało ze szkolnej świetlicy. Pomoże im to w ustaleniu grafików pracy nauczycieli.

– W naszej szkole tzw. dniami dyrektorskimi będzie 4 i 5 stycznia. W tym czasie normalnie pracować będzie jednak szkolna świetlica – zapewnia Piotr Mochol, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mpaproc / 24 grudnia 2015 o 10:48

Jak czytam te komentarze to wydaje mi się, że większość nie ma bladego pojęcia jak ciężka praca jest jako nauczyciel(zaznacze że nie jestem jednych z nich). Jak nie raz patrze na rozwydrzone dzieciaki w szkołach to mi się włoski na głowie jeżą... jak sobie pomyśle że miałabym 8godzin z nimi pracować to bym na głowe dostała http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego Pozdrawiam z Kraków

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
te dni to oczywiscie bezplatne dla tych nierobów nauczycieli?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 08:56
Głupszego narodu ze świecą nie znajdzie....... Tyle zawiści względem siebie
Avatar
też rodzic / 18 grudnia 2015 o 04:50

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Zabolało? Nikt nie mówił, że ich praca jest łatwa. Ale ten lament pod niebiosa jak im źle jest po prostu żenujący. Jak i poziom twojej wypowiedzi...

Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 23:48

ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:48
Nauczyciele to LENIE za fajna kasę , średnio na PIT 37 -55 tyś zł.- niech pracują 1 godzinę dziennie.!!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:42
Uważam,że w ferie zimowe każda szkoła powinna być otwarta i nie tylko świetlice ale i sale gimnastyczne,plastyczne co tam dzieci lubią robić w wolnym czasie.I nie dotyczy to podstawówek ale i gimnazjum i liceów.Pozamykali szkoły przed uczniami sami sobie odpoczywają a młodzież błąka się po galeriach-ale waźne żeby nauczyciele sobie odpoczeli.Chyba zapominamy, że szkoły są dla dzieci- uczniów, nie dla nauczycieli i to nie jest przechowalnia dla ludzi dorosłych, którzy po prostu pobierają kieszonkowe z budżetu, na który reszta ostro haruje.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:41
ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...
Avatar
mimimichnik / 17 grudnia 2015 o 22:14

Ja jestem niewierzący i uważam,  że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!!

mamy demokrację, a demokracja ma tę właściwość, że rządzi i liczy się większość. Tak więc wyp... jeśli ci się tutaj nie podoba, bo nikogo to nie obchodzi.

Avatar
ayo / 17 grudnia 2015 o 22:11

Jeszcze się nikt krytycznie nie odezwał, a już się bronicie? Nawet w stół nie trzeba walić, by nożyce się odzywały???

Tak, wiele osób wzięło wolne, ale biorą na to urlop, którego mają w roku 26 dni, a ile nauczyciele mają wolnego?

Wolne ferie, conajmniej miesiąc wakacji, długie weekendy itd Nie kazdy dyżuruje całe te przerwy, więc nie narzekajcie.

Jeden siedzi 8 godzin przy biurku, inny na kasie, przy maszynie czy za kółkiem. Pracują na zmiany, pracują na mrozie czy w innych ciężkich warunkach.

Wasza praca też nie jest łatwa, ale macie 20 godzin lekcji tygodniowo. Zeszytów nie musicie sprawdzać w domu, możecie w szkole, do lekcji też możecie się przygotować w szkole, tak, by jak inni - siedzieć tam 8 godzin. Więc nie narzekajcie aż tak bardzo i cieszcie się, że praca jest, bo przy dzisiejszym niżu i planach likwidacji gimnazjów już za chwilę możecie jej nie mieć.

I nie obrażajcie rodziców.

