Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 maja 2014 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Unia daje normalnie żyć

Autor: Zdjęcie autora PAP PP
1 26 A A

Uruchomienie lotniska, modernizacja i budowa dróg, inwestycje w odnowę zabytków, w ochronę środowiska i turystykę - to tylko niektóre efekty wykorzystania środków unijnych w Lubelskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na inwestycje w Lublinie przeznaczono ponad 2,2 mld zł, z czego przeszło 1,4 mld zł to unijne dofinansowanie. W latach 2004-2006 miasto pozyskało 70 mln zł środków europejskich, natomiast w latach 2007-2013 - 1 mld 350 mln zł. Największy nacisk samorządy położyły na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych, poprawianiu warunków życia i budowanie oferty kulturalnej, co ma służyć przyciąganiu inwestorów.

- Sukcesywnie nadrabiamy kilkunastoletnie zaległości. Zmieniamy Lublin poprzez poprawę dostępności komunikacyjnej, nowoczesną infrastrukturę, rewitalizację ważnych obiektów kulturalnych, wreszcie budując bazę sportową, która będzie służyła zarówno mieszkańcom miasta, jak i całego regionu. Bez unijnego wsparcia nie byłoby to możliwe na tak zauważalną skalę - powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Drogi, komunikacja, kultura

W Lublinie unijne fundusze widać na każdym kroku. W mieście powstało lub zostało zmodernizowanych 40 km dróg. Dojazd do lotniska nową ul. Mełgiewską, prowadzącą także do powstającej obwodnicy miasta. Kończy się budowa drugiego dojazdu do obwodnicy - aleją Solidarności, która będzie wyjazdem w kierunku Warszawy. Poligonowa powstanie za dwa lata. Będzie to trzeci dojazd do obwodnicy.



W Lublinie wymieniony został praktycznie cały tabor autobusów i trolejbusów, budowane są nowe linie trolejbusowe, tworzony jest system sterowania ruchem ulicznym. Powstało 56 km ścieżek rowerowych.

Ale nie tylko drogi zyskały dzięki Unii. Odnowiony został Teatr Stary, jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce, remont przeszła zabytkowa siedziba miejskiego Centrum Kultury. Trwa budowa Centrum Spotkania Kultur, gmachu teatru, który - niedokończony - niszczał od czasów Gierka.

Nie tylko Lublin

Ale nie tylko Lublin wykorzystał swoją szansę. W Zamościu w ciągu ostatnich 10 lat na inwestycje wydano 400 mln zł, w tym ponad 70 proc. stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Najbardziej widocznym efektem jest rewitalizacja unikalnej zamojskiej starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trwają prace przy odtworzeniu dawnych fortyfikacji twierdzy Zamość. Rewitalizacja zabytków podniosła atrakcyjność turystyczną miasta, odwiedzanego rocznie przez ok. 250 tys. osób.

3,5-tysięczny Zwierzyniec wykorzystał ponad 18 mln zł unijnych dotacji. Najwięcej przeznaczono na projekty związane z ochroną środowiska i turystyką. Zmodernizowana została oczyszczalnia ścieków, rozbudowano sieć kanalizacyjną i wodociągową.

Najbardziej jednak dopływ unijnych pieniędzy odczuli kierowcy. Łącznie zbudowano lub jeszcze budujemy 198,5 km dróg o wartość ok. 4,8 mld zł, z czego dofinansowanie UE wynosi ok. 2,8 mld zł.

S17

Sztandarowa inwestycja to S17 od węzła Kurów do Piask, w sumie ponad 70 kilometrów drogi ekspresowej. Ale nie wolno zapomnieć o obwodnicy Puław wraz z nowym mostem (12,7 km), obwodnicy Hrebennego wraz z remontem odcinka Tomaszów Lubelski-Hrebenne (14,1 km), przebudowie na odcinku Siedlce-Terespol (72,8 km), obwodnicy Kraśnika (5,3 km), Kocka i Woli Skromowskiej (7,9 km) oraz Frampola (4,4 km).

- Nie zapominajmy o przyszłości. Już rozpisaliśmy przetarg na S17 od granicy z woj. mazowieckim do węzła Kurów Zachód wraz z dojazdem do mostu w Puławach. To w sumie 45,8 km nowej drogi ekspresowej. Trwa przetarg na S19, czyli zachodnią obwodnicę Lublina o długości 9,8 km - mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.

