Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 września 2011 r.
18:28
Edytuj ten wpis

W ciągu roku ceny żywności poszły ostro w górę

0 13 A A
Rekord pobiły ceny cukru. Według statystyków wzrosły o blisko 60 proc. w ciągu roku. (Maciej Kaczano
Rekord pobiły ceny cukru. Według statystyków wzrosły o blisko 60 proc. w ciągu roku. (Maciej Kaczano

W ciągu roku ceny żywności wzrosły o kilkanaście procent. Jednocześnie coraz mniej osób stać na zakupy. Rośnie grupa bezrobotnych. A prawo do zasiłku ma tylko jeden na dziesięciu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wnioski płyną z najnowszego raportu GUS na temat sytuacji gospodarczej regionu. W lipcu bez pracy było 114 tys. mieszkańców województwa.

– W porównaniu do lipca ubiegłego roku liczba bezrobotnych wzrosła o 5,6 proc. – mówi Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. – W tym czasie w skali kraju średni wzrost sięgnął 2,8 proc.

Bezrobocie rośnie więc u nas dwa razy szybciej, niż średnia krajowa. Co prawda, w porównaniu do czerwca 2011, zanotowano symboliczny spadek. Nie wiadomo jednak, jak długo taka sytuacja może się utrzymać. Aktualna stopa bezrobocia wynosi 12,4 proc. Daje nam to 10. miejsce w kraju.

Najgorzej jest w powiatach włodawskim i hrubieszowskim. Tam wskaźnik bezrobocia przekracza 19 i 17 proc. W najlepszej sytuacji jest powiat biłgorajski. Bez zatrudnienia pozostaje tam nieco ponad 7 proc. zdolnych do pracy. Dla porównania: w Lublinie stopa bezrobocia przekracza 9 proc.

Z badań wynika, że wśród bezrobotnych jest coraz więcej osób bez żadnych kwalifikacji. Ponad połowa odwiedzających pośredniaki to kobiety i mieszkańcy wsi. Jeśli ktoś znika z urzędowych rejestrów, oznacza to zwykle, że znalazł posadę. Co ciekawe, ponad jedna trzecia bezrobotnych traci swój status, bo nie podejmuje proponowanego przez urząd zatrudnienia.

Rosnącej grupie bezrobotnych dokuczają coraz wyższe ceny. Statystycy wskazują na droższą żywność. Okazuje się, że w ciągu roku mąka podrożała u nas o ponad 25 proc. Za tym poszły podwyżki cen chleba i bułek (o16 proc.)

O blisko jedną dziesiątą podrożała szynka. Tuż za nią uplasowały się kiełbasa i schab. Wśród podstawowych produktów dotkliwe mogą być również podwyżki cen mleka. W Lubelskiem podrożało ono o ponad 11 proc.

Z badań wynika, że największe wzrosty dotyczą towarów i usług, z których trudno zrezygnować. Przykładowo, cena benzyny wzrosła w ciągu roku o ponad 9 proc, a węgla o 7 proc. Dwa raz większy wzrost zanotowano w przypadku opłat za wywóz śmieci. O kilka procent podrożała woda. Powody do zmartwienia mają również palacze.

Za paczkę papierosów płacimy dziś o ok. 9 proc. więcej, niż przed rokiem. Droższe jest również leczenie skutków palenia. Wizyta u lekarza specjalisty kosztuje o ponad 2 proc. więcej, niż rok temu.

Tak zmieniły się średnie ceny

(od lipca 2010 do lipca 2011)

• chleb z 1,87 zł na 2,17 zł
• mąka "Poznańska” z 1,83 zł na 2,30 zł
• kiełbasa "Toruńska” z 12,15 zł na 13,11 zł
• mleko z 2,15 zł na 2,4 zł
• masło z 4,23 na 4,5 zł
• kurczak z 6,9 zł na 7,13 zł
• ser twarogowy z 11,97 zł na 12,95 zł
• benzyna Pb95 z 4,72 zł
na 5,15 zł
• ciepła woda (1 m/3) z 19,04 zł na 19,57 zł
• gazeta lokalna z 1,53 zł
na 1,6 zł
• odtwarzacz DVD z 286,10 zł na 194,31 zł
• garnitur z 515,27 zł na 470,08 zł

