czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Unia Europejska zmienia gminy. Na co poszły pieniądze?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2013, 21:27

Kluczowym źródłem unijnego wsparcia dla gmin okazał się RPO (Archiwum)
Kluczowym źródłem unijnego wsparcia dla gmin okazał się RPO (Archiwum)

Kluczowym źródłem unijnego wsparcia dla gmin okazał się RPO. Program ten zainteresował ponad 150 samorządów.

Tak wynika z przedstawionego wczoraj raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Unia rozdziela fundusze na kilka lat z góry. W okresie 2007–2013 nasi samorządowcy mogli korzystać z kilku źródeł finansowania.

Regionalny Program Operacyjny doskonale wykorzystała gmina Wola Uhruska. Samorządowcom udało się zdobyć z tego źródła blisko 20 mln zł, czyli ponad 4800 zł w przeliczeniu na mieszkańca. To najlepszy wynik w regionie.

– Inwestujemy m.in. w energię słoneczną – mówi Jan Łukasik, wójt Woli Uhruskiej. – Dopłaciliśmy do instalacji ponad 460 kolektorów. Około 9 mln zł dotacji przeznaczyliśmy na kanalizację i układ drogowy. Zbudowaliśmy halę widowiskową, powstaje hala sportowa...

Jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z RPO, na ostatnim miejscu znalazła się gmina Końskowola z wynikiem 17,5 zł na mieszkańca. – Z tego programu zbudowaliśmy tylko jedną drogę, znacznie więcej pieniędzy pozyskaliśmy z innych źródeł – mówi Anna Krasińska z Urzędu Gminy w Końskowoli. – Inwestowaliśmy głównie w infrastrukturę wodną i kanalizacyjną.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Końskowola zgłosiła w sumie 17 projektów. Z danych GUS wynika, że pozyskała w ten sposób ponad 3 mln zł.

Kolejne źródło gotówki to program Infrastruktura i Środowisko. Gminy złożyły tu zaledwie 10 projektów. Większość to inwestycje w drogi i poprawę stanu środowiska. Znaczne większym zainteresowaniem cieszył się program Kapitał Ludzki. Z tego źródła finansowane są np. szkolenia i warsztaty, które mają poprawić sytuację na rynku pracy.

– Lubelskie gminy złożyły 730 tego typu projektów – mówi dr Urszula Bronisz z Urzędu Statystycznego w Lublinie. Udało im się zdobyć 346 mln zł. W czołówce znalazły się Lublin, Zamość i Chełm.

Kolejne źródło dotacji to program Rozwój Polskich Wschodniej. – Nasze gminy złożyły tu 18 projektów. Mamy najlepszy wynik w kraju – dodaje Bronisz. – Większość środków została przeznaczona na inwestycje w transport i turystykę.

W centralnej części województwa, najbardziej aktywni w pozyskiwaniu pieniędzy okazali się samorządowcy z Lublina, Świdnika, Jastkowa i Łęcznej. Bardzo dobrze radziły sobie również Puławy, Nałęczów i Kazimierz Dolny. Na południowych krańcach regionu dominowały Biłgoraj, Frampol i Janów Lubelski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!