czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

W gminach powstaną nowe boiska

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2008, 19:45

Już wkrótce w każdej gminie może powstać zespół boisk. Warunek: samorządy wezmą się do roboty i przygotują przetargi.

Kompleksy sportowe - boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne oraz zaplecze z szatnią i sanitariatem - powstaną w ramach programu ,,Moje Boisko - Orlik 2012”.

To realizacja obietnicy premiera Donalda Tuska. Gminy muszą mieć pieniądze na 1/3 inwestycji, resztę dołoży państwo i samorząd województwa. Utrzymanie obiektu powinno nie przekroczyć 15 tys. zł miesięcznie.

- Jeszcze w tym roku powinno powstać ok. 30 boisk - zapowiedział wczoraj na konferencji prasowej marszałek województwa Krzysztof Grabczuk. W naszym regionie do programu zgłosiło się 36 gmin.

- Spotykam się z samorządowcami i zachęcam do udziału w programie - mówił wiceminister Tomasz Półgrabski z resortu sportu i turystyki. - Jak najszybciej gminy powinny ogłaszać przetargi.

W naszym województwie liderem jest Łuków. - Wmurowali już kamień węgielny,
a w najbliższym czasie ruszy przetarg na budowę boisk - powiedział wiceminister. O władzach Lublina nie miał tak dobrego zdania. - Powinny wykazać więcej inicjatywy i zebrać potrzebne dokumenty. Jeśli nie, to nie będziemy blokowali pieniędzy. Przekażemy je innemu samorządowi - zapowiedział.
(rp)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ce
be
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ce
ce (20 maja 2008 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chesz by Twoje dzieci grały na siedlisku chorób i innych syfów ?
Rozwiń
be
be (20 maja 2008 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no a jak tam z główką ?
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2008 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za "orlik2012"
Nawierzchnia boiska wykonana na podbudowie dynamicznej (wykonanie boiska powinno być poprzedzone badaniami geologicznymi). Trawa syntetyczna o wysokości 4 - 5 cm. Ogrodzenie boiska wykonane jest z siatki stalowej powlekanej o małych oczkach. Piłkochwyty są zamontowane w sposób trwały i wykonane z siatki.
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2008 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kochany Dzienniku trochę obietywizmu.
Badania przeprowadzone w 2007. przez Environment & Human Health, Inc. (EHHI) z North Haven w stanie Connecticut, wykazały w sąsiedztwie boisk ze sztuczną trawą skażenie wód podziemnych takimi samymi substancjami chemicznymi, jakie stwierdza się w wyniku oddziaływani składowisk opon. Wskazano na poważne zagrożenia zdrowia ludzi związane z użytkowaniem sztucznej trawy: ostre i przewlekłe oddziaływanie drażniące na płuca, oczy i skórę oraz podkreślono konieczność dalszych badań nad oddziaływaniem połlotnych chemikaliów na nerki, układ hormonalny, nerwowy, krążenia, odpornościowy, oceną wpływu na rozwój i potencjał rakotwórczy. W sztucznej trawie powstałej ze zmielonych opon wykryto arsen, aceton, kadm, chrom, kobalt, wanad i ołów. New England Journal of Medicine z 2005r. przedstawia badania, które wykazały, że w kontakcie ze sztuczną trawą łatwo dochodzi do zakażenia gronkowcem złocistym opornym na metycylinę. Boisko pokryte naturalną trawą bez trudu samo unieszkodliwi krew, pot i ślinę. Sztuczną trawę trzeba odkazić, zmyć detergentem i wytrzeć. Rozgrzewające się w upale do 70 st. C plastikowe powierzchnie nie tylko sprzyjają namnażaniu się zarazków, ale też emitują produkty rozpadu tworzyw sztucznych wchodzących w skład sztucznej trawy, jak: poliamid, ang. polyamide (nylon) – PA, polipropylen, ang. polypropylene – PP i poli(tereftalan etylenu), ang. poly(ethylene terephthalate) - PET. Wygląda na to, że rządowy program „Orlik” wylągł się w gnieździe „Orlenu” i przyczyni się do zasypania na wieki Polski gumą i plastikiem za pieniądze, które to nam, właśnie nam, są odbierane w postaci podatków. Wymiana sztucznej trawy co 8 – 12 lat, to kolejne obok azbestu masowe obciążenie już od dawna przepełnionych wysypisk odpadów szkodliwych dla środowiska.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!