Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 czerwca 2011 r.
17:19
Edytuj ten wpis

Tysiące mieszkańców wyjechało z Lublina i województwa

0 19 A A
Z końcem minionego roku w Lubelskiem mieszkało ponad 2,15 mln ludzi (Jacek Świerczyński/Archiwum)
Z końcem minionego roku w Lubelskiem mieszkało ponad 2,15 mln ludzi (Jacek Świerczyński/Archiwum)

Każdego roku liczba mieszkańców województwa zmniejsza się o ok. 5 tys. osób. Wśród nas jest też coraz mniej młodych ludzi. To głównie wynik migracji do regionów, które oferują lepsze warunki życia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Liczba ludności w województwie maleje od kilkunastu lat. Tylko od 2000 roku ubyło nam ponad 50 tys. mieszkańców. To tyle, co duże powiatowe miasto.

– W 1995 roku w naszym regionie mieszkało ponad 2,2 mln ludzi. Według prognoz, w 2035 liczba mieszkańców spadnie do poziomu 1,87 mln. To oznacza ubytek o ponad 16 proc. Bardzo duży, jak na nasz region – o sytuacji demograficznej w regionie poinformowała w czwartek Zofia Dymek z Urzędu Statystycznego w Lublinie.





Nie chcemy tu mieszkać

Na pogarszanie się sytuacji demograficznej wpływają u nas przede wszystkim migracje. Z końcem minionego roku w Lubelskiem mieszkało ponad 2,15 mln ludzi.

Od ponad 10 lat więcej osób woli opuszczać województwo, niż się tu osiedlić. – W ubiegłym roku z tego powodu liczba mieszkańców zmniejszyła się o ponad 4900 osób – dodaje Dymek. – Rok wcześniej sytuacja była lepsza, bo tylko nieznacznie przekroczyła 4100 osób.

W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, największy ubytek ludności zanotował Zamość oraz powiaty rycki i tomaszowski. Zauważalny przyrost mieszkańców widać jedynie w powiecie lubelskim.


Lublinianie wolą sąsiednie gminy

Statystycy zwracają uwagę, że o ile powiatowi lubelskiemu mieszkańców przybywa, to ludność samego Lublina stale się zmniejsza.

– W ciągu roku ubyło ponad 10 tys. mieszkańców, co stanowi blisko 3 proc. populacji miasta – mówi Dymek.

Większość opuszczających Lublin przeniosła się do sąsiednich gmin. Największym powodzeniem cieszą się Wólka i Głusk, gdzie liczba mieszkańców wzrosła odpowiednio o 39 i 34 proc.

O sytuacji demograficznej decydują nie tylko migracje, ale i przyrost naturalny. Niestety, także pod tym względem Lubelskie jest pod kreską.


Coraz mniej małżeństw

– Po raz ostatni dodatni przyrost naturalny notowaliśmy w 1998 roku, potem było już tylko gorzej – mówi Dymek. – Od ubiegłego roku sytuacja stale się poprawia, choć wskaźnik nadal jest ujemny. W wyniku tego liczba mieszkańców regionu zmalała w ubiegłym roku o ponad 400 osób.

Najniższy przyrost naturalny wystąpił powiecie krasnostawskim. Na przeciwnym biegunie była Biała Podlaska oraz powiaty łęczyński i łukowski.

