Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 listopada 2013 r.
20:56
Edytuj ten wpis

Unijne miliony na kościelne zabytki

0 14 A A
Renowację przeszedł m.in. klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie (Wojciech Nieśpiałow
Renowację przeszedł m.in. klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie (Wojciech Nieśpiałow

Parafie w naszym województwie wiedzą, jak korzystać z unijnych dotacji. Na remonty obiektów sakralnych wydały już ponad 100 mln zł. Lepsi są tylko duchowni z Podkarpacia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ciągu ostatnich pięciu lat Kościół katolicki i związki wyznaniowe w naszym województwie realizowali unijne projekty za 105 074 157,03 zł. Większość tej sumy to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że pod względem wykorzystania unijnych funduszy wyprzedzają nas jedynie kościoły na Podkarpaciu (ponad 141 mln zł).

W ten sposób sfinansowano m.in. remont 12 obiektów sakralnych, w tym 10 kościołów na Powiślu, m.in. dwa w Kazimierzu Dolnym, Piotrawinie, Gołębiu, Baranowie i Józefowie nad Wisłą. – Projekt opiewał na 30 mln zł, z czego środki własne to 6 mln zł – mówi ks. Tadeusz Pajurek, były ekonom archidiecezji lubelskiej.

Renowację przeszedł też klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie (na zdjęciu). Odnowiono m.in. kaplicę Tyszkiewiczów i kaplicę Krzyża św. Gruntowny remont przeszło północne skrzydło klasztoru, gdzie powstało m.in. muzeum i skarbiec. – Gdyby nie środki unijne, to na pewno nie udałoby nam się tych prac wykonać – podkreśla ojciec Grzegorz Kluz, przeor klasztoru.

Wszystkie prace kosztowały 9,3 mln złotych, z RPO zakonnicy dostali ponad 5 mln zł. Teraz dominikanie starają się o wsparcie od Norwegów. – Chcielibyśmy odrestaurować wnętrze bazyliki. Jeśli otrzymamy dotację, prace rozpoczniemy w przyszłym roku – dodaje przeor lubelskich dominikanów.

Wsparcie w ramach RPO dostały również dwie prawosławne parafie z Lublina (6 mln na remont cmentarza) i Chełma (2,4 mln na zabytkową cerkiew).

Po unijne dotacje sięgają również małe, wiejskie parafie. Najczęściej korzystają z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Parafia w Bystrzycy Starej wybudowała parking, dostała też dotację na muzeum regionalne. Z kolei parafia w Dysie otrzyma pieniądze na renowację dwóch obrazów w kościele – mówi Jolanta Rymarz z Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina”.

Inne inwestycje realizowane z RPO

• renowacja pobrygidkowskiego zespołu klasztornego – dotacja 9,9 mln zł
• renowacja północnego skrzydła dawnego kolegium jezuickiego w Lublinie i rewitalizacja kompleksu kurii metropolitalnej – dotacja 2,3 mln zł
• renowacja kościoła Salezjanów w Lublinie – dotacja 2,2 mln zł

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:44

tylko kretyn pozwala na dotacje ,nie tam gdzie trzeba,wiec pieniądze unijne zostaną przekazane tylko potrzebującym dzieciom ludziom starszym rencistom bezrobotnym i tym na emeryturze.korporacja watykańska niech sama zamyka kościoły i sprzedaje na aukcji swoje budynki by mieć co jeść.

Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:41

CYTUJE:Ludzie nie powinni mieć dalej ze swoich domów niż 500 metrów, dlatego kościołów powinno być więcej. CO ZA KRETYN TO NAPISAŁ ???A KTO POMOZE DZIECIOM I LUDZIOM STARSZYM WATYKAN?KSIEŻA ?BÓG?KOŚCIÓŁ?JUZ NIE BUDUJE SIE NOWYCH KOSCIOŁÓW I NIE REMONTUJE BO KORPORACJA WATYKAŃSKA SIE SYPIE.NIECH SAMI ZAMYKAJĄ KOŚCIOŁY.

Avatar
Gość / 18 stycznia 2014 o 22:38

A DLACZEGO KOŚCIÓŁ SIE SYPIE?BO BÓG IGNORUJE LUDZI I LUDZIE STRACILI ZAUFANIE DO KORPORACJI WATYKAŃSKIEJ

Avatar
DAWID ARCHANIOŁ / 18 stycznia 2014 o 22:35

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE SAMA KORPORACJA WATYKAŃSKA I JEJ SŁUŻBA .

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE... rozwiń

Avatar
Gość / 25 listopada 2013 o 11:15

Ciężko coś powiedzieć na ten temat.

Pytanko. Znalazłem na tym forum przed chwilą stronkę dzięki której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu.
Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa ale wydaje sie fajne.

Sprawdzaliście? http://tnij.us/lokaliz

Avatar
Kazimierz / 24 listopada 2013 o 21:02

KOŚCIÓŁ POSIADA PONAD 170 tys. ha. ZIEMI ,DLATEGO KSIĘŻA SAMI POWINNI REMONTOWAĆ KOŚCIOŁY i ZABYTKI KOŚCIELNE. Im JEDNAK ZAWSZE BYŁO i JEST MAŁO.

