sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Tylko płyta wytrzyma w wąwozie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2005, 21:40
Autor: (rhs)

Gmina Wąwolnica poszukuje dużych i tanich płyt betonowych. Potrzebna jest każda ilość, bo to jedyny sposób na skuteczne utwardzenie gminnych dróg.
Większość wąwolnickich dróg gminnych biegnie w wąwozach. Podczas deszczu spływa do nich woda z pól i droga zamienia się w potok. Tak jest po każdej większej ulewie. Tylko betonowe płyty, ułożone na dnie wąwozów, wytrzymają napór wody. Ale taki sposób na utwardzanie dróg ma wadę – jest kosztowny. Na płyty, którymi można wyremontować kilometr szerokiej na dwa metry drogi, trzeba wydać prawie 168 tys. zł. Czyli tyle, ile kosztuje co najmniej pół kilometra porządnej asfaltowej drogi. – Ale na naszym terenie, budowanie asfaltowej drogi nie ma sensu – twierdzi Waldemar Suchora, zastępca wójta. – Taka szosa musi być odwodniona rowami, inaczej się zamula. Kopanie rowów w naszych wąwozach wymaga, oprócz przerzucenia koparkami gigantycznej masy ziemi, poszerzenia jarów. To znaczy odkupienia od właścicieli przyległych działek pasów gruntu. Gdy to podliczymy, budowa przeciętnej drogi asfaltowej kosztuje w naszej gminie dwa razy więcej niż na płaskim terenie – dodaje Suchora.
Dlatego płyty betonowe są najlepsze. Gmina szuka sposobu na ich zdobycie, tak by były jak najtańsze, głównie z rozbiórek. W Łopatkach można przejechać po płytach, które pochodzą z rozbiórki lubelskich kanałów ciepłowniczych. Ale potrzeby gminy są większe. Wielu mieszkańców ma problemy z dojazdem do swoich domów.

kontakt


W Urzędzie Gminy w Wąwolnicy czekają na firmy budowlane lub rozbiórkowe, które mogą sprzedać płyty. Wystarczy zadzwonić pod numer 8825072.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!