niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Użytkowanie wieczyste. Ta reforma będzie dotyczyć wielu mieszkańców Lubelskiego

Dodano: 16 maja 2017, 19:59
Autor: Dominik Smaga

Jeśli proponowana ustawa wejdzie w życie, to po 20 latach samorządy stracą jedno ze źródeł swoich dochodów
Jeśli proponowana ustawa wejdzie w życie, to po 20 latach samorządy stracą jedno ze źródeł swoich dochodów

Półtora miliona Polaków ma dostać na własność samorządowe grunty, na których stoją ich domy jednorodzinne i bloki. Mieliby za to przez 20 lat płacić gminie tyle, ile teraz płacą rocznie za użytkowanie wieczyste. Taką rewolucję szykuje rząd

W samym Lublinie ten prezent mogliby dostać mieszkańcy znacznej części miasta.

– Na przykład terenów domów jednorodzinnych na Węglinie, na Sławinku, w dzielnicy Abramowice – wylicza Agnieszka Mochol-Dul, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Skorzystaliby też mieszkańcy budynków wielorodzinnych. – Na przykład przy Puławskiej, Skłodowskiej, Chopina, w dzielnicy Tatary...

– Polacy mieszkający na gruntach publicznych zyskają wreszcie stabilne i trwałe prawo – zachwala Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, gdzie trwają prace nad nową ustawą. Ma ona uwłaszczyć wszystkie osoby, które są użytkownikami wieczystymi publicznych nieruchomości zabudowanych domami jedno- i wielorodzinnymi oraz garażami.

Projekt zakłada, że udziały w użytkowaniu wieczystym będą z mocy prawa przekształcone w udziały we własności. Wiązałoby się to z tzw. opłatą przekształceniową. W praktyce jeszcze przez 20 lat obdarowani musieliby płacić równowartość ostatniej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

Opłata ma być niemal całkiem zamrożona. Samorządy nie będą już mogły jej aktualizować gdy wzrośnie wartość ziemi, np. po doprowadzeniu kanalizacji. Przez 20 lat kwota mogłaby rosnąć tylko o wskaźnik inflacji.

– Ta zmiana przepisów uwolniłaby nas od pracochłonnych i kosztochłonnych procedur związanych z wyceną gruntów i uaktualnianiem opłat – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. I podaje przykład, gdy trzeba słać do wielu spadkobierców pisma o tym, że opłata wzrosła o 10 zł. – Koszty są wtedy niewspółmierne do korzyści.

Ale samorządowcy wskazują też zagrożenia. – Szczegóły nie są do końca przemyślane – ocenia Mochol-Dul. Chodzi m.in. o to, że ewidencja gruntów nie zawsze zgadza się z tym, co jest w księdze wieczystej. Władze Lublina chcą też, by nie weszła w życie zbyt szybko. – Nie od 1 lipca tego roku, ale później, przynajmniej od stycznia. Tak, by był czas na dokończenie aktualizacji opłat.

– W aktualnej wersji projektu zaproponowano, że przekształcenie nastąpi 1 lipca 2017 r. – przyznaje Huptyś, ale zastrzega, że termin może się zmienić. – Na tym etapie prac jest za wcześnie na wskazanie dokładnej daty wejścia w życie nowych regulacji.

Wiele wskazuje na to, nie będzie to 1 lipca, bo projekt nie trafił jeszcze nawet do Komitetu Stałego Rady Ministrów. – Po przyjęciu przez rząd trafi do prac parlamentarnych, które mają zakończyć się w połowie roku – zapowiada rzecznik resortu.

Ile oszczędzą?

Za przykład podajemy działkę z domem jednorodzinnym przy Jarzębinowej. Opłata roczna wynosi tu 1331,19 zł. Do końca użytkowania wieczystego zostało 60 lat. W tym czasie – zakładając, że opłata nie wzrośnie – użytkownik zapłaci miastu 79,9 tys. Jeśli ustawa wejdzie w życie, będzie płacić tylko przez 20 lat i oszczędzi ponad 53 tys. zł.

Mniej w kasie

Jeśli proponowana ustawa wejdzie w życie, to po 20 latach samorządy stracą jedno ze źródeł swoich dochodów. Jak dużą wyrwę może to spowodować w kasie miasta Lublin? Wpływy z opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntów wyniosły w zeszłym roku 14 milionów złotych, jednak lwią część, aż 12 mln zł, odprowadzili użytkownicy terenów komercyjnych, których nowa ustawa nie będzie dotyczyć.

Czytaj więcej o: użytkowanie wieczyste
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 października 2017 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Równowartość 20 letniej opłaty za wieczyste użytkowanie. To już rozumiem otrzymane wczoraj wypowiedzenie dotychczasowej opłaty i "propozycję" ( tfu, bezczelność ) na rok 2018 nowej stawki o 200% wyższej !!! Czy tak tylko w Lublinie czy w całej RP ? Już szykujmy odwołania do SKO.
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2017 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można mówić o stratach skoro samorząd z jednej strony będzie pobierał opłatę niby jako spłatę za przekształcenie, a z drugiej w zw. z przekształceniem będzie automatycznie pobierał podatek od nieruchomości. Dla przeciętnego mieszkańca opłata na rzecz samorządu z tyt. tej samej działki wzroście o tyle ile będzie wynosił podatek od nieruchomości. A to co zapłacił każdy kupując udział w prawie wieczystym w zw. z nabyciem mieszkania dla dewelopera będzie uwzględnione? Przecież w takich wypadkach cena za m2 powinna być znacznie niższa.
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2017 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak aktualnie ktoś korzystał z przekształcenie z wieczystego w prawo własności i miał prawo do bonifikaty, to z tego powodu obciążano mu hipotekę. Przy sprzedaży powstawał problem, bo było można sprzedać takie mieszkanie dopiero po 10 latach od przekształcenia, gdyż inaczej należało oddać bonifikatę, aby zwolniono hipotekę. I co zabawniejsze wpłata była możliwa dopiero po sprzedaży, a to była kolejna trudność bo jak kupujący starał się o kredyt to okazywało się, że na mieszkaniu jest hipoteka w zw. z przekształceniem. A jakie teraz utrudnienia szykuje ta ustawa?
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2017 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie opłata za wieczyste użytkowanie to podnisą podatek gruntowy i od nieruchomości. Jak go nie kijem to go pałą.
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2017 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezent to jest za darmo, a tu nie ma mowy o żadnym prezencie. A co jeśli ktoś umrze? Nadal będą opłatę uiszczać spadkobiercy? A co w przypadku sprzedaży? Przejdzie ta opłata na kupującego, czy też zostanie obciążona hipoteka i żeby sprzedać będzie trzeba zapłacić całość jednorazowo? Przypominam taki drobiazg, że deweloper sprzedając mieszkanie, stosował taką samą cenę, czy grunt był w wieczystym użytkowaniu, czy własnościowy. Dopiero przy opłacie i podatku widać różnicę. Przypominam też, że podatek od nieruchomości co ma miejsce przy własności jest znacznie niższy, niż przy opłacie za wieczyste użytkowanie chociaż ciągle chodzi o ten sam grunt. Dlaczego wartość gruntu nie jest z dnia nabycia nieruchomości?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!