sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Wejdź do Internetu przez satelitę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 kwietnia 2011, 19:14

Internet szerokopasmowy powinien posiadać przepustowość łącza co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny
Internet szerokopasmowy powinien posiadać przepustowość łącza co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny

23 procent Polaków miało w ubiegłym roku dostęp do szerokopasmowego Internetu. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej. Pojawiają się nowe rozwiązania, które mają to zmienić. Jednym z nich jest Internet satelitarny.

Średnia unijna wynosi tymczasem 31,6 proc. – do tego wyniku ma równać również Polska. Rząd zapewnia: już w 2013 roku większość Polaków ma mieć dostęp do szybkich łączy internetowych. Ma się poprawić dzięki nowemu prawu telekomunikacyjnemu, które weszło w życie w 2010 roku oraz m.in. programowi budowy szerokopasmowego Internetu dla województw Polski wschodniej, w tym także Lubelskiego.

– Samorządy mogą teraz podejmować działalność telekomunikacyjną i budować sieć tam, gdzie nie opłaca się to innym komercyjnym operatorom – informują specjaliści z Centrum Informacyjnego Rządu.

Tak przyszłość rysują władze, ale z drugiej strony pojawiają się głosy, że samorządów nie będzie stać na takie inwestycje. Tam, gdzie nie mamy dostępu do tradycyjnych łączy, pozostają łącza komórkowe oraz Internet z satelity.

Internet tam gdzie ty

– Dostęp do Internetu jest coraz łatwiejszy, niedługo będzie towarzyszył nam na każdym kroku za sprawą popularyzacji smartfonów i tabletów. Z Internetu satelitarnego nie miałem okazji korzystać, ale pewnie już niedługo będzie standardem, tak jak telewizja – zastanawia się Maciej Ochma, student informatyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym.

Sprawdziliśmy, czy to możliwe. Po pierwsze: już dzisiaj jest wielu dostawców internetu satelitarnego w Polsce – jest to jednak nowa usługa na rynku, jej popularność nie jest duża. Po drugie: pod koniec minionego roku specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadzili badania techniczne szerokopasmowego Internetu satelitarnego, efekty są obiecujące.

– Badania potwierdziły wysokie parametry usługi oraz fakt spełniania standardów gwarantujących użytkownikom komfort korzystania z Internetu – czytamy w komunikacie UKE.

Dla tych, co nie chcą czekać

Podczas testów sprawdzono dostępność połączenia i jakość w przypadku korzystania z popularnych aplikacji internetowych, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Sprawdzono również konkurencyjność w stosunku do Internetu naziemnego, szybkość, stabilność, opóźnienia i wrażliwość na warunki pogodowe.

– Internet satelitarny jest rozwiązaniem dla klientów, którzy nie chcą czekać na realizację programów UE, w ramach których dopiero za około pięć lat mogą powstać pierwsze naziemne sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Większość krajów Europy Zachodniej decyduje się na wdrożenie technologii satelitarnej, jako doskonałego uzupełnienia w programach przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu. Już dziś moglibyśmy podłączyć szerokopasmowe łącze do około 200 tys. użytkowników indywidualnych w Polsce – mówi Sławomir Nowak z jednej z firm zajmujących się Internetem satelitarnym.

Z armii do cywila

Internet szerokopasmowy powinien posiadać przepustowość łącza co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny spełnia to założenie. Problem pojawia się, kiedy spojrzymy na inne parametry.

– Kiedyś, gdy Internet dopiero się rozwijał, pokładano w technologii satelitarnej spore nadzieje, mówiło się, że będzie bez ograniczeń, że będzie szybki, a w rzeczywistości okazało się, że jest wręcz przeciwnie. Była to też technologia zbyt droga i skończyło się na tym, że korzystało z niej wojsko – komentuje Robert Król, wiceprezes Fundacji Rozwoju Branży Internetowej Netcamp, organizatora spotkań branży internetowej. – Za to bardzo rozwinęło się przesyłanie danych w ramach sieci komórkowych. Czy Internet satelitarny ma przyszłość? Możliwe, że tak, w końcu ma wręcz nieograniczony dostęp, można z niego korzystać wszędzie tam, gdzie zbudowanie infrastruktury jest niemożliwe lub zbyt drogie.

Tanio nie będzie

Pozostaje jedna z najważniejszych spraw, czyli cena. Ta, niestety, jest dość wysoka w porównaniu z tradycyjnmi łączami. W jednej z sieci za Internet o prędkości 3,6 Mb/s zapłacimy 99 zł miesięcznie po wpłaceniu 120 zł za aktywację. Czasami w grę wchodzi również opłata za antenę satelitarną i modem, w zależności od operatora. Zdarza się również, że narzucane są limity danych, podobnie jak w sieciach komórkowych. I im większy limit, tym większa cena. Dla porównania, za 101 zł, czyli w podobnej cenie, albo i taniej, można mieć łącze o prędkości 50 Mb/s w jednej z popularnych sieci kablowych. I to bez limitów danych i opłat aktywacyjnych. Problem w tym, że kablówki są przede wszystkim w miastach.

Tak czy inaczej Internet satelitarny ma jedną niepodważalną zaletę. Dostępność. Jak skomentował jeden z internautów w odpowiedzi na zarzuty o wysokiej cenie, dzięki temu podłączenie do sieci szerokopasmowej w jego "zabitej dechami miejscowości przestało przypominać wyczyn olimpijski”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
abc
Paweł
abc
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

abc
abc (21 kwietnia 2011 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co to znów Google wyłączyli? ciężko sobie włączyć i poszukać?
No tak... najlepiej niech to zrobi za mnie ktoś inny...

http://tech.wp.pl/kat,1,title,W-Polsce-znikna-biale-plamy-zasiegu-komorek,wid,13227894,wiadomosc.html?ticaid=1c2ae
http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/telefonia/2011/01/uke-zwraca-uwage-na-biale-plamy-w-zasiegu-telefonii-komorkowych
http://media2.pl/telekomunikacja/76214-tp-likwiduje-biale-plamy-internetu.html
http://www.lanpolis.pl/2011/01/18/uke-likwiduje-biale-plamy/

http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/internet/mapa-zasiegu.cp
http://www.era.pl/pl/biznes/stali_klienci/uslugi_dla_firm/zasieg
http://internet.playmobile.pl/maps/map
Rozwiń
Paweł
Paweł (21 kwietnia 2011 o 06:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='abc' timestamp='1303322569' post='467929']
Są. [;
[/quote]

Ty, misiek, napiszesz coś więcej, gdzie np. gdzie są? Mam wrażenie, że nabijasz sobie tylko ilość postów. Nie masz nic do powiedzenia konkretnego na dany temat, to po co głos zabierasz.
Rozwiń
abc
abc (20 kwietnia 2011 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są. [;
Rozwiń
Paweł
Paweł (20 kwietnia 2011 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy w dzisiejszych czasach są jeszcze miejsca, gdzie net może być tylko z nieba?
Rozwiń
koyak
koyak (19 kwietnia 2011 o 06:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może ktoś coś napisze merytorycznie.
Spotkał się ktoś już z czymś takim, korzysta lub korzystał ktoś z takiego internetu?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!