piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

W 2013 r. zapłacimy więcej za wywóz śmieci. Nawet trzykrotnie

Dodano: 2 listopada 2012, 17:16

Podwyżki opłat samorządy tłumaczą tym, że odpady będą najpierw trafiać do sortowni, gdzie przejdą sp
Podwyżki opłat samorządy tłumaczą tym, że odpady będą najpierw trafiać do sortowni, gdzie przejdą sp

W przyszłym roku za wywóz odpadów będziemy płacić nawet trzy razy tyle co obecnie. Jak dotąd w województwie lubelskim tzw. opłatę śmieciową ustaliła tylko jedna gmina.

Od lipca 2013 r. odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajmą się gminy. A firmy, które będą odbierać śmieci zostaną wybrane w przetargu.

Do końca roku samorządy muszą ustalić stawki za pozbycie się odpadów, jakie będą płacić mieszkańcy poszczególnych miast i miejscowości. Jak dotąd z nowymi regulacjami uporali się nieliczni. – Tylko gmina Wysokie (powiat lubelski) podjęła uchwałę ws. opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Być może są jeszcze inne gminy, ale my jeszcze o tym nie wiemy – mówi Jacek Grządka, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.

Każda gmina musi wybrać miedzy czterema sposobami naliczania opłat: w zależności od powierzchni lokalu, liczby zamieszkujących go osób, od zużycia wody lub ryczałtem od gospodarstwa domowego. Radni gminy Wysokie zdecydowali się na ten ostatni sposób.

– W przypadku zbiórki selektywnej każde gospodarstwo będzie płacić miesięcznie 25 zł. A kiedy śmieci będą zmieszane - 45 zł – dodaje Grządka.

Obecnie za opróżnienie jednego kosza mieszkańcy gminy płacą 15 zł miesięcznie

Z kolei władze Kraśnika proponują, aby opłatę śmieciową pobierać od mieszkańca. Proponują miesięczne stawki – 12,50 zł przy selektywnej zbiórce i 20 zł, kiedy takie selekcji nie ma.

– Obecnie członkowie spółdzielni płacą 5,30 zł od osoby. Różnica jest więc duża – mówi Piotr Iwan, radny miejski z Kraśnika i prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Metalowiec” w Kraśniku.

– Żaden z przeliczników nie jest dokładny. Dużo zależy też od struktury miasta. W Lublinie np. mamy dużo studentów – mówi Zdzisław Strycharz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska lubelskiego Ratusza.

Wysokie podwyżki opłat samorządy tłumaczą tym, że zamiast na wysypisko, odpady będą najpierw trafiać do sortowni.

– Opłata śmieciowa będzie bardziej dotkliwa, bo i koszt systemu będzie wyższy – mówi Janusz Urban, burmistrz Bychawy.

– Nie można porównywać starej opłaty śmieciowej z nową, bo to są dwie zupełnie różne sprawy – tłumaczy Justyna Orzeł-Szczepańska, kierownik Wydział Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta w Puławach. – Obecnie płaci się za odbiór odpadów, a od nowego roku również za ich zagospodarowanie.
Czytaj więcej o:
Qwerty12345
Pazur
zatwardziały pisior
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Qwerty12345
Qwerty12345 (5 listopada 2012 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jerzyk' timestamp='1351957919' post='689663']
Szanowni dziennikarze, dlaczego beltacie ludziom w głowach. Jak gmina może z góry określić koszt wywozu i utylizacji smieci, bez zapoznania sie z ofertami firm śmieciowych. Koszty mozna bedzie okreslic po przetargach.
[/quote]

Bo tak mówi ustawa. Gminy w drodze uchwały ustalają stawki najpóźniej do końca 2012 roku, a przetarg muszą rozstrzygnąć do 30 czerwca (jeśli w danejgminie start jest od lipca). Ministerstwo ochrony środowiska poinformowało gminy jak stawki wyliczyć na stronie internetowej...
Rozwiń
Pazur
Pazur (4 listopada 2012 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Reforma śmieciowa w Polsce to same podwyżki np. gmina [url="http://www.wasilkow24.pl"]Wasilków[/url] to podwyżka aż o 350 %. Czy tak się reformuje kraj, kosztem zwykłych mieszkańców?
Rozwiń
zatwardziały pisior
zatwardziały pisior (4 listopada 2012 o 07:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kasia' timestamp='1351969183' post='689712']
Duża część Lublinian (i nie tylko, bo przybysze spoza miasta też) zwozi i wyrzuca śmiecie na lubelskich LSM, bo tu śmietniki są otwarte na oścież i sortować nie trzeba. Można powiedzieć, że spółdzielnia zaprasza wszystkich, których nie stać na wywóz
[/quote]Duża część lublinian wywozi smiecie do lasu,na wieś i gdzie się da,od 1.lipca 2013 za wszystko będziemy płacić my wszyscy im więcej porządku i segregacji tym taniej.Tylko jak polskiemu NARODKOWI to wytłumaczyć,unas jak się komuś dobrze doradza to ma się z niego wroga.Budka z piwem i magiel to miarodajne miejsca na "PRAWDĘ","czegoś biedny, boś głupi,czegoś głupi ,boś biedny."
Rozwiń
Kasia
Kasia (3 listopada 2012 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Duża część Lublinian (i nie tylko, bo przybysze spoza miasta też) zwozi i wyrzuca śmiecie na lubelskich LSM, bo tu śmietniki są otwarte na oścież i sortować nie trzeba. Można powiedzieć, że spółdzielnia zaprasza wszystkich, których nie stać na wywóz
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2012 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oboje nie pracujemy dzieci się uczą, wiec jak mam płacić za pieprzone śmiecie kiedy brak mi na prąd , ksiażki dla dzieci, a czasami nawet na jedzenie. pytam Jak?? SZanowni radni nie po to was wybraliśmy abyście kolejny haracz narzucali a potem skamlali o nasze głosy dośc tego!! dość
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!