niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Uczą się, jak być kowalami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2009, 13:50
Autor: Kmo

Przed kuźnią Romana Czernieca w Wojciechowie upał spotęgowany jest 15 rozpalonymi paleniskami. Tyle osób z całego kraju ostatecznie zostało przyjętych na XV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie.

- Przez cały tydzień rano odbywają się wykłady, a później rozpalamy ogniska i zaczyna się kucie - wyjaśnia Roman Czerniec. - Uczniowie są pilni i robią coraz poważniejsze prace. Co dzień zadajemy inne zadanie do wykonania. Mimo że mieli różne doświadczenie i różną praktykę w tym zawodzie, to poziom jest bardzo wyrównany. Ten tydzień będzie bardzo intensywny, bo to już ostatnie dni zajęć.

Trudnej sztuki kowalstwa uczą znani mistrzowie - Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Marian Rejkowicz z podkarpackiego i Józef Kułak z Zakopanego.

W niedzielę kowale byli na wycieczce w Lublinie.

- Chcieliśmy im pokazać miasto, a także zaprowadzić na wystawę etnograficzną do Muzeum Lubelskiego - wyjaśnia Agnieszka Gąska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. - Tam znajdują się także wyroby sztuki kowalskiej.

Większość po raz pierwszy zwiedzała Lublin. Szukali oryginalnych motywów i detali kowalskich nawet w zamknięciu kaplicy zamkowej i przy zamkowej studni.

Na zakończenie nauki zorganizowana zostanie wystawa prac tutaj wykonanych, ale można cały czas przyjeżdżać do Wojciechowa i podpatrywać pracę przy rozżarzonym palenisku.

Warsztaty trwać będą do końca tygodnia i zakończą się dwudniowymi Targami Sztuki Kowalskiej 11 i 12 lipca, na które przyjadą znakomici kowale z kraju i zza granicy i zaprezentują swoje wyroby. W sobotę zostaną wręczone nagrody Mediów Lubelskich i Nagroda Kowali Polskich.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!