Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 września 2014 r.
6:45
Edytuj ten wpis

W gminach woj. lubelskiego najmniej kobiet w radach. Wójt: "Może to kod genetyczny?"

14 5 A A

W radach 61 gmin w całej Polsce nie zasiada ani jedna kobieta. Najwięcej, bo 11 takich rad, jest w Lubelskiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mapę Gmin (Bez) radnych przygotowało Obserwatorium Równości Płci. To instytucja powołana w ramach Instytutu Spraw Publicznych, zajmująca się działaniami na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Jak wynika z raportu, województwo lubelskie przoduje wśród regionów z największą liczbą rad gmin bez udziału kobiet. Ani jedna pani nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez rady w gminach Chełm, Stoczek Łukowski, Godziszów, Trzydnik Duży, Dzwola, Radecznica, Skierbieszów, Korodło, Uchanie, Batorz i Aleksandrów. Co ciekawe, w trzech ostatnich kobiety nie zasiadały od czterech kadencji.

- U nas nie ma takiej tradycji. Mężczyźni kandydują, a kobiety nie chcą, choć przecież mają do tego takie samo prawo - mówi Józef Biały, wójt Aleksandrowa w powiecie biłgorajskim.

W ostatnich wyborach w tej gminie przedstawicielki płci pięknej stanowiły tylko 8 proc. wszystkich kandydatów. Jeszcze gorzej było w Skierbieszowie (7 proc.), Batorzu (4 proc.) i Godziszowie (2 proc.). Z kolei w gminie Chełm czy Trzydnik Duży odsetek kandydatek na listach wynosił ponad 20 proc., ale żadna z nich nie odniosła wyborczego sukcesu.

- Taka sytuacja zdarzyła się u nas po raz pierwszy. W poprzednich kadencjach mieliśmy przynajmniej jedną radną. Nie wiem, w czym dopatrywać się przyczyny - przyznaje Franciszek Kwiecień, wójt Trzydnika Dużego. - Nie oznacza to jednak, że kobiety nie przychodzą na sesje rady. W naszych 20 sołectwach mamy siedem sołtysek, które często uczestniczą w obradach. Nie mogą głosować, ale biorą czynny udział w dyskusji - dodaje.

- To może wynikać z mentalności i przekonania, że to mężczyźni są bardziej zaangażowani w politykę, a kobiety wolą inne sfery życia codziennego. Może decyduje o tym kod genetyczny? - zastanawia się Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm

Zdaniem ekspertów to kwestia stereotypów. - Wschodnią część Polski w większości zamieszkuje tradycyjne społeczeństwo, gdzie kobiety zajmują się domem. Polityka jest zarezerwowana dla mężczyzn. Żeby to zmienić potrzeba wiele pracy - mówi Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.

- W szkołach czy przedszkolach pracują głównie kobiety, więc ich nieobecność w radach gmin nie jest czymś dobrym. W kwestiach, które bezpośrednio dotyczą kobiet, decyzje podejmują mężczyźni.
Czytaj więcej o:

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 września 2014 o 09:31

Niech ten instytut od równości lepiej zajmie się tym dlaczego tylko kobiety rodzą dzieci. To jest dopiero skandal!

Popieram jak najbardziej!

Pojedyncze przypadki urodzenia przez faceta to stanowczo za mało!

Jeszcze trochę i będzie larum, bo za mało tych "nie teges" będzie w radach.

A w ogóle dlaczego w sklepach jest pełno serków homogenizowanych, a nie ma żadnego heterogenizowanego??!!

Popieram jak najbardziej!

Pojedyncze przypadki urodzenia przez faceta to stanowczo za mało!

Jeszcze trochę i będzie larum, bo za mało tych "nie teges" będzie w radach.

A w ogóle dlaczego w sklepach jest pełno serków homogenizowanych, a nie ma żadnego heterogenizowanego??!!

rozwiń
Avatar
wzburzony / 1 września 2014 o 09:21

Niech ten instytut od równości lepiej zajmie się tym dlaczego tylko kobiety rodzą dzieci. To jest dopiero skandal!

Avatar
arek / 1 września 2014 o 08:32

Winę za tę sytuację ponoszą wójtowie którzy w swoich komitetach nie umieszczają kobiet. Pan od kodów genetycznych jest tego książkowym przykładem .Kobiety  myślą samodzielnie nie upijają się i są trudniejsze do tworzenia ukladow

Avatar
Krzysztof / 1 września 2014 o 08:31

A myślałem, że ważne są kompetencje, uczciwość, zaangażowanie, a nie płeć.

Avatar
kaj / 1 września 2014 o 08:28

Widzę, że jakaś organizacyjka, finansowana przez "niewiadomokogo" razem ze swoimi "ekspertami" ma ból tyłka i usiłuje zaistnieć w mediach. Ciekawe ilu ludzi pracuje w niej, pewnie prezes, ekspert i sekretarka. A dziennikarz się cieszy bo temat na stronę.

Avatar
Gość / 1 września 2014 o 09:31

Niech ten instytut od równości lepiej zajmie się tym dlaczego tylko kobiety rodzą dzieci. To jest dopiero skandal!

Popieram jak najbardziej!

Pojedyncze przypadki urodzenia przez faceta to stanowczo za mało!

Jeszcze trochę i będzie larum, bo za mało tych "nie teges" będzie w radach.

A w ogóle dlaczego w sklepach jest pełno serków homogenizowanych, a nie ma żadnego heterogenizowanego??!!

Popieram jak najbardziej!

Pojedyncze przypadki urodzenia przez faceta to stanowczo za mało!

Jeszcze trochę i będzie larum, bo za mało tych "nie teges" będzie w radach.

A w ogóle dlaczego w sklepach jest pełno serków homogenizowanych, a nie ma żadnego heterogenizowanego??!!

rozwiń
Avatar
wzburzony / 1 września 2014 o 09:21

Niech ten instytut od równości lepiej zajmie się tym dlaczego tylko kobiety rodzą dzieci. To jest dopiero skandal!

Avatar
arek / 1 września 2014 o 08:32

Winę za tę sytuację ponoszą wójtowie którzy w swoich komitetach nie umieszczają kobiet. Pan od kodów genetycznych jest tego książkowym przykładem .Kobiety  myślą samodzielnie nie upijają się i są trudniejsze do tworzenia ukladow

Avatar
Krzysztof / 1 września 2014 o 08:31

A myślałem, że ważne są kompetencje, uczciwość, zaangażowanie, a nie płeć.

Avatar
kaj / 1 września 2014 o 08:28

Widzę, że jakaś organizacyjka, finansowana przez "niewiadomokogo" razem ze swoimi "ekspertami" ma ból tyłka i usiłuje zaistnieć w mediach. Ciekawe ilu ludzi pracuje w niej, pewnie prezes, ekspert i sekretarka. A dziennikarz się cieszy bo temat na stronę.

Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 73 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 48 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!