wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

W gminach woj. lubelskiego najmniej kobiet w radach. Wójt: "Może to kod genetyczny?"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2014, 06:45

W radach 61 gmin w całej Polsce nie zasiada ani jedna kobieta. Najwięcej, bo 11 takich rad, jest w Lubelskiem

Mapę Gmin (Bez) radnych przygotowało Obserwatorium Równości Płci. To instytucja powołana w ramach Instytutu Spraw Publicznych, zajmująca się działaniami na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Jak wynika z raportu, województwo lubelskie przoduje wśród regionów z największą liczbą rad gmin bez udziału kobiet. Ani jedna pani nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez rady w gminach Chełm, Stoczek Łukowski, Godziszów, Trzydnik Duży, Dzwola, Radecznica, Skierbieszów, Korodło, Uchanie, Batorz i Aleksandrów. Co ciekawe, w trzech ostatnich kobiety nie zasiadały od czterech kadencji.

- U nas nie ma takiej tradycji. Mężczyźni kandydują, a kobiety nie chcą, choć przecież mają do tego takie samo prawo - mówi Józef Biały, wójt Aleksandrowa w powiecie biłgorajskim.

W ostatnich wyborach w tej gminie przedstawicielki płci pięknej stanowiły tylko 8 proc. wszystkich kandydatów. Jeszcze gorzej było w Skierbieszowie (7 proc.), Batorzu (4 proc.) i Godziszowie (2 proc.). Z kolei w gminie Chełm czy Trzydnik Duży odsetek kandydatek na listach wynosił ponad 20 proc., ale żadna z nich nie odniosła wyborczego sukcesu.

- Taka sytuacja zdarzyła się u nas po raz pierwszy. W poprzednich kadencjach mieliśmy przynajmniej jedną radną. Nie wiem, w czym dopatrywać się przyczyny - przyznaje Franciszek Kwiecień, wójt Trzydnika Dużego. - Nie oznacza to jednak, że kobiety nie przychodzą na sesje rady. W naszych 20 sołectwach mamy siedem sołtysek, które często uczestniczą w obradach. Nie mogą głosować, ale biorą czynny udział w dyskusji - dodaje.

- To może wynikać z mentalności i przekonania, że to mężczyźni są bardziej zaangażowani w politykę, a kobiety wolą inne sfery życia codziennego. Może decyduje o tym kod genetyczny? - zastanawia się Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm

Zdaniem ekspertów to kwestia stereotypów. - Wschodnią część Polski w większości zamieszkuje tradycyjne społeczeństwo, gdzie kobiety zajmują się domem. Polityka jest zarezerwowana dla mężczyzn. Żeby to zmienić potrzeba wiele pracy - mówi Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.

- W szkołach czy przedszkolach pracują głównie kobiety, więc ich nieobecność w radach gmin nie jest czymś dobrym. W kwestiach, które bezpośrednio dotyczą kobiet, decyzje podejmują mężczyźni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: lubelskie polityka
Gość
wzburzony
arek
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 września 2014 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech ten instytut od równości lepiej zajmie się tym dlaczego tylko kobiety rodzą dzieci. To jest dopiero skandal!

Popieram jak najbardziej!

Pojedyncze przypadki urodzenia przez faceta to stanowczo za mało!

Jeszcze trochę i będzie larum, bo za mało tych "nie teges" będzie w radach.

A w ogóle dlaczego w sklepach jest pełno serków homogenizowanych, a nie ma żadnego heterogenizowanego??!!

Rozwiń
wzburzony
wzburzony (1 września 2014 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech ten instytut od równości lepiej zajmie się tym dlaczego tylko kobiety rodzą dzieci. To jest dopiero skandal!

Rozwiń
arek
arek (1 września 2014 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Winę za tę sytuację ponoszą wójtowie którzy w swoich komitetach nie umieszczają kobiet. Pan od kodów genetycznych jest tego książkowym przykładem .Kobiety  myślą samodzielnie nie upijają się i są trudniejsze do tworzenia ukladow

Rozwiń
Krzysztof
Krzysztof (1 września 2014 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A myślałem, że ważne są kompetencje, uczciwość, zaangażowanie, a nie płeć.

Rozwiń
kaj
kaj (1 września 2014 o 08:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Widzę, że jakaś organizacyjka, finansowana przez "niewiadomokogo" razem ze swoimi "ekspertami" ma ból tyłka i usiłuje zaistnieć w mediach. Ciekawe ilu ludzi pracuje w niej, pewnie prezes, ekspert i sekretarka. A dziennikarz się cieszy bo temat na stronę.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!