Wesołych świąt!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

rozwiń
Avatar
mpaproc / 24 grudnia 2015 o 10:48

Jak czytam te komentarze to wydaje mi się, że większość nie ma bladego pojęcia jak ciężka praca jest jako nauczyciel(zaznacze że nie jestem jednych z nich). Jak nie raz patrze na rozwydrzone dzieciaki w szkołach to mi się włoski na głowie jeżą... jak sobie pomyśle że miałabym 8godzin z nimi pracować to bym na głowe dostała http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego Pozdrawiam z Kraków

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
te dni to oczywiscie bezplatne dla tych nierobów nauczycieli?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 08:56
Głupszego narodu ze świecą nie znajdzie....... Tyle zawiści względem siebie
Avatar
też rodzic / 18 grudnia 2015 o 04:50

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Zabolało? Nikt nie mówił, że ich praca jest łatwa. Ale ten lament pod niebiosa jak im źle jest po prostu żenujący. Jak i poziom twojej wypowiedzi...

Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 23:48

ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:48
Nauczyciele to LENIE za fajna kasę , średnio na PIT 37 -55 tyś zł.- niech pracują 1 godzinę dziennie.!!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:42
Uważam,że w ferie zimowe każda szkoła powinna być otwarta i nie tylko świetlice ale i sale gimnastyczne,plastyczne co tam dzieci lubią robić w wolnym czasie.I nie dotyczy to podstawówek ale i gimnazjum i liceów.Pozamykali szkoły przed uczniami sami sobie odpoczywają a młodzież błąka się po galeriach-ale waźne żeby nauczyciele sobie odpoczeli.Chyba zapominamy, że szkoły są dla dzieci- uczniów, nie dla nauczycieli i to nie jest przechowalnia dla ludzi dorosłych, którzy po prostu pobierają kieszonkowe z budżetu, na który reszta ostro haruje.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:41
ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...
Avatar
mimimichnik / 17 grudnia 2015 o 22:14

Ja jestem niewierzący i uważam,  że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!!

mamy demokrację, a demokracja ma tę właściwość, że rządzi i liczy się większość. Tak więc wyp... jeśli ci się tutaj nie podoba, bo nikogo to nie obchodzi.

Avatar
ayo / 17 grudnia 2015 o 22:11

Jeszcze się nikt krytycznie nie odezwał, a już się bronicie? Nawet w stół nie trzeba walić, by nożyce się odzywały???

Tak, wiele osób wzięło wolne, ale biorą na to urlop, którego mają w roku 26 dni, a ile nauczyciele mają wolnego?

Wolne ferie, conajmniej miesiąc wakacji, długie weekendy itd Nie kazdy dyżuruje całe te przerwy, więc nie narzekajcie.

Jeden siedzi 8 godzin przy biurku, inny na kasie, przy maszynie czy za kółkiem. Pracują na zmiany, pracują na mrozie czy w innych ciężkich warunkach.

Wasza praca też nie jest łatwa, ale macie 20 godzin lekcji tygodniowo. Zeszytów nie musicie sprawdzać w domu, możecie w szkole, do lekcji też możecie się przygotować w szkole, tak, by jak inni - siedzieć tam 8 godzin. Więc nie narzekajcie aż tak bardzo i cieszcie się, że praca jest, bo przy dzisiejszym niżu i planach likwidacji gimnazjów już za chwilę możecie jej nie mieć.

I nie obrażajcie rodziców.

Wesołych świąt!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najdłużej pracująca Mama SOS na świecie. Wychowała 19 dzieci

Najdłużej pracująca Mama SOS na świecie. Wychowała 19 dzieci 0 0

Po 30 latach pracy i wychowaniu 19 dzieci na emeryturę przechodzi Danuta Ulidowicz, najdłużej pracująca Mama SOS na świecie. Marzy tylko o tym, żeby rano po przebudzeniu nigdzie nie musieć gnać i zwiedzić kilka wspaniałych miejsc. Szanse na zrealizowanie planów są jednak niewielkie, bo jej dzieci już przygotowują grafik, kogo odwiedzi w pierwszej kolejności.