Materiał informacyjny Komisji Europejskiej
UE

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 maja 2014 o 09:41

Nie ma żarówek tylko coś co powinno świecić kilka lat, a pada po 3 miesiącach. Każda nowa chałupa niedługo będzie musiała być wyposażona w coś, co nigdy się nie zwróci...w czasie gwarantowanej poprawnej (pompy ciepła, solary, panele fotowoltaiczne)....

Unia daje żyć - marzycielom i durniom co nie potrafią liczyć.

Avatar
Jola / 18 maja 2014 o 08:41

Ale mają sku*****ny tupet! Propaganda jak za PRLu!!! A bilans wcale nie wypada tak dobrze jak brzmi ta propaganda. Więcej corocznie wydajemy na spłatę długów zaciągniętych przez tych rządzących, którzy nas w te długi wpędzili i do unii wprowadzili, niż otrzymujemy netto z unii. Ale zakłamana propaganda musi być. Co za dziennikarze sk****syny prawdy nie napiszą.

Nie możemy prawdy pisać z troski o pracę i to jest takie koło zamknięte.

Avatar
ja / 18 maja 2014 o 00:04

Ale mają sku*****ny tupet! Propaganda jak za PRLu!!! A bilans wcale nie wypada tak dobrze jak brzmi ta propaganda. Więcej corocznie wydajemy na spłatę długów zaciągniętych przez tych rządzących, którzy nas w te długi wpędzili i do unii wprowadzili, niż otrzymujemy netto z unii. Ale zakłamana propaganda musi być. Co za dziennikarze sk****syny prawdy nie napiszą.

Avatar
ŁOWCA SKÓR / 5 maja 2014 o 21:04

do marekk  ja jestem pewien, że ty jesteś  z piekła jak i ten twój kaczor, rydzok i cała chołota - wy jesteście bandą ludzi nie godnych  nawet opinii bo dla was jest przygotowane super miejsce w piekle - tam są wasi pobratymcy z widłami i smołą tam was oswobodzą z waszych bydlęcych pseudo-teorii. Świat patrzy i widzi nie muszą słuchać tych stek bzdur

JUDE ???

Avatar
Gość / 5 maja 2014 o 21:00

unia jest fatalnym tworem dla naszej gospodarki ludzie ogarnijcie się

To wszystko zostało by wybudowane z podatków. Myślicie że unia od tak za darmo daje wam te wszystkie pieniądze? Pomyślcie? Nic na tym świecie nie ma za darmo

1. To abyśmy mogli korzystać z unijnych funduszy najpierw sami z podatków musimy zasilić ten fundusz.

2. Traktat lizboński fiskalny odebrał Polsce suwerenność

My nie jesteśmy państwem my jesteśmy kolonią zrozumcie. My nie mamy przemysłu bankowośći a teraz grozi nam upadek energetyki

Dlatego BURAKU tusk musi odejśc i to natychmiast

Dlatego BURAKU tusk musi odejśc i to natychmiast

rozwiń
Avatar
EUROPERRER / 5 maja 2014 o 20:46

unia jest fatalnym tworem dla naszej gospodarki ludzie ogarnijcie się

To wszystko zostało by wybudowane z podatków. Myślicie że unia od tak za darmo daje wam te wszystkie pieniądze? Pomyślcie? Nic na tym świecie nie ma za darmo

1. To abyśmy mogli korzystać z unijnych funduszy najpierw sami z podatków musimy zasilić ten fundusz.

2. Traktat lizboński fiskalny odebrał Polsce suwerenność

My nie jesteśmy państwem my jesteśmy kolonią zrozumcie. My nie mamy przemysłu bankowośći a teraz grozi nam upadek energetyki

GŁOSUJ NA PiS I WYPiSdzaj Z TEGO KRAJU KOLONI, BURAKU,CHA,CHA.

GŁOSUJ NA PiS I WYPiSdzaj Z TEGO KRAJU KOLONI, BURAKU,CHA,CHA.