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kolka / 12 września 2011 o 18:31
Wysokie ceny żywności wzięły się z tego że czerwoni zafundowali nam tak wysokie ceny paliw i dalej nic z tym nie robią,oraz płatne drogi [E-myto].Wiadomo przecież że wysokie koszty transportu ciągną odpowiednio do góry ceny żywności.Najwyższy czas POdziękowac tej CZERWONEJ HOŁOCIE.
Avatar
Jan / 12 września 2011 o 16:08
DZIĘKUJEMY CI CZERWONA PLATFORMO-NIGDY WIĘCEJ-MÓWIMY PRECZ KOMUCHOM.
Avatar
Matka / 11 września 2011 o 10:07
[quote name='inflacja' timestamp='1315643833' post='530807']
420 zł to na mieszkanie nie starcza, ale dostęp do kompa i internetu sie ma
[/quote]

No pewnie za tą kase tzn.420zł mam ful wypas mam internet, komputer, telefon ,chorobe dożywotnią i jestem "szczęsliwa". Jak to mówią -za mało zeby zyć i za dużo żeby umrzec. A niby srednia krajowa wynosi więcej. Inflacjo idz po rozum
Avatar
tasmanka / 10 września 2011 o 13:58
To prawda, ceny non stop wzrastają, a pensje nientety nie. Życie jest coraz droższe, dlatego trzeba szukać róznych form zdobycia pieniędzy. Nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie najbliższych, dlatego sami powinniśmy sobie radzić. Czasami trzeba szczęściu pomóc i mieć trochę wiary. Ja taką wiarę posiadam i zachęcam, każdego kto chce sobie pomóc do odwiedzenia tej strony
http://######/site/7770news
naprawdę warto i to z różnych powodów
Avatar
tasmanka / 10 września 2011 o 13:44
To prawda, ceny non stop wzrastają, a pensje nientety nie. Życie jest coraz droższe, dlatego trzeba szukać róznych form zdobycia pieniędzy. Nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie najbliższych, dlatego sami powinniśmy sobie radzić. Czasami trzeba szczęściu pomóc i mieć trochę wiary. Ja taką wiarę posiadam i zachęcam, każdego kto chce sobie pomóc do odwiedzenia tej strony
http://######/site/7770news
naprawdę warto i to z różnych powodów
Avatar
mach / 10 września 2011 o 13:41
[quote name='marianoitaliano' timestamp='1315645527' post='530825']
Dziennik wschodni KŁAMIE!!!! POlska dzięki działaniom Donka Cudaka jest zieloną wyspą, wszystkim żyje się lepiej, jezdzimy szybkimi pociągami, mamy nowoczesną sieć autostrad, spłacone zadłużenie, zlikwidowany KRUS, świetną opieke medyczną - żadnych kolejek do specjalistów...a ceny? Są przecież tak niskie, że aż miło. PO tym jak żuk zlikwidował cukrownię w Lublinie, cukier był tylko po 5,50 zł.
[/quote]
założę się że za cztery lata, kiedy pojawią się takie statystyki sytuacja będzie identyczna lub gorsza... być może zmieni się władza, problemy pozostaną
[quote name='marianoitaliano' timestamp='1315645527' post='530825']
Dziennik wschodni KŁAMIE!!!! POlska dzięki działaniom Donka Cudaka jest zieloną wyspą, wszystkim żyje się lepiej, jezdzimy szybkimi pociągami, mamy nowoczesną sieć autostrad, spłacone zadłużenie, zlikwidowany KRUS, świetną opieke medyczną - żadnych kolejek do specjalistów...a ceny? Są przecież tak niskie, że aż miło. PO tym jak żuk zlikwidował cukrownię w Lublinie, cukier był tylko po 5,50 zł.rozwiń
Avatar
marianoitaliano / 10 września 2011 o 11:05
[quote name='Biedny bo nie złodziej' timestamp='1315642376' post='530796']
Ale przecież Polska jest w budowie, gospodarka kwitnie, ludziom żyje się coraz lepiej... Takie kłamliwe hasła rzuca Platforma Oszustów. A prawda jest taka, że bogaci bogacą się dalej a biedni biednieją jeszcze szybciej. To PrOżydowskie zgromadzenie wycina Polaków w pień. I jeśli ponownie wygra wybory (Nie daj Boże!) to dzieła dokończy... Pozostaje mieć nadzieję, że do wyborów nie pójdzie stado baranów tylko Polacy, którym otworzą się oczy na to, co się dzieje w Polsce. A dzieje się tragedia ogólnonarodowa. Komercyjne stacje wyśmiewają i dyskredytują wszystkich kandydatów poza tymi z PO. Przypadek czy zakrojona na szeroką skalę kampania oszczerstw? Intencje PO są tak samo szczere, tak samo prawdziwe jak Niesiołowski w roli księdza...
[/quote]