Według statystyków ponad 80 proc. dzieci rodzi się u nas w związkach małżeńskich. Jednocześnie nowych małżeństw jest coraz mniej. Z sakramentalnego "tak” rezygnują głównie mieszkańcy miast. Jeśli już decydują się stanąć przed ołtarzem, to rozwodzą się dwa razy częściej od mieszkańców wsi. O rozwód wnioskują głównie kobiety. W co czwartym przypadku oskarżają mężów o zdradę. Co piąte małżeństwo rozpada się przez nadużywanie alkoholu.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 czerwca 2011 o 17:29
[quote name='kolka' timestamp='1307647294' post='487771']
Z Czeczenii uciekają ludzie z Rumunii i z Lubelszczyzny też. Ludzie to rozumieją tylko Komorowski nic nie słyszał o Polsce "B".
[/quote]
Kolka tu kolka tam i o lubelszczyznie śni KOLKA PAN.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2011 o 17:21
[quote name='exlublinianin' timestamp='1307636849' post='487669']
Młodzi uciekają bo brak perspektyw ale władze od poziomu gmin do województwa bez względu która opcja rządzi zajmują się podziałem stołków dla swoich. Już nawet Podkarpacie zaczyna wyprzedzać Lubelszczyznę ale rządzący cieszą się ze maja poparcie kolejnego biskupa. Zamiast kolejnych miejsc pracy budują kolejne kościoły, zamiast podnosić poziom życia podnoszą opłaty. Niesłuszne politycznie firmy bo zbudowane przez PRL zlikwidowano podobnie jak PGR, majątek rozsprzedano lub oddano z nawiązkom tym do których to i tak nie należało Kościołowi czy gminom żydowskim jak bulwersująca sprawa kolejnych odszkodowań za jesziwę czy odszkodowania dla przyznających się do bycia spadkobiercami Kozłówki. Przecież to oni powinni zapłacić za odbudowę po wojnie i lata nadzoru nad majątkiem. Uczelnie w naszym regionie wprawdzie są na nie najgorszym poziomie ale kształcą w oderwaniu od potrzeb rynku pracy i wypuszczają zastępy bezrobotnych licencjatów i magistrów a po likwidacji szkół zawodowych i większości techników brak fachowców na stanowiska podstawowe.
[/quote]
extumanin tak powinno brzmieć i na Marsa po lubelszczyznę leć.
[quote name='exlublinianin' timestamp='1307636849' post='487669']
Młodzi uciekają bo brak perspektyw ale władze od poziomu gmin do województwa bez względu która opcja rządzi zajmują się podziałem stołków dla swoich. Już nawet Podkarpacie zaczyna wyprzedzać Lubelszczyznę ale rządzący cieszą się ze maja poparcie kolejnego biskupa. Zamiast kolejnych miejsc pracy budują kolejne kościoły, zamiast podnosić poziom życia podnoszą opłaty. Niesłuszne politycznie firmy bo zbudowane przez PRL zlikwidowano podobnie jak PG... rozwiń
Avatar
podlasiak / 11 czerwca 2011 o 16:40
I dobrze, że wyjechali.
Dopóki PSL pospołu z PO będą nas okradali i nic nie robili dla regionu, to nie ma tu powodów do zostawania i użerania się z idiotami.
Avatar
vini / 10 czerwca 2011 o 12:35
Przecież to posłowie PiS nie głosują za Lubelszczyzną, tylko zgodnie z widzimisie prezesa! A ludzie stąd za PiS-owcami głosują, zapominając, "że trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe..." A PiS wszędzie widzi wrogów, komuchó, teraz PO, nie widzi ludzi! I nic nowego... Czarnowidztwo tylko. Nic optymizmu! I jeszcze wszechobecni księżą... Ciągle babranie się w błocie!!! O błota nic nie przybywa!!! Ciemnota. Młodzi mają rację, że stąd uciekają... Ciemnogród... A PO- nie lepsze, tylko przeciw PiS. Też nic nowego! Pozytywisty żadnego. Tylko wciąż ciemna strona mocy!
Przecież to posłowie PiS nie głosują za Lubelszczyzną, tylko zgodnie z widzimisie prezesa! A ludzie stąd za PiS-owcami głosują, zapominając, "że trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe..." A PiS wszędzie widzi wrogów, komuchó, teraz PO, nie widzi ludzi! I nic nowego... Czarnowidztwo tylko. Nic optymizmu! I jeszcze wszechobecni księżą... Ciągle babranie się w błocie!!! O błota nic nie przybywa!!! Ciemnota. Młodzi mają rację, że stąd uciekają... Ciemnogród... A PO- nie lepsze, tylko pr... rozwiń
Avatar
Rolek / 10 czerwca 2011 o 10:42
Pamiętacie plakaty Palikota jak forsował nieudacznika Wasilewskiego na prezydenta: MŁODZI WYJEZDŻAJA Z LUBLINA itd..Przypominam, że obaj geniusze byli lub są z PO- partii odpowiedzialnej za degradację miasta Lublin i całej Polski B.
Avatar
Jarek / 10 czerwca 2011 o 09:46
Nie tylko w Lublinie, w całej Polsce nie da się żyć, ale tu szczególnie.
Avatar
mosquito / 9 czerwca 2011 o 22:13
Wizjoner Kononowicz z Białegostoku miał rację. Nic tu nie będzie !!!
Avatar
lwie serce / 9 czerwca 2011 o 22:07
[quote name='Obserwator' timestamp='1307649594' post='487823']
Ja lubię dworzec PKP i okolice byłej cukrowni.
[/quote]
z dworca PKP przeganiają SOKiści no a toalety zajeły nastoletie dziwki - kolejowa odmiana gelarianek
Avatar
Obserwator / 9 czerwca 2011 o 21:59
[quote name='bezdomny żul' timestamp='1307639444' post='487690']
A ja zostaję w Lublinie, bo tutejszy dworzec PKS jak i cała dzielnica Podzamcze jest bardzo przyjazna żulom i bezdomnym
[/quote]
