wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

W 2013 r. zapłacimy więcej za wywóz śmieci. Nawet trzykrotnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2012, 17:16

Podwyżki opłat samorządy tłumaczą tym, że odpady będą najpierw trafiać do sortowni, gdzie przejdą sp
Podwyżki opłat samorządy tłumaczą tym, że odpady będą najpierw trafiać do sortowni, gdzie przejdą sp

W przyszłym roku za wywóz odpadów będziemy płacić nawet trzy razy tyle co obecnie. Jak dotąd w województwie lubelskim tzw. opłatę śmieciową ustaliła tylko jedna gmina.

Od lipca 2013 r. odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajmą się gminy. A firmy, które będą odbierać śmieci zostaną wybrane w przetargu.

Do końca roku samorządy muszą ustalić stawki za pozbycie się odpadów, jakie będą płacić mieszkańcy poszczególnych miast i miejscowości. Jak dotąd z nowymi regulacjami uporali się nieliczni. – Tylko gmina Wysokie (powiat lubelski) podjęła uchwałę ws. opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Być może są jeszcze inne gminy, ale my jeszcze o tym nie wiemy – mówi Jacek Grządka, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.

Każda gmina musi wybrać miedzy czterema sposobami naliczania opłat: w zależności od powierzchni lokalu, liczby zamieszkujących go osób, od zużycia wody lub ryczałtem od gospodarstwa domowego. Radni gminy Wysokie zdecydowali się na ten ostatni sposób.

– W przypadku zbiórki selektywnej każde gospodarstwo będzie płacić miesięcznie 25 zł. A kiedy śmieci będą zmieszane - 45 zł – dodaje Grządka.

Obecnie za opróżnienie jednego kosza mieszkańcy gminy płacą 15 zł miesięcznie

Z kolei władze Kraśnika proponują, aby opłatę śmieciową pobierać od mieszkańca. Proponują miesięczne stawki – 12,50 zł przy selektywnej zbiórce i 20 zł, kiedy takie selekcji nie ma.

– Obecnie członkowie spółdzielni płacą 5,30 zł od osoby. Różnica jest więc duża – mówi Piotr Iwan, radny miejski z Kraśnika i prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Metalowiec” w Kraśniku.

– Żaden z przeliczników nie jest dokładny. Dużo zależy też od struktury miasta. W Lublinie np. mamy dużo studentów – mówi Zdzisław Strycharz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska lubelskiego Ratusza.

Wysokie podwyżki opłat samorządy tłumaczą tym, że zamiast na wysypisko, odpady będą najpierw trafiać do sortowni.

– Opłata śmieciowa będzie bardziej dotkliwa, bo i koszt systemu będzie wyższy – mówi Janusz Urban, burmistrz Bychawy.

– Nie można porównywać starej opłaty śmieciowej z nową, bo to są dwie zupełnie różne sprawy – tłumaczy Justyna Orzeł-Szczepańska, kierownik Wydział Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta w Puławach. – Obecnie płaci się za odbiór odpadów, a od nowego roku również za ich zagospodarowanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Qwerty12345
Pazur
zatwardziały pisior
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Qwerty12345
Qwerty12345 (5 listopada 2012 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jerzyk' timestamp='1351957919' post='689663']
Szanowni dziennikarze, dlaczego beltacie ludziom w głowach. Jak gmina może z góry określić koszt wywozu i utylizacji smieci, bez zapoznania sie z ofertami firm śmieciowych. Koszty mozna bedzie okreslic po przetargach.
[/quote]

Bo tak mówi ustawa. Gminy w drodze uchwały ustalają stawki najpóźniej do końca 2012 roku, a przetarg muszą rozstrzygnąć do 30 czerwca (jeśli w danejgminie start jest od lipca). Ministerstwo ochrony środowiska poinformowało gminy jak stawki wyliczyć na stronie internetowej...
Rozwiń
Pazur
Pazur (4 listopada 2012 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Reforma śmieciowa w Polsce to same podwyżki np. gmina [url="http://www.wasilkow24.pl"]Wasilków[/url] to podwyżka aż o 350 %. Czy tak się reformuje kraj, kosztem zwykłych mieszkańców?
Rozwiń
zatwardziały pisior
zatwardziały pisior (4 listopada 2012 o 07:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kasia' timestamp='1351969183' post='689712']
Duża część Lublinian (i nie tylko, bo przybysze spoza miasta też) zwozi i wyrzuca śmiecie na lubelskich LSM, bo tu śmietniki są otwarte na oścież i sortować nie trzeba. Można powiedzieć, że spółdzielnia zaprasza wszystkich, których nie stać na wywóz
[/quote]Duża część lublinian wywozi smiecie do lasu,na wieś i gdzie się da,od 1.lipca 2013 za wszystko będziemy płacić my wszyscy im więcej porządku i segregacji tym taniej.Tylko jak polskiemu NARODKOWI to wytłumaczyć,unas jak się komuś dobrze doradza to ma się z niego wroga.Budka z piwem i magiel to miarodajne miejsca na "PRAWDĘ","czegoś biedny, boś głupi,czegoś głupi ,boś biedny."
Rozwiń
Kasia
Kasia (3 listopada 2012 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Duża część Lublinian (i nie tylko, bo przybysze spoza miasta też) zwozi i wyrzuca śmiecie na lubelskich LSM, bo tu śmietniki są otwarte na oścież i sortować nie trzeba. Można powiedzieć, że spółdzielnia zaprasza wszystkich, których nie stać na wywóz
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2012 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oboje nie pracujemy dzieci się uczą, wiec jak mam płacić za pieprzone śmiecie kiedy brak mi na prąd , ksiażki dla dzieci, a czasami nawet na jedzenie. pytam Jak?? SZanowni radni nie po to was wybraliśmy abyście kolejny haracz narzucali a potem skamlali o nasze głosy dośc tego!! dość
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!