Nowe mieszkania w centrum. Na tyłach pałacu stanie nowy budynek

Nowe mieszkania w centrum. Na tyłach pałacu stanie nowy budynek 0 1

Przy ul. Staszica trwa porządkowanie terenu na tyłach pałacu Potockich. Inwestor wyburzył charakterystyczny mur i gospodarcze budynki. Zanim zacznie w ich miejscu stawiać nowy budynek będzie tu znów można parkować

Wybrzeże Gdańsk –  Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera

Wybrzeże Gdańsk – Speed Car Motor Lublin 43:47. Finisz godny lidera 0 2

Speed Car Motor Lublin po fenomenalnej końcówce i podwójnych zwycięstwach w trzech z czterech ostatnich biegów, pokonał na wyjeździe Zdunek Wybrzeże Gdańsk 47:43.

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca
MAGAZYN

Unikaj pozorów i nawyków. Wkrótce Międzynarodowy Dzień Tańca 0 0

To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:23. Historyczny awans! 7 1

Zespół trenera Daniela Waszkiewicza po meczu pełnym zwrotów akcji i emocji przegrał co prawda w Opolu, ale awansował do finału Pucharu Polski. O sukcesie gości zadecydował rzut Nikoli Prce cztery sekundy przed końcem spotkania

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ma nowych Ambasadorów. Wśród nich jest gwiazda polskiej telewizji 17 8

Grażyna Torbicka, Spółdzielnia Mleczarska Spomlek oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tytuły przyznano podczas uroczystej gali w Targach Lublin. W jej trakcie ogłoszono także laureatów certyfikatu Marka Lubelskie.

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny

Wisła Puławy – GKS Jastrzębie 0:1. Lider zbyt mocny 1 0

Po dwóch zwycięstwach z rzędu Wisła musiała się pogodzić z porażką. Trzy punkty z Puław wywiózł lider tabeli GKS Jastrzębie. Goście po wyrównanym meczu wygrali 1:0

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym
22 kwietnia 2018, 13:00

Malarstwo Jacka Malczcewskiego w Kazimierzu Dolnym 3 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) zaprasza na wernisaż wystawy Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji już w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach
22 kwietnia 2018, 17:00

Premiera spektaklu "Czarodziejski imbryk" w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 17 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się uroczysta premiera spektaklu Czarodziejski imbryk Teatru Lalek Muchomor"

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda

Ma pomóc w wykrywaniu raka. Przełomowa mikrosonda 0 2

Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.

Motor lepszy od JKS Jarosław

Motor lepszy od JKS Jarosław 51 12

Piłkarze Motoru po dwóch remisach z rzędu tym razem zgarnęli komplet punktów. Nie było łatwo, ale żółto-biało-niebiescy pokonali ostatecznie ostatni w tabeli JKS Jarosław 1:0. Dzięki temu udany debiut w roli pierwszego trenera zaliczył Piotr Zasada, który we wtorek zastąpił Marcina Sasala.

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu
21 kwietnia 2018, 20:00

Henry No Hurry! Koncert na Trzecim Księżycu 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 20 na Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert Henry No Hurry!

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 3:0. Dostali nową porcję tlenu 5 16

Mecz na szczycie dla Hetmana. Zespół z Zamościa pokonał Stal Kraśnik 3:0. Podopieczni Jacka Ziarkowskiego zagrali bardzo dobre zawody, ale trzeba też dodać, że goście praktycznie całą drugą połowę grali w dziesiątkę. A ostatnie 25 minut nawet w dziewiątkę.

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy
LISTA

Przed nami kolejna niedziela bez handlu, ale w tych sklepach zrobisz zakupy 17 17

Jutro kolejna niedziela wolna od handlu, ale w niektórych sklepach zrobimy zakupy. Ustawa pozwala na to, żeby właściciele stanęli tego dnia za ladą. Sklepy wymieniliśmy w naszej liście.

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera

Chełmianka – Orlęta 1:2. Stracili fotel lidera 3 15

Zespół trenera Artura Bożyka dość niespodziewanie uległ na własnym stadionie Orlętom Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Przegrana z lokalnym rywalem kosztowała drużynę z Chełma utratę pozycji lidera

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!