Ja lubię dworzec PKP i okolice byłej cukrowni.
Avatar
Zen / 9 czerwca 2011 o 21:58
Problem polega na tym, że uciekają rzutcy, przedsiębiorczy i wykształceni. Zostają albo ustabilizowani, albo niezaradni.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2011 o 17:29
[quote name='kolka' timestamp='1307647294' post='487771']
Z Czeczenii uciekają ludzie z Rumunii i z Lubelszczyzny też. Ludzie to rozumieją tylko Komorowski nic nie słyszał o Polsce "B".
[/quote]
Kolka tu kolka tam i o lubelszczyznie śni KOLKA PAN.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2011 o 17:21
[quote name='exlublinianin' timestamp='1307636849' post='487669']
Młodzi uciekają bo brak perspektyw ale władze od poziomu gmin do województwa bez względu która opcja rządzi zajmują się podziałem stołków dla swoich. Już nawet Podkarpacie zaczyna wyprzedzać Lubelszczyznę ale rządzący cieszą się ze maja poparcie kolejnego biskupa. Zamiast kolejnych miejsc pracy budują kolejne kościoły, zamiast podnosić poziom życia podnoszą opłaty. Niesłuszne politycznie firmy bo zbudowane przez PRL zlikwidowano podobnie jak PGR, majątek rozsprzedano lub oddano z nawiązkom tym do których to i tak nie należało Kościołowi czy gminom żydowskim jak bulwersująca sprawa kolejnych odszkodowań za jesziwę czy odszkodowania dla przyznających się do bycia spadkobiercami Kozłówki. Przecież to oni powinni zapłacić za odbudowę po wojnie i lata nadzoru nad majątkiem. Uczelnie w naszym regionie wprawdzie są na nie najgorszym poziomie ale kształcą w oderwaniu od potrzeb rynku pracy i wypuszczają zastępy bezrobotnych licencjatów i magistrów a po likwidacji szkół zawodowych i większości techników brak fachowców na stanowiska podstawowe.
[/quote]
extumanin tak powinno brzmieć i na Marsa po lubelszczyznę leć.
[quote name='exlublinianin' timestamp='1307636849' post='487669']
Młodzi uciekają bo brak perspektyw ale władze od poziomu gmin do województwa bez względu która opcja rządzi zajmują się podziałem stołków dla swoich. Już nawet Podkarpacie zaczyna wyprzedzać Lubelszczyznę ale rządzący cieszą się ze maja poparcie kolejnego biskupa. Zamiast kolejnych miejsc pracy budują kolejne kościoły, zamiast podnosić poziom życia podnoszą opłaty. Niesłuszne politycznie firmy bo zbudowane przez PRL zlikwidowano podobnie jak PG... rozwiń
Avatar
podlasiak / 11 czerwca 2011 o 16:40
I dobrze, że wyjechali.
Dopóki PSL pospołu z PO będą nas okradali i nic nie robili dla regionu, to nie ma tu powodów do zostawania i użerania się z idiotami.
Avatar
vini / 10 czerwca 2011 o 12:35
Przecież to posłowie PiS nie głosują za Lubelszczyzną, tylko zgodnie z widzimisie prezesa! A ludzie stąd za PiS-owcami głosują, zapominając, "że trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe..." A PiS wszędzie widzi wrogów, komuchó, teraz PO, nie widzi ludzi! I nic nowego... Czarnowidztwo tylko. Nic optymizmu! I jeszcze wszechobecni księżą... Ciągle babranie się w błocie!!! O błota nic nie przybywa!!! Ciemnota. Młodzi mają rację, że stąd uciekają... Ciemnogród... A PO- nie lepsze, tylko przeciw PiS. Też nic nowego! Pozytywisty żadnego. Tylko wciąż ciemna strona mocy!
Przecież to posłowie PiS nie głosują za Lubelszczyzną, tylko zgodnie z widzimisie prezesa! A ludzie stąd za PiS-owcami głosują, zapominając, "że trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe..." A PiS wszędzie widzi wrogów, komuchó, teraz PO, nie widzi ludzi! I nic nowego... Czarnowidztwo tylko. Nic optymizmu! I jeszcze wszechobecni księżą... Ciągle babranie się w błocie!!! O błota nic nie przybywa!!! Ciemnota. Młodzi mają rację, że stąd uciekają... Ciemnogród... A PO- nie lepsze, tylko pr... rozwiń
Avatar
Rolek / 10 czerwca 2011 o 10:42
Pamiętacie plakaty Palikota jak forsował nieudacznika Wasilewskiego na prezydenta: MŁODZI WYJEZDŻAJA Z LUBLINA itd..Przypominam, że obaj geniusze byli lub są z PO- partii odpowiedzialnej za degradację miasta Lublin i całej Polski B.
Avatar
Jarek / 10 czerwca 2011 o 09:46
Nie tylko w Lublinie, w całej Polsce nie da się żyć, ale tu szczególnie.
Avatar
mosquito / 9 czerwca 2011 o 22:13
Wizjoner Kononowicz z Białegostoku miał rację. Nic tu nie będzie !!!
Avatar
lwie serce / 9 czerwca 2011 o 22:07
[quote name='Obserwator' timestamp='1307649594' post='487823']
Ja lubię dworzec PKP i okolice byłej cukrowni.
[/quote]
z dworca PKP przeganiają SOKiści no a toalety zajeły nastoletie dziwki - kolejowa odmiana gelarianek
Avatar
Obserwator / 9 czerwca 2011 o 21:59
[quote name='bezdomny żul' timestamp='1307639444' post='487690']
A ja zostaję w Lublinie, bo tutejszy dworzec PKS jak i cała dzielnica Podzamcze jest bardzo przyjazna żulom i bezdomnym
[/quote]
Ja lubię dworzec PKP i okolice byłej cukrowni.
Avatar
Zen / 9 czerwca 2011 o 21:58
Problem polega na tym, że uciekają rzutcy, przedsiębiorczy i wykształceni. Zostają albo ustabilizowani, albo niezaradni.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo]
film