rozwiń
Avatar
EUROPAE33 / 5 maja 2014 o 20:44

OWSZEM POLSKA JAKO KRAJ SKORZYSTAŁA NA WEJŚCIU DO UE, POWIĘSZKYŁY SIĘ WPŁYWY DO BUDŻETU O KASĘ Z UE, BUDUJĘ SIĘ WIELE DRÓG, OBIEKTÓW RÓŻNEGO PRZEZNACZENIA....GORZEJ,ŻE NASI DECYDENCI, SAMORZĄDOWCY, ZAPOMNIELI,ŻE DO UE WESZLI WSZYSCY OBYWATELE, A NIE TYLKO ONI!!KLASA PRÓŻNIACZA POLITYCZNO-URZĘDNICZA KOSZTUJE WIELE MILIARDÓW  I ROZBUCHANA JEST DO GRANIC MOŻLIWOŚCI!!W TYM MORZU KOLESIOSTWA, CWNIACTWA, ZAPOMNIANO O NAS POLAKACH, MY CHCEMY MÓC ŻYĆ GODNIE I ZARABIAĆ GODNIE!!WON Z NASZEGO KRAJU KLERZE KATOLICKI(KRADNIE Z UE ILE SIĘ DA, A WIESZAŁ PSY I WYZYWAŁ OD SZATNA UE OD POCZĄTKU, PRZED AKCESJĄ!!), POLITYCY-CYNICY, BEZ SKRUPÓŁÓW, RÓŻNEJ MAŚCI AFERZYŚCI, KLIENCI OBU WSPOMNIANYCH WYŻEJ GRUP!!OGÓŁEM JEDNAK BLINAS 10-LAT W UE OCENIAM DOBRZE!!

OWSZEM POLSKA JAKO KRAJ SKORZYSTAŁA NA WEJŚCIU DO UE, POWIĘSZKYŁY SIĘ WPŁYWY DO BUDŻETU O KASĘ Z UE, BUDUJĘ SIĘ WIELE DRÓG, OBIEKTÓW RÓŻNEGO PRZEZNACZENIA....GORZEJ,ŻE NASI DECYDENCI, SAMORZĄDOWCY, ZAPOMNIELI,ŻE DO UE WESZLI WSZYSCY OBYWATELE, A NIE TYLKO ONI!!KLASA PRÓŻNIACZA POLITYCZNO-URZĘDNICZA KOSZTUJE WIELE MILIARDÓW  I ROZBUCHANA JEST DO GRANIC MOŻLIWOŚCI!!W TYM MORZU KOLESIOSTWA, CWNIACTWA, ZAPOMNIANO O NAS POLAKACH, MY CHCEMY MÓC ŻYĆ GODNIE I ZARABIAĆ GODNIE!!WON Z NASZEGO KRAJU KLERZE KATOLICKI(KRADNIE Z UE ILE SIĘ DA, A WI... rozwiń

Avatar
anka / 5 maja 2014 o 13:16

Jak widać nadal co niektórzy żyją tylko fanami tego czy owego. A niby to który tak naprawdę zadbał o nasz kraj? Który ukarał tych, których trzeba, ponawiązywał współpracę z tymi z którymi trzeba, przyczynił się do rozwoju kraju, gospodarki? Który najpierw myślał o kraju, a potem o swoich kolesiach i stołkach? ŻADEN, a u Was ciągle tylko wojna Kaczyński - Tusk. Fakt, że takiego dna jakie jest obecnie to nie było nigdy, bo już w Polsce to chyba tylko polscy pozostali Polacy, ale przecież ktoś ich wybierał? A, że wybiera się tego co ma zabawniejszy spot, który ma nowocześniejszy garnitur, albo umie grać w piłkę, to cóż - wynik wiadomy.

Należy zmienić wszystkie ordynacje wyborcze, aby wybory były nieważne, jeśli na danego kandydata głosuje mniej niż 50% uprawnionych do głosowania, a wybranym do sejmu, senatu rady samorządowej itd. powinno być można nie więcej niż 2 razy, bo obecnie to już niemal stołki stały się dożywotnie.

Jak widać nadal co niektórzy żyją tylko fanami tego czy owego. A niby to który tak naprawdę zadbał o nasz kraj? Który ukarał tych, których trzeba, ponawiązywał współpracę z tymi z którymi trzeba, przyczynił się do rozwoju kraju, gospodarki? Który najpierw myślał o kraju, a potem o swoich kolesiach i stołkach? ŻADEN, a u Was ciągle tylko wojna Kaczyński - Tusk. Fakt, że takiego dna jakie jest obecnie to nie było nigdy, bo już w Polsce to chyba tylko polscy pozostali Polacy, ale przecież ktoś ich wybierał? A, że wybiera się tego co ma zabaw... rozwiń

Avatar
Gość / 5 maja 2014 o 08:59

Na biednych nie ma a na je***y spot 7 milionów wyjebaliście wy POpaprańcy....

napisał fan jarka który to rok w rok wydaje grube bańki złotych na prywatną ochronę

Avatar
hetman / 5 maja 2014 o 08:50

Miasto rzeczywiście zrobiło olbrzymi postęp po pruszonie napuszonym, i jego następcy nie ma nic a teraz widać dobrą robotę. Natomiast  w województwie nic !!! droga na Biłgoraj leży, droga do mostu w Kamieniu leży, skrzyżowanie w Konopnicy nic, to po co zdw ?? Chyba do brania kasy

Avatar
Gość / 18 maja 2014 o 09:41

Nie ma żarówek tylko coś co powinno świecić kilka lat, a pada po 3 miesiącach. Każda nowa chałupa niedługo będzie musiała być wyposażona w coś, co nigdy się nie zwróci...w czasie gwarantowanej poprawnej (pompy ciepła, solary, panele fotowoltaiczne)....

