niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Uwiera finansowa riwiera

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 grudnia 2005, 19:16

Czy jest bardziej nobilitujące miejsce na domek letniskowy i kawałek działki niż w Kazimierzu Dolnym? Chyba nie. A czy jest droższe? Oczywiście - gmina Ludwin.

Właściciele działek rekreacyjnych leżących nad jeziorami na terenie gminy Ludwin zaprotestowali przeciwko stawkom podatku, jakie chciała nałożyć na nich Rada Gminy. Podatki miałyby być tak wysokie, jak tylko na to pozwalają ustalone przez ministra finansów stawki. Sprawa dotyczy... właścicieli około 4 tysięcy daczy.
- Dzięki działkowiczom gmina nie musi zaciągać kredytu na bieżącą działalność - potwierdza wójt Ludwina, Zygmunt Ogórek. Nie musi, bo za ten rok z tytułu podatku od nieruchomości oraz gruntowego do kasy wpłynie ok. 506 tys. zł. W przyszłym - również około pół miliona złotych. Nikt tu nie liczy wpływów drobnych handlarzy, sklepikarzy i rolników.
I dlatego to na letnikach gmina postanowiła zarobić. Ci, którzy płacili do tej pory za miejsce do wypoczynku jak za orne pole teraz leżakują na terenach zabudowanych i dodatkowo zapłacą podatek od nieruchomości od domku.
- Zastanowimy się co dalej robić, bo uważamy, że gmina zastosowała wobec nas zasadę "janosikowego” - irytuje się Elżbieta Kardaszewska z Lublina. Gdy jej działka zmieniła się z "gruntów ornych” na "pozostałe tereny zabudowane” i doszedł do płacenia podatek od nieruchomości za 45 mkw. domku, obciążenia wzrosły z 270 zł do 750 zł. - W bardziej atrakcyjnych krajobrazowo regionach ceny są niższe - dodaje Kardaszewska.
I udowadnia: w gminie Firlej za metr kwadratowy gruntu płaci się 7 gr, za budynki 5,74 zł, a w gminie Kazimierz - odpowiednio 27 groszy i 5,70 zł.
Katarzyna Kuśmierzak w Lublinie za 504 mkw. działki i dom płaci 451 zł podatku rocznie, a za 500 mkw. działki nad jeziorem Rogóźno - 460 zł.
- W latach 60., gdy szłam na piechotę do Rogóźna, bo autobus dojeżdżał tylko do Ludwina, złośliwie pytali mnie ludzie, czy mi za to płacą - dodaje Dorota Kozłowska. - Jak kupiłam dom to miał 70 lat, czyli dziś 100. I co, z emerytury mam zapłacić prawie 500 zł podatku?
Emeryci, Ewa i Andrzej Góreccy z Lublina, mają piękny domek i zadbaną działkę. - Płaciliśmy 252 zł, teraz wychodzi, że będziemy płacić 478 zł. - Jak kupiliśmy grunt, to tu rosły same chwasty. Teraz nic nie chce rosnąć. A gmina wymyśliła podatki jak w Kazimierzu Dolnym, albo w jakichś kurortach - załamują ręce państwo Góreccy.
- Nieprawda, że nic dla letników nie robimy. A podciągnięta woda? A telefony? Odbiór śmieci? - wylicza Grzegorz Polak, przewodniczący Rady Gminy.
Inni radni narzekają, że przez działkowiczów ciśnienia w wodociągu nie ma. I uważają, że to przez przyjezdnych "strach dzieci same przez ulice puścić”.
- Kto by słyszał o tej gminie, gdyby nie my - pyta retorycznie Kardaszewska. A działkowcy wyliczają, że sami zrobili pomost, huśtawkę dla dzieci i piaskownicę.

Podatki w Ludwinie

Radni chcieli uchwalić podatki
• 32 grosze za mkw. działki • 6,01 zł za mkw. domku.
Radni uchwalili podatki
• 28 groszy za mkw. działki • 5,95 zł za mkw. domku
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!