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo] 2 2

Dzisiaj Polska gra swój pierwszy mecz na mundialu 2018. Przeciwnikiem będzie Senegal. Osoby, które zapytaliśmy dzisiaj w centrum Lublina o to, jak skończy się to spotkanie, w większości typują zwycięstwo Polaków. - Mamy zaufanie do naszych piłkarzy - mówią.

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego 1 23

Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Piotrowi Olszówce z Biłgoraja. To skutek śledztwa, dotyczącego handlu prawami jazdy. Materiały zebrane przez prokuraturę wskazują, że parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mógł kupić swoje uprawnienia

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach 1 0

Zagraniczne wakacje mają to do siebie, że pozwalają spojrzeć z dystansem na świat, w którym żyjemy na co dzień. Nagle się okazuje, że na całym globie istnieją różne style życia, różne modele pracy i spędzania czasu wolnego, a my – korzystając z urlopu – możemy wreszcie przetestować je na własnej skórze. Zobacz, jakie możliwości daje Ci urlop na Zanzibarze, jakie zaś w Turcji.

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców 1 0

Utrudnienia na drodze krajowej nr 82 po wypadku w Zofiówce (pow. łęczyński). Samochód zjechał tam do rowu.

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 16 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 16 6

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 7 1

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 16

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 20 8

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 43 26

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.