Dziennik wschodni KŁAMIE!!!! POlska dzięki działaniom Donka Cudaka jest zieloną wyspą, wszystkim żyje się lepiej, jezdzimy szybkimi pociągami, mamy nowoczesną sieć autostrad, spłacone zadłużenie, zlikwidowany KRUS, świetną opieke medyczną - żadnych kolejek do specjalistów...a ceny? Są przecież tak niskie, że aż miło. PO tym jak żuk zlikwidował cukrownię w Lublinie, cukier był tylko po 5,50 zł.
[quote name='Biedny bo nie złodziej' timestamp='1315642376' post='530796']
Ale przecież Polska jest w budowie, gospodarka kwitnie, ludziom żyje się coraz lepiej... Takie kłamliwe hasła rzuca Platforma Oszustów. A prawda jest taka, że bogaci bogacą się dalej a biedni biednieją jeszcze szybciej. To PrOżydowskie zgromadzenie wycina Polaków w pień. I jeśli ponownie wygra wybory (Nie daj Boże!) to dzieła dokończy... Pozostaje mieć nadzieję, że do wyborów nie pójdzie stado baranów tylko Polacy, którym otworzą się ... rozwiń
Avatar
gajowy / 10 września 2011 o 11:03
weźcie się zdecydujcie: albo bezrobocie spada o czym traktuje artykuł na pierwszej stronie albo "rośnie grupa bezrobotnych" bo te dwa niusy zdają się wzajemnie wykluczać. Coś jak "uczciwy prawnik".
Avatar
zdławić inflację / 10 września 2011 o 10:40
[quote name='inflacja' timestamp='1315643833' post='530807']
420 zł to na mieszkanie nie starcza, ale dostęp do kompa i internetu sie ma
[/quote]
do "inflacja". Ale mózgu się nie ma, prawda?
Avatar
inflacja / 10 września 2011 o 10:37
420 zł to na mieszkanie nie starcza, ale dostęp do kompa i internetu sie ma
Avatar
Kolka / 12 września 2011 o 18:31
Wysokie ceny żywności wzięły się z tego że czerwoni zafundowali nam tak wysokie ceny paliw i dalej nic z tym nie robią,oraz płatne drogi [E-myto].Wiadomo przecież że wysokie koszty transportu ciągną odpowiednio do góry ceny żywności.Najwyższy czas POdziękowac tej CZERWONEJ HOŁOCIE.
Avatar
Jan / 12 września 2011 o 16:08
DZIĘKUJEMY CI CZERWONA PLATFORMO-NIGDY WIĘCEJ-MÓWIMY PRECZ KOMUCHOM.
Avatar
Matka / 11 września 2011 o 10:07
[quote name='inflacja' timestamp='1315643833' post='530807']
420 zł to na mieszkanie nie starcza, ale dostęp do kompa i internetu sie ma
[/quote]

