poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wąwolnica: Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2009, 19:45

Prawdopodobnie już od połowy lipca posterunek w Wąwolnicy przestanie działać, a jego załoga zostanie przeniesiona do sąsiedniego Nałęczowa. Powód? Fatalny stan siedziby policji, która nadaje się już wyłącznie do rozbiórki.

- Na Wąwolnicę mówią Meksyk, ale teraz to dopiero będzie westernowe miasteczko - komentuje Andrzej Rejmak, sołtys Kębła.

Wyrok na siedzibę wąwolnickich stróżów prawa wydała policyjna komisja. Orzekła, że stan techniczny budynku jest niezadowalający. Na podstawie raportu biegłych stwierdziła, że remont niewiele zmieni, bo dom nadaje się jedynie do rozbiórki. Decyzję o przenosinach policjantów do Nałęczowa zakomunikował radnym gminy komendant powiatowy Mirosław Farion.

Aby mieszkańcy nie musieli jechać do Nałęczowa, w miejsce zlikwidowanego posterunku, szef puławskiej policji zaproponował utworzenie w siedzibie gminy punktu przyjęć interesantów. Dyżurowaliby w nim dzielnicowi. - Najgorszy scenariusz przewiduje nawet katastrofę budowlaną. Żeby przywrócić budynek do stanu używalności, potrzeba ogromnych pieniędzy, którymi nie dysponuje ani policja, ani gmina. Według wyliczeń taniej byłoby go zburzyć i postawić nowy. A poza tym to nie budynek dba o bezpieczeństwo, ale ludzie - przekonywał Mirosław Farion.

Decyzja spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. - W tej chwili na interwencję czekamy dłużej niż kwadrans, a przecież teraz trzeba będzie doliczyć przynajmniej kolejne 15 minut na dojazd z Nałęczowa. A wtedy to już można chyba szukać wiatru w polu, a nie przestępcy. Nie przenoście posterunku, policjanci mają tutaj co robić. Ten budynek ma znaczenie psychologiczne - dodaje Andrzej Rejmak.

- Likwidacja siedziby policji to dla nas fatalna wiadomość. Nie zgadzam się z tą decyzją. Obawiam się, że młodzież poczuje się teraz zbyt swobodnie, a w miasteczku zrobi się mniej bezpiecznie - martwi się Stanisław Banaszkiewicz, mieszkaniec ul. Dulęby w Wąwolnicy.

W tej chwili obsada posterunku w Wąwolnicy liczy pięciu policjantów, trzech funkcjonariuszy prewencji, odpowiedzialnego za sprawy kryminalne i kierownika.
- Dajmy szansę nowemu systemowi, jeśli okaże się, że nie sprawdzi się, zawsze można szukać innego rozwiązania. Po przenosinach zostanie zlikwidowany jeden etat kierowniczy, a to oznacza jednego policjanta więcej na służbie. Pięciu będzie obsługiwać Wąwolnicę. Będą częściej widoczni, a wasz rejon i Nałęczów zyskają na całodobowej obsłudze - przekonywał Farion.

- Decyzja o likwidacji posterunku w Wąwolnicy została już podjęta, a my mieliśmy nadzieję, że na spotkaniu z komendantem podyskutujemy, jak temu zaradzić. To niezwykle smutne wiadomości - martwi się przewodnicząca Rady Gminy Anna Matraszek-Furtak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mariano
ks.
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mariano
mariano (12 czerwca 2009 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Banaszkiewicz Pan Pilnuje syna bo też należy do tych rozrabiaków.
Rozwiń
ks.
ks. (11 czerwca 2009 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo Ciekawy artykuł
Po 1-sze Wąwolnica - czy to duża miejscowość ? Odp. Nie - "prawie" wieś
Po 2-gie Pięciu policjantów to nawet na dobę nie ma pełnej obsługi.
Stan tego budynku jak byłem i widziałem załatwiając sprawę - to Horror.
Strach wejść - można zginąć.
Po 3-cie Panie Radny = a kto wychowuje "te rozbrykane dzieci" ? Policja czy rodzice ?
Po 4-te W tym kraju to się w głowach ludziom powywracało - Każdy chciałby mieć SWOJĄ POLICJĘ ?
Jakoś tego nie czaję. Chyba, że chodzi o władzę ? Państwo daje na policję kasę, a Radni mówią co ma robić a czego się nie dotykać.

Szanowni Państwo - proponuję stworzyć STRAŻ GMINNĄ
Korzyści z tego więcej - bo to sterować tymi ludźmi przez Radnych można i robią co się im poleci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!