sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Unia daje pieniądze, rząd zabiera

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2001, 10:47

13 mln euro przyznanych przez Unię Europejską na inwestycje w regionie lubelskim może już w tym tygodniu trafić do Warszawy. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego twierdzi, że samorząd województwa nie zdoła wykorzystać tych pieniędzy na czas.

Chodzi o środki z unijnego programu PHARE 2000. Miały być przeznaczone na budowę tzw. Nadbużanki, trasy łączącej wszystkie przejścia graniczne Lubelszczyzny (2,6 mln euro) i ochronę zlewni rzeki Bug (2,8 mln euro). Zdaniem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa unijne dotacje nie zostaną wykorzystane w terminie i wnioskodawcy będą musieli je zwrócić do budżetu. Podobnie z funduszami na szkolenia dla bezrobotnych, na które unia przeznaczyła 7,6 mln euro.
- Lubelszczyzna może znowu stracić duże pieniądze – ostrzega Jacek Szczot, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa. - Mimo wielokrotnych prób kontaktu z marszałkiem Arkadiuszem Bratkowskim nie udało mi się z nim porozmawiać. Chciałem mu zaproponować wystąpienie do ministerstwa o przesunięcie funduszy na inne inwestycje w regionie. Może powtórzyć się sytuacja z niewykorzystaniem środków na realizację programu ''Lubelska wieś 2000''.
Marszałek Bratkowski twierdzi, że nie miał informacji z prośbą o kontakt. - W sekretariacie podano numer mojej komórki, ale nikt potem do mnie nie dzwonił. Jego zdaniem żaden z funduszy unijnych nie jest zagrożony. - Projekty są przygotowywane do realizacji. Ministerstwo chce nam zaproponować przesunięcie tych funduszy na budowę i remont wałów przeciwpowodziowych, ale nie wiadomo, czy te inwestycje będą realizowane w naszym regionie. Nie wyraziliśmy na to zgody.
Decyzja ministerstwa dotycząca cofnięcia unijnych środków zapadnie w tym tygodniu.

Pomoc z Unii

Lubelszczyzna uczestniczy w programach: PHARE, ISPA i SAPARD. Fundusze z pierwszego z nich są dzielone na poziomie wojewódzkim, z drugiego centralnie. Ostatni jeszcze nie rozpoczął funkcjonowania. Z PHARE 2000 region lubelski otrzymał 25,4 mln euro, a z PHARE 2001 14,6 mln euro. Wniosek złożony przez gminę Lublin do ISPY - dotyczący 3,5 mln euro na rozbudowę oczyszczalni w Hajdowie - został jako jedyny z województwa lubelskiego zaakceptowany na poziomie krajowym. Województwo otrzymało też 12,8 mln euro z Banku Światowego na Program Aktywizacji Obszarów Wiejskich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!