wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Trzeba rozmawiać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2006, 19:41

Rozmowa, wsparcie przyjaciół i rodziny to - według psychologów - jest teraz najważniejsze dla bliskich osób rannych i ofiar katastrofy w katowickiej hali targowej. Jak zaznaczają specjaliści, najtrudniejsza będzie identyfikacja zwłok.
Pomocy potrzebują też ci, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej – policjanci, strażacy, a także sami lekarze.


Na miejscu akcji ratowniczej było wczoraj ponad 50 psychologów – nie tylko policyjnych, ale też z ośrodków reagowania kryzysowego, zakładów psychiatrycznych. Do poniedziałku ma dojechać kolejnych 18 specjalistów z komend policji w Warszawie, Krakowie, Radomiu, Łodzi i Poznaniu.
– Cały czas ktoś się zgłasza. Pyta czy może pomóc. Robią to całkowicie bezinteresownie – podkreślił w rozmowie z PAP szef śląskich psychologów policyjnych Bogdan Lach. Jak dodał, sytuacja jest trudna – m.in. ze względu na rozmiar – tragedii. – Wielu lekarzy, ratowników, którzy biorą udział w takich akcjach od lat, mówi mi, że czegoś takiego jeszcze nie widzieli –powiedział.
Na miejsce katastrofy przez całą noc i w niedzielę przychodzili ci, którzy nie mają sygnału od swoich bliskich. – Staramy się im pomóc. Próbujemy skontaktować się z ich rodzinami, przyjaciółmi by byli przy nich, tak by ci ludzie nie byli sami – powiedział Lach. – Nikt nie potrafi być cały czas silny. Po okresie oczekiwania, przychodzi zmęczenie i wiążące się z nim – smutek, bezradność – dodał.
Psycholodzy nie wzbudzają w oczekujących złudnej nadziei. – Nie mówimy im, że będzie inaczej niż jest. Ci ludzie zdają sobie sprawę, jak trudna jest sytuacja, że to już druga doba, że jest bardzo zimno. Po prostu staramy się z nimi rozmawiać – powiedział.
Z osobami, które straciły bliskich lub nie wiedzą co się z nimi dzieje, trzeba przede wszystkim rozmawiać. Nie o przyszłości, a o teraźniejszości i rzeczach często prozaicznych oraz wskazywać cele, dla których warto żyć. Lekarze w razie potrzeby proponowali też osobom czekającym przed katowicką halą środki uspakajające.
Opieki psychologów potrzebują też ratownicy: strażacy, policjanci, a nawet lekarze. To dla nich od wtorku m.in. w śląskiej komendzie wojewódzkiej policji będą odbywały się terapie.
W Katowicach dwa ośrodki interwencji kryzysowej uruchomiły czynne całą dobę telefony, pod którymi można uzyskać pomoc psychologiczną. Ich numery to: 0-32-251-15-99 oraz 0-32-257-14-87.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!