piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Uczą się, jak być kowalami

Dodano: 7 lipca 2009, 13:50
Autor: Kmo

Przed kuźnią Romana Czernieca w Wojciechowie upał spotęgowany jest 15 rozpalonymi paleniskami. Tyle osób z całego kraju ostatecznie zostało przyjętych na XV Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie.

- Przez cały tydzień rano odbywają się wykłady, a później rozpalamy ogniska i zaczyna się kucie - wyjaśnia Roman Czerniec. - Uczniowie są pilni i robią coraz poważniejsze prace. Co dzień zadajemy inne zadanie do wykonania. Mimo że mieli różne doświadczenie i różną praktykę w tym zawodzie, to poziom jest bardzo wyrównany. Ten tydzień będzie bardzo intensywny, bo to już ostatnie dni zajęć.

Trudnej sztuki kowalstwa uczą znani mistrzowie - Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Marian Rejkowicz z podkarpackiego i Józef Kułak z Zakopanego.

W niedzielę kowale byli na wycieczce w Lublinie.

- Chcieliśmy im pokazać miasto, a także zaprowadzić na wystawę etnograficzną do Muzeum Lubelskiego - wyjaśnia Agnieszka Gąska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. - Tam znajdują się także wyroby sztuki kowalskiej.

Większość po raz pierwszy zwiedzała Lublin. Szukali oryginalnych motywów i detali kowalskich nawet w zamknięciu kaplicy zamkowej i przy zamkowej studni.

Na zakończenie nauki zorganizowana zostanie wystawa prac tutaj wykonanych, ale można cały czas przyjeżdżać do Wojciechowa i podpatrywać pracę przy rozżarzonym palenisku.

Warsztaty trwać będą do końca tygodnia i zakończą się dwudniowymi Targami Sztuki Kowalskiej 11 i 12 lipca, na które przyjadą znakomici kowale z kraju i zza granicy i zaprezentują swoje wyroby. W sobotę zostaną wręczone nagrody Mediów Lubelskich i Nagroda Kowali Polskich.


Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!