No pewnie za tą kase tzn.420zł mam ful wypas mam internet, komputer, telefon ,chorobe dożywotnią i jestem "szczęsliwa". Jak to mówią -za mało zeby zyć i za dużo żeby umrzec. A niby srednia krajowa wynosi więcej. Inflacjo idz po rozum
Avatar
tasmanka / 10 września 2011 o 13:58
To prawda, ceny non stop wzrastają, a pensje nientety nie. Życie jest coraz droższe, dlatego trzeba szukać róznych form zdobycia pieniędzy. Nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie najbliższych, dlatego sami powinniśmy sobie radzić. Czasami trzeba szczęściu pomóc i mieć trochę wiary. Ja taką wiarę posiadam i zachęcam, każdego kto chce sobie pomóc do odwiedzenia tej strony
http://######/site/7770news
naprawdę warto i to z różnych powodów
Avatar
tasmanka / 10 września 2011 o 13:44
To prawda, ceny non stop wzrastają, a pensje nientety nie. Życie jest coraz droższe, dlatego trzeba szukać róznych form zdobycia pieniędzy. Nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie najbliższych, dlatego sami powinniśmy sobie radzić. Czasami trzeba szczęściu pomóc i mieć trochę wiary. Ja taką wiarę posiadam i zachęcam, każdego kto chce sobie pomóc do odwiedzenia tej strony
http://######/site/7770news
naprawdę warto i to z różnych powodów
Avatar
mach / 10 września 2011 o 13:41
[quote name='marianoitaliano' timestamp='1315645527' post='530825']
Dziennik wschodni KŁAMIE!!!! POlska dzięki działaniom Donka Cudaka jest zieloną wyspą, wszystkim żyje się lepiej, jezdzimy szybkimi pociągami, mamy nowoczesną sieć autostrad, spłacone zadłużenie, zlikwidowany KRUS, świetną opieke medyczną - żadnych kolejek do specjalistów...a ceny? Są przecież tak niskie, że aż miło. PO tym jak żuk zlikwidował cukrownię w Lublinie, cukier był tylko po 5,50 zł.
[/quote]
założę się że za cztery lata, kiedy pojawią się takie statystyki sytuacja będzie identyczna lub gorsza... być może zmieni się władza, problemy pozostaną
[quote name='marianoitaliano' timestamp='1315645527' post='530825']
Dziennik wschodni KŁAMIE!!!! POlska dzięki działaniom Donka Cudaka jest zieloną wyspą, wszystkim żyje się lepiej, jezdzimy szybkimi pociągami, mamy nowoczesną sieć autostrad, spłacone zadłużenie, zlikwidowany KRUS, świetną opieke medyczną - żadnych kolejek do specjalistów...a ceny? Są przecież tak niskie, że aż miło. PO tym jak żuk zlikwidował cukrownię w Lublinie, cukier był tylko po 5,50 zł.rozwiń
Avatar
marianoitaliano / 10 września 2011 o 11:05
[quote name='Biedny bo nie złodziej' timestamp='1315642376' post='530796']
Ale przecież Polska jest w budowie, gospodarka kwitnie, ludziom żyje się coraz lepiej... Takie kłamliwe hasła rzuca Platforma Oszustów. A prawda jest taka, że bogaci bogacą się dalej a biedni biednieją jeszcze szybciej. To PrOżydowskie zgromadzenie wycina Polaków w pień. I jeśli ponownie wygra wybory (Nie daj Boże!) to dzieła dokończy... Pozostaje mieć nadzieję, że do wyborów nie pójdzie stado baranów tylko Polacy, którym otworzą się oczy na to, co się dzieje w Polsce. A dzieje się tragedia ogólnonarodowa. Komercyjne stacje wyśmiewają i dyskredytują wszystkich kandydatów poza tymi z PO. Przypadek czy zakrojona na szeroką skalę kampania oszczerstw? Intencje PO są tak samo szczere, tak samo prawdziwe jak Niesiołowski w roli księdza...
[/quote]

Dziennik wschodni KŁAMIE!!!! POlska dzięki działaniom Donka Cudaka jest zieloną wyspą, wszystkim żyje się lepiej, jezdzimy szybkimi pociągami, mamy nowoczesną sieć autostrad, spłacone zadłużenie, zlikwidowany KRUS, świetną opieke medyczną - żadnych kolejek do specjalistów...a ceny? Są przecież tak niskie, że aż miło. PO tym jak żuk zlikwidował cukrownię w Lublinie, cukier był tylko po 5,50 zł.
[quote name='Biedny bo nie złodziej' timestamp='1315642376' post='530796']
Ale przecież Polska jest w budowie, gospodarka kwitnie, ludziom żyje się coraz lepiej... Takie kłamliwe hasła rzuca Platforma Oszustów. A prawda jest taka, że bogaci bogacą się dalej a biedni biednieją jeszcze szybciej. To PrOżydowskie zgromadzenie wycina Polaków w pień. I jeśli ponownie wygra wybory (Nie daj Boże!) to dzieła dokończy... Pozostaje mieć nadzieję, że do wyborów nie pójdzie stado baranów tylko Polacy, którym otworzą się ... rozwiń
Avatar
gajowy / 10 września 2011 o 11:03
weźcie się zdecydujcie: albo bezrobocie spada o czym traktuje artykuł na pierwszej stronie albo "rośnie grupa bezrobotnych" bo te dwa niusy zdają się wzajemnie wykluczać. Coś jak "uczciwy prawnik".
Avatar
zdławić inflację / 10 września 2011 o 10:40
[quote name='inflacja' timestamp='1315643833' post='530807']
420 zł to na mieszkanie nie starcza, ale dostęp do kompa i internetu sie ma
[/quote]
do "inflacja". Ale mózgu się nie ma, prawda?
Avatar
inflacja / 10 września 2011 o 10:37
420 zł to na mieszkanie nie starcza, ale dostęp do kompa i internetu sie ma
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 10 23

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 7 7

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 6

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 10 5

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 13 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 10

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 10

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 27 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 6 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!