poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Unia daje normalnie żyć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2014, 16:45
Autor: PAP, PP

Uruchomienie lotniska, modernizacja i budowa dróg, inwestycje w odnowę zabytków, w ochronę środowiska i turystykę - to tylko niektóre efekty wykorzystania środków unijnych w Lubelskiem.

Na inwestycje w Lublinie przeznaczono ponad 2,2 mld zł, z czego przeszło 1,4 mld zł to unijne dofinansowanie. W latach 2004-2006 miasto pozyskało 70 mln zł środków europejskich, natomiast w latach 2007-2013 - 1 mld 350 mln zł. Największy nacisk samorządy położyły na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych, poprawianiu warunków życia i budowanie oferty kulturalnej, co ma służyć przyciąganiu inwestorów.

- Sukcesywnie nadrabiamy kilkunastoletnie zaległości. Zmieniamy Lublin poprzez poprawę dostępności komunikacyjnej, nowoczesną infrastrukturę, rewitalizację ważnych obiektów kulturalnych, wreszcie budując bazę sportową, która będzie służyła zarówno mieszkańcom miasta, jak i całego regionu. Bez unijnego wsparcia nie byłoby to możliwe na tak zauważalną skalę - powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Drogi, komunikacja, kultura

W Lublinie unijne fundusze widać na każdym kroku. W mieście powstało lub zostało zmodernizowanych 40 km dróg. Dojazd do lotniska nową ul. Mełgiewską, prowadzącą także do powstającej obwodnicy miasta. Kończy się budowa drugiego dojazdu do obwodnicy - aleją Solidarności, która będzie wyjazdem w kierunku Warszawy. Poligonowa powstanie za dwa lata. Będzie to trzeci dojazd do obwodnicy.W Lublinie wymieniony został praktycznie cały tabor autobusów i trolejbusów, budowane są nowe linie trolejbusowe, tworzony jest system sterowania ruchem ulicznym. Powstało 56 km ścieżek rowerowych.

Ale nie tylko drogi zyskały dzięki Unii. Odnowiony został Teatr Stary, jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce, remont przeszła zabytkowa siedziba miejskiego Centrum Kultury. Trwa budowa Centrum Spotkania Kultur, gmachu teatru, który - niedokończony - niszczał od czasów Gierka.

Nie tylko Lublin

Ale nie tylko Lublin wykorzystał swoją szansę. W Zamościu w ciągu ostatnich 10 lat na inwestycje wydano 400 mln zł, w tym ponad 70 proc. stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Najbardziej widocznym efektem jest rewitalizacja unikalnej zamojskiej starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trwają prace przy odtworzeniu dawnych fortyfikacji twierdzy Zamość. Rewitalizacja zabytków podniosła atrakcyjność turystyczną miasta, odwiedzanego rocznie przez ok. 250 tys. osób.

3,5-tysięczny Zwierzyniec wykorzystał ponad 18 mln zł unijnych dotacji. Najwięcej przeznaczono na projekty związane z ochroną środowiska i turystyką. Zmodernizowana została oczyszczalnia ścieków, rozbudowano sieć kanalizacyjną i wodociągową.

Najbardziej jednak dopływ unijnych pieniędzy odczuli kierowcy. Łącznie zbudowano lub jeszcze budujemy 198,5 km dróg o wartość ok. 4,8 mld zł, z czego dofinansowanie UE wynosi ok. 2,8 mld zł.

S17

Sztandarowa inwestycja to S17 od węzła Kurów do Piask, w sumie ponad 70 kilometrów drogi ekspresowej. Ale nie wolno zapomnieć o obwodnicy Puław wraz z nowym mostem (12,7 km), obwodnicy Hrebennego wraz z remontem odcinka Tomaszów Lubelski-Hrebenne (14,1 km), przebudowie na odcinku Siedlce-Terespol (72,8 km), obwodnicy Kraśnika (5,3 km), Kocka i Woli Skromowskiej (7,9 km) oraz Frampola (4,4 km).

- Nie zapominajmy o przyszłości. Już rozpisaliśmy przetarg na S17 od granicy z woj. mazowieckim do węzła Kurów Zachód wraz z dojazdem do mostu w Puławach. To w sumie 45,8 km nowej drogi ekspresowej. Trwa przetarg na S19, czyli zachodnią obwodnicę Lublina o długości 9,8 km - mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.

Materiał informacyjny Komisji Europejskiej
UE

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin lubelskie Unia Europejska
Gość
Jola
ja
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 maja 2014 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie ma żarówek tylko coś co powinno świecić kilka lat, a pada po 3 miesiącach. Każda nowa chałupa niedługo będzie musiała być wyposażona w coś, co nigdy się nie zwróci...w czasie gwarantowanej poprawnej (pompy ciepła, solary, panele fotowoltaiczne)....

Unia daje żyć - marzycielom i durniom co nie potrafią liczyć.

Rozwiń
Jola
Jola (18 maja 2014 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale mają sku*****ny tupet! Propaganda jak za PRLu!!! A bilans wcale nie wypada tak dobrze jak brzmi ta propaganda. Więcej corocznie wydajemy na spłatę długów zaciągniętych przez tych rządzących, którzy nas w te długi wpędzili i do unii wprowadzili, niż otrzymujemy netto z unii. Ale zakłamana propaganda musi być. Co za dziennikarze sk****syny prawdy nie napiszą.

Nie możemy prawdy pisać z troski o pracę i to jest takie koło zamknięte.

Rozwiń
ja
ja (18 maja 2014 o 00:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale mają sku*****ny tupet! Propaganda jak za PRLu!!! A bilans wcale nie wypada tak dobrze jak brzmi ta propaganda. Więcej corocznie wydajemy na spłatę długów zaciągniętych przez tych rządzących, którzy nas w te długi wpędzili i do unii wprowadzili, niż otrzymujemy netto z unii. Ale zakłamana propaganda musi być. Co za dziennikarze sk****syny prawdy nie napiszą.

Rozwiń
ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (5 maja 2014 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

do marekk  ja jestem pewien, że ty jesteś  z piekła jak i ten twój kaczor, rydzok i cała chołota - wy jesteście bandą ludzi nie godnych  nawet opinii bo dla was jest przygotowane super miejsce w piekle - tam są wasi pobratymcy z widłami i smołą tam was oswobodzą z waszych bydlęcych pseudo-teorii. Świat patrzy i widzi nie muszą słuchać tych stek bzdur

JUDE ???

Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2014 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

unia jest fatalnym tworem dla naszej gospodarki ludzie ogarnijcie się

To wszystko zostało by wybudowane z podatków. Myślicie że unia od tak za darmo daje wam te wszystkie pieniądze? Pomyślcie? Nic na tym świecie nie ma za darmo

1. To abyśmy mogli korzystać z unijnych funduszy najpierw sami z podatków musimy zasilić ten fundusz.

2. Traktat lizboński fiskalny odebrał Polsce suwerenność

My nie jesteśmy państwem my jesteśmy kolonią zrozumcie. My nie mamy przemysłu bankowośći a teraz grozi nam upadek energetyki

Dlatego BURAKU tusk musi odejśc i to natychmiast

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!