Unia daje żyć - marzycielom i durniom co nie potrafią liczyć.

Avatar
Jola / 18 maja 2014 o 08:41

Ale mają sku*****ny tupet! Propaganda jak za PRLu!!! A bilans wcale nie wypada tak dobrze jak brzmi ta propaganda. Więcej corocznie wydajemy na spłatę długów zaciągniętych przez tych rządzących, którzy nas w te długi wpędzili i do unii wprowadzili, niż otrzymujemy netto z unii. Ale zakłamana propaganda musi być. Co za dziennikarze sk****syny prawdy nie napiszą.

Nie możemy prawdy pisać z troski o pracę i to jest takie koło zamknięte.

Avatar
ja / 18 maja 2014 o 00:04

Ale mają sku*****ny tupet! Propaganda jak za PRLu!!! A bilans wcale nie wypada tak dobrze jak brzmi ta propaganda. Więcej corocznie wydajemy na spłatę długów zaciągniętych przez tych rządzących, którzy nas w te długi wpędzili i do unii wprowadzili, niż otrzymujemy netto z unii. Ale zakłamana propaganda musi być. Co za dziennikarze sk****syny prawdy nie napiszą.

Avatar
ŁOWCA SKÓR / 5 maja 2014 o 21:04

do marekk  ja jestem pewien, że ty jesteś  z piekła jak i ten twój kaczor, rydzok i cała chołota - wy jesteście bandą ludzi nie godnych  nawet opinii bo dla was jest przygotowane super miejsce w piekle - tam są wasi pobratymcy z widłami i smołą tam was oswobodzą z waszych bydlęcych pseudo-teorii. Świat patrzy i widzi nie muszą słuchać tych stek bzdur

JUDE ???

Avatar
Gość / 5 maja 2014 o 21:00

unia jest fatalnym tworem dla naszej gospodarki ludzie ogarnijcie się

To wszystko zostało by wybudowane z podatków. Myślicie że unia od tak za darmo daje wam te wszystkie pieniądze? Pomyślcie? Nic na tym świecie nie ma za darmo

1. To abyśmy mogli korzystać z unijnych funduszy najpierw sami z podatków musimy zasilić ten fundusz.

2. Traktat lizboński fiskalny odebrał Polsce suwerenność

My nie jesteśmy państwem my jesteśmy kolonią zrozumcie. My nie mamy przemysłu bankowośći a teraz grozi nam upadek energetyki

Dlatego BURAKU tusk musi odejśc i to natychmiast

Dlatego BURAKU tusk musi odejśc i to natychmiast

rozwiń
Avatar
EUROPERRER / 5 maja 2014 o 20:46

unia jest fatalnym tworem dla naszej gospodarki ludzie ogarnijcie się

To wszystko zostało by wybudowane z podatków. Myślicie że unia od tak za darmo daje wam te wszystkie pieniądze? Pomyślcie? Nic na tym świecie nie ma za darmo

1. To abyśmy mogli korzystać z unijnych funduszy najpierw sami z podatków musimy zasilić ten fundusz.

2. Traktat lizboński fiskalny odebrał Polsce suwerenność

My nie jesteśmy państwem my jesteśmy kolonią zrozumcie. My nie mamy przemysłu bankowośći a teraz grozi nam upadek energetyki

GŁOSUJ NA PiS I WYPiSdzaj Z TEGO KRAJU KOLONI, BURAKU,CHA,CHA.