Avatar
Duży Wacek / 22 listopada 2013 o 10:44

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Zgadnij w jakim ja jestem a niespodzianka murowana !!!!  masz to bez gumy !!!

Avatar
PRAWDZIWY PATRIOTA / 22 listopada 2013 o 10:23

jak by nie patrzeć to różne pożogi ominęły kościoły ,nasze dziedzictwo kulturowe i religijne,dbajmy o wszystko co stanowi naszą "sól ziemi" jeszcze trzeba nakazać NOWOBOGACKIM co od ANR za parę groszy wykupili,parki,pałace dwory a to obecnie ulega dalszym dewastacjom,tak u nas jest po wojnie niszczyć to co pańskie obecnie niszczyć to co postkomunistyczne,nawet taki jeden nic nie wybudował dla Polski a strasznie ma w oczach Pałac Kultury,niech pierwsze coś wybuduje pózniej burzy PANIE MINISTRZE.

Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:21

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
sara / 22 listopada 2013 o 08:56

W mojej parafii też proboszcz wystarał się o dotację, ale kościół jak nowy! Od dziesięcioleci był nie remontowany!

Wszystko zależy, czy proboszcz chce tylko nabić własną kabzę i nic nie robić, czy też najpierw martwi się o parafię i kościół.

Tylko, że jak sobie dobrze radzi z remontami, to go zaraz biskup zabiera do innej parafii, żeby budował lub remontował, a na gotowe przysyła jakiegoś niedołęgę.

Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:44

tylko kretyn pozwala na dotacje ,nie tam gdzie trzeba,wiec pieniądze unijne zostaną przekazane tylko potrzebującym dzieciom ludziom starszym rencistom bezrobotnym i tym na emeryturze.korporacja watykańska niech sama zamyka kościoły i sprzedaje na aukcji swoje budynki by mieć co jeść.

Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:41

CYTUJE:Ludzie nie powinni mieć dalej ze swoich domów niż 500 metrów, dlatego kościołów powinno być więcej. CO ZA KRETYN TO NAPISAŁ ???A KTO POMOZE DZIECIOM I LUDZIOM STARSZYM WATYKAN?KSIEŻA ?BÓG?KOŚCIÓŁ?JUZ NIE BUDUJE SIE NOWYCH KOSCIOŁÓW I NIE REMONTUJE BO KORPORACJA WATYKAŃSKA SIE SYPIE.NIECH SAMI ZAMYKAJĄ KOŚCIOŁY.

Avatar
Gość / 18 stycznia 2014 o 22:38

A DLACZEGO KOŚCIÓŁ SIE SYPIE?BO BÓG IGNORUJE LUDZI I LUDZIE STRACILI ZAUFANIE DO KORPORACJI WATYKAŃSKIEJ

Avatar
DAWID ARCHANIOŁ / 18 stycznia 2014 o 22:35

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE SAMA KORPORACJA WATYKAŃSKA I JEJ SŁUŻBA .

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE... rozwiń

Avatar
Gość / 25 listopada 2013 o 11:15

Ciężko coś powiedzieć na ten temat.

Pytanko. Znalazłem na tym forum przed chwilą stronkę dzięki której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu.
Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa ale wydaje sie fajne.

Sprawdzaliście? http://tnij.us/lokaliz

Avatar
Kazimierz / 24 listopada 2013 o 21:02

KOŚCIÓŁ POSIADA PONAD 170 tys. ha. ZIEMI ,DLATEGO KSIĘŻA SAMI POWINNI REMONTOWAĆ KOŚCIOŁY i ZABYTKI KOŚCIELNE. Im JEDNAK ZAWSZE BYŁO i JEST MAŁO.

Avatar
Duży Wacek / 22 listopada 2013 o 10:44

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Zgadnij w jakim ja jestem a niespodzianka murowana !!!!  masz to bez gumy !!!

Avatar
PRAWDZIWY PATRIOTA / 22 listopada 2013 o 10:23

jak by nie patrzeć to różne pożogi ominęły kościoły ,nasze dziedzictwo kulturowe i religijne,dbajmy o wszystko co stanowi naszą "sól ziemi" jeszcze trzeba nakazać NOWOBOGACKIM co od ANR za parę groszy wykupili,parki,pałace dwory a to obecnie ulega dalszym dewastacjom,tak u nas jest po wojnie niszczyć to co pańskie obecnie niszczyć to co postkomunistyczne,nawet taki jeden nic nie wybudował dla Polski a strasznie ma w oczach Pałac Kultury,niech pierwsze coś wybuduje pózniej burzy PANIE MINISTRZE.

Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:21

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
sara / 22 listopada 2013 o 08:56

W mojej parafii też proboszcz wystarał się o dotację, ale kościół jak nowy! Od dziesięcioleci był nie remontowany!

Wszystko zależy, czy proboszcz chce tylko nabić własną kabzę i nic nie robić, czy też najpierw martwi się o parafię i kościół.

Tylko, że jak sobie dobrze radzi z remontami, to go zaraz biskup zabiera do innej parafii, żeby budował lub remontował, a na gotowe przysyła jakiegoś niedołęgę.

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 25 13

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 0

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 195 16

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 12 14

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 116 37

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 15

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 14

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?