poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

W czwartek nowy rok szkolny. Ponad 350 tys. uczniów w Lubelskiem pójdzie do szkoły

Dodano: 31 sierpnia 2016, 09:48

17800 pierwszoklasistów z woj. lubelskiego rozpocznie jutro naukę. Na zdjęciu: pani Agnieszka Kamińska z córką Laurą kompletują wyprawkę szkolną<br />
17800 pierwszoklasistów z woj. lubelskiego rozpocznie jutro naukę. Na zdjęciu: pani Agnieszka Kamińska z córką Laurą kompletują wyprawkę szkolną

1 września w blisko czterech tysiącach różnych ośrodkach edukacyjnych na Lubelszczyźnie nowy rok szkolny rozpocznie ponad 350 tys. uczniów. Wśród nich jest 17800 pierwszoklasistów

To będzie pierwszy od wielu lat rok szkolny, którego nie poprzedziły wchodzące w wakacje zmiany w prawie oświatowym, do których nauczyciele i dyrektorzy musieliby się przygotowywać w pośpiechu i chaosie – podkreśla Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – Zmiany ogłoszono tym razem na tyle wcześnie, że wszyscy zdążyli się do nich przygotować.

Od 1 września do szkół pójdą siedmiolatki, a nie tak jak było rok wcześniej dzieci sześcioletnie. Szóstoklasiści nie będą kończyć nauki egzaminem, a maturzyści będą mogli odwołać się od oceny swojej pracy. W stołówkach szkolnych będzie można znów sprzedawać drożdżówki i cebularze.
– To nie koniec zmian. Dobrym rozwiązaniem, które ucieszy nauczycieli, jest likwidacja godzin karcianych z towarzyszącą im obudową biurokratyczną – dodaje Misiuk.

Lubelska kurator oświaty dodaje, że z posiadanych w tej chwili informacji wynika, że na Lubelszczyźnie będzie ponad 37 tys. etatów nauczycielskich, z czego w pełnym wymiarze zatrudnionych będzie 31 tys. nauczycieli.

– Z problemem utraty miejsc pracy przez nauczycieli borykamy się już od kilku lat. To między innymi efekt niżu demograficznego – uważa. – Niż jest jednym z elementów determinujących zapowiedziane zmiany w edukacji, które zaczną wchodzić w życie we wrześniu 2017 r. Wielu nauczycieli bało się jednak zwolnień już teraz ze względu na podniesienie wieku obowiązku szkolnego z 6 do 7 lat. Nie mamy jeszcze ostatecznych danych, ale takich negatywnych następstw nie odnotowujemy. W Lublinie czy Zamościu dzięki pracy organów prowadzących problem w zasadzie nie istnieje.

Kuratorium chwali się też, że w wakacje tytuł nauczyciela dyplomowanego na Lubelszczyźnie zyskało ponad 700 pedagogów. Za awansem zawodowym idzie wzrost wynagrodzeń. Minimalne zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego to 3109 zł brutto. Do tego doliczyć trzeba różne dodatki.

W roku Sienkiewicza

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2016/ 2017 odbędzie się jutro w Zespole Szkół w Woli Okrzejskiej w gminie Krzywda (godz. 11). Wybór miejsca tegorocznej inauguracji związany jest z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza - szkoła jako placówka nosząca jego imię współpracuje z innymi szkołami sienkiewiczowskimi oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Czytaj więcej o: Lublin szkoła lubelskie edukacja
Użytkownik niezarejestrowany
Chełmianin N
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 września 2016 o 07:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oby poziom nauczania nie zniżył się do poziomu minister edukacji.
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (31 sierpnia 2016 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 ŚPIEW OPĘTANEJ! Opętane manią Lubelszczyzny Misiuk i Kasperska, niech pojmą, że Lubelszczyzna, to ziemia lubelska i choć wyjaśnienie naukowe i rządowe baby znają, to z tego artykułu wynika, iż damy urojenia mają                      >>>>>>>>>>> Pismak Dziennika Wschodniego natrętnie wmawia iż woj.lubelskie to Lubelszczyzna - lubelska ziemia czyli durnowata - posiada umysłowe ograniczenia i dalej nie kumie, że zasługuje na takie określenie!                      >>>>>>>>>>> Morał: opętana kobitko z Dziennika Wschodniego, natręctwo i kłamanie - jest cechą umysłu chorego i nie popisuj się ciemnoto, gdyż to śpiew głupiego, adres znasz i jesli rację masz, przkonaj uczonego! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>   RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>>>>>>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia  Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Koniec laby i do szkoły!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!