GŁOSUJ NA PiS I WYPiSdzaj Z TEGO KRAJU KOLONI, BURAKU,CHA,CHA.

rozwiń
Avatar
EUROPAE33 / 5 maja 2014 o 20:44

OWSZEM POLSKA JAKO KRAJ SKORZYSTAŁA NA WEJŚCIU DO UE, POWIĘSZKYŁY SIĘ WPŁYWY DO BUDŻETU O KASĘ Z UE, BUDUJĘ SIĘ WIELE DRÓG, OBIEKTÓW RÓŻNEGO PRZEZNACZENIA....GORZEJ,ŻE NASI DECYDENCI, SAMORZĄDOWCY, ZAPOMNIELI,ŻE DO UE WESZLI WSZYSCY OBYWATELE, A NIE TYLKO ONI!!KLASA PRÓŻNIACZA POLITYCZNO-URZĘDNICZA KOSZTUJE WIELE MILIARDÓW  I ROZBUCHANA JEST DO GRANIC MOŻLIWOŚCI!!W TYM MORZU KOLESIOSTWA, CWNIACTWA, ZAPOMNIANO O NAS POLAKACH, MY CHCEMY MÓC ŻYĆ GODNIE I ZARABIAĆ GODNIE!!WON Z NASZEGO KRAJU KLERZE KATOLICKI(KRADNIE Z UE ILE SIĘ DA, A WIESZAŁ PSY I WYZYWAŁ OD SZATNA UE OD POCZĄTKU, PRZED AKCESJĄ!!), POLITYCY-CYNICY, BEZ SKRUPÓŁÓW, RÓŻNEJ MAŚCI AFERZYŚCI, KLIENCI OBU WSPOMNIANYCH WYŻEJ GRUP!!OGÓŁEM JEDNAK BLINAS 10-LAT W UE OCENIAM DOBRZE!!

OWSZEM POLSKA JAKO KRAJ SKORZYSTAŁA NA WEJŚCIU DO UE, POWIĘSZKYŁY SIĘ WPŁYWY DO BUDŻETU O KASĘ Z UE, BUDUJĘ SIĘ WIELE DRÓG, OBIEKTÓW RÓŻNEGO PRZEZNACZENIA....GORZEJ,ŻE NASI DECYDENCI, SAMORZĄDOWCY, ZAPOMNIELI,ŻE DO UE WESZLI WSZYSCY OBYWATELE, A NIE TYLKO ONI!!KLASA PRÓŻNIACZA POLITYCZNO-URZĘDNICZA KOSZTUJE WIELE MILIARDÓW  I ROZBUCHANA JEST DO GRANIC MOŻLIWOŚCI!!W TYM MORZU KOLESIOSTWA, CWNIACTWA, ZAPOMNIANO O NAS POLAKACH, MY CHCEMY MÓC ŻYĆ GODNIE I ZARABIAĆ GODNIE!!WON Z NASZEGO KRAJU KLERZE KATOLICKI(KRADNIE Z UE ILE SIĘ DA, A WI... rozwiń

Avatar
anka / 5 maja 2014 o 13:16

Jak widać nadal co niektórzy żyją tylko fanami tego czy owego. A niby to który tak naprawdę zadbał o nasz kraj? Który ukarał tych, których trzeba, ponawiązywał współpracę z tymi z którymi trzeba, przyczynił się do rozwoju kraju, gospodarki? Który najpierw myślał o kraju, a potem o swoich kolesiach i stołkach? ŻADEN, a u Was ciągle tylko wojna Kaczyński - Tusk. Fakt, że takiego dna jakie jest obecnie to nie było nigdy, bo już w Polsce to chyba tylko polscy pozostali Polacy, ale przecież ktoś ich wybierał? A, że wybiera się tego co ma zabawniejszy spot, który ma nowocześniejszy garnitur, albo umie grać w piłkę, to cóż - wynik wiadomy.

Należy zmienić wszystkie ordynacje wyborcze, aby wybory były nieważne, jeśli na danego kandydata głosuje mniej niż 50% uprawnionych do głosowania, a wybranym do sejmu, senatu rady samorządowej itd. powinno być można nie więcej niż 2 razy, bo obecnie to już niemal stołki stały się dożywotnie.

Jak widać nadal co niektórzy żyją tylko fanami tego czy owego. A niby to który tak naprawdę zadbał o nasz kraj? Który ukarał tych, których trzeba, ponawiązywał współpracę z tymi z którymi trzeba, przyczynił się do rozwoju kraju, gospodarki? Który najpierw myślał o kraju, a potem o swoich kolesiach i stołkach? ŻADEN, a u Was ciągle tylko wojna Kaczyński - Tusk. Fakt, że takiego dna jakie jest obecnie to nie było nigdy, bo już w Polsce to chyba tylko polscy pozostali Polacy, ale przecież ktoś ich wybierał? A, że wybiera się tego co ma zabaw... rozwiń

Avatar
Gość / 5 maja 2014 o 08:59

Na biednych nie ma a na je***y spot 7 milionów wyjebaliście wy POpaprańcy....

napisał fan jarka który to rok w rok wydaje grube bańki złotych na prywatną ochronę

Avatar