Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 kwietnia 2011 r.
19:14
Edytuj ten wpis

Wejdź do Internetu przez satelitę

0 10 A A
Internet szerokopasmowy powinien posiadać przepustowość łącza co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny
Internet szerokopasmowy powinien posiadać przepustowość łącza co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny

23 procent Polaków miało w ubiegłym roku dostęp do szerokopasmowego Internetu. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej. Pojawiają się nowe rozwiązania, które mają to zmienić. Jednym z nich jest Internet satelitarny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Średnia unijna wynosi tymczasem 31,6 proc. – do tego wyniku ma równać również Polska. Rząd zapewnia: już w 2013 roku większość Polaków ma mieć dostęp do szybkich łączy internetowych. Ma się poprawić dzięki nowemu prawu telekomunikacyjnemu, które weszło w życie w 2010 roku oraz m.in. programowi budowy szerokopasmowego Internetu dla województw Polski wschodniej, w tym także Lubelskiego.

– Samorządy mogą teraz podejmować działalność telekomunikacyjną i budować sieć tam, gdzie nie opłaca się to innym komercyjnym operatorom – informują specjaliści z Centrum Informacyjnego Rządu.

Tak przyszłość rysują władze, ale z drugiej strony pojawiają się głosy, że samorządów nie będzie stać na takie inwestycje. Tam, gdzie nie mamy dostępu do tradycyjnych łączy, pozostają łącza komórkowe oraz Internet z satelity.

Internet tam gdzie ty

– Dostęp do Internetu jest coraz łatwiejszy, niedługo będzie towarzyszył nam na każdym kroku za sprawą popularyzacji smartfonów i tabletów. Z Internetu satelitarnego nie miałem okazji korzystać, ale pewnie już niedługo będzie standardem, tak jak telewizja – zastanawia się Maciej Ochma, student informatyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym.

Sprawdziliśmy, czy to możliwe. Po pierwsze: już dzisiaj jest wielu dostawców internetu satelitarnego w Polsce – jest to jednak nowa usługa na rynku, jej popularność nie jest duża. Po drugie: pod koniec minionego roku specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadzili badania techniczne szerokopasmowego Internetu satelitarnego, efekty są obiecujące.

– Badania potwierdziły wysokie parametry usługi oraz fakt spełniania standardów gwarantujących użytkownikom komfort korzystania z Internetu – czytamy w komunikacie UKE.

Dla tych, co nie chcą czekać

Podczas testów sprawdzono dostępność połączenia i jakość w przypadku korzystania z popularnych aplikacji internetowych, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Sprawdzono również konkurencyjność w stosunku do Internetu naziemnego, szybkość, stabilność, opóźnienia i wrażliwość na warunki pogodowe.

– Internet satelitarny jest rozwiązaniem dla klientów, którzy nie chcą czekać na realizację programów UE, w ramach których dopiero za około pięć lat mogą powstać pierwsze naziemne sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Większość krajów Europy Zachodniej decyduje się na wdrożenie technologii satelitarnej, jako doskonałego uzupełnienia w programach przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu. Już dziś moglibyśmy podłączyć szerokopasmowe łącze do około 200 tys. użytkowników indywidualnych w Polsce – mówi Sławomir Nowak z jednej z firm zajmujących się Internetem satelitarnym.

Z armii do cywila

Internet szerokopasmowy powinien posiadać przepustowość łącza co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny spełnia to założenie. Problem pojawia się, kiedy spojrzymy na inne parametry.

– Kiedyś, gdy Internet dopiero się rozwijał, pokładano w technologii satelitarnej spore nadzieje, mówiło się, że będzie bez ograniczeń, że będzie szybki, a w rzeczywistości okazało się, że jest wręcz przeciwnie. Była to też technologia zbyt droga i skończyło się na tym, że korzystało z niej wojsko – komentuje Robert Król, wiceprezes Fundacji Rozwoju Branży Internetowej Netcamp, organizatora spotkań branży internetowej. – Za to bardzo rozwinęło się przesyłanie danych w ramach sieci komórkowych. Czy Internet satelitarny ma przyszłość? Możliwe, że tak, w końcu ma wręcz nieograniczony dostęp, można z niego korzystać wszędzie tam, gdzie zbudowanie infrastruktury jest niemożliwe lub zbyt drogie.

Tanio nie będzie

Pozostaje jedna z najważniejszych spraw, czyli cena. Ta, niestety, jest dość wysoka w porównaniu z tradycyjnmi łączami. W jednej z sieci za Internet o prędkości 3,6 Mb/s zapłacimy 99 zł miesięcznie po wpłaceniu 120 zł za aktywację. Czasami w grę wchodzi również opłata za antenę satelitarną i modem, w zależności od operatora. Zdarza się również, że narzucane są limity danych, podobnie jak w sieciach komórkowych. I im większy limit, tym większa cena. Dla porównania, za 101 zł, czyli w podobnej cenie, albo i taniej, można mieć łącze o prędkości 50 Mb/s w jednej z popularnych sieci kablowych. I to bez limitów danych i opłat aktywacyjnych. Problem w tym, że kablówki są przede wszystkim w miastach.

Tak czy inaczej Internet satelitarny ma jedną niepodważalną zaletę. Dostępność. Jak skomentował jeden z internautów w odpowiedzi na zarzuty o wysokiej cenie, dzięki temu podłączenie do sieci szerokopasmowej w jego "zabitej dechami miejscowości przestało przypominać wyczyn olimpijski”.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
abc / 21 kwietnia 2011 o 14:51
a co to znów Google wyłączyli? ciężko sobie włączyć i poszukać?
No tak... najlepiej niech to zrobi za mnie ktoś inny...

http://tech.wp.pl/kat,1,title,W-Polsce-znikna-biale-plamy-zasiegu-komorek,wid,13227894,wiadomosc.html?ticaid=1c2ae
http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/telefonia/2011/01/uke-zwraca-uwage-na-biale-plamy-w-zasiegu-telefonii-komorkowych
http://media2.pl/telekomunikacja/76214-tp-likwiduje-biale-plamy-internetu.html
http://www.lanpolis.pl/2011/01/18/uke-likwiduje-biale-plamy/

http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/internet/mapa-zasiegu.cp
http://www.era.pl/pl/biznes/stali_klienci/uslugi_dla_firm/zasieg
http://internet.playmobile.pl/maps/map
a co to znów Google wyłączyli? ciężko sobie włączyć i poszukać?
No tak... najlepiej niech to zrobi za mnie ktoś inny...

http://tech.wp.pl/kat,1,title,W-Polsce-znikna-biale-plamy-zasiegu-komorek,wid,13227894,wiadomosc.html?ticaid=1c2ae
http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/telefonia/2011/01/uke-zwraca-uwage-na-biale-plamy-w-zasiegu-telefonii-komorkowych
http://media2.pl/telekomunikacja/76214-tp-likwiduje-biale-plamy-internetu.html
http://www.lanpolis.pl/2011/01/18/uke-likwiduje-biale-plamy/

rozwiń
Avatar
Paweł / 21 kwietnia 2011 o 06:38
[quote name='abc' timestamp='1303322569' post='467929']
Są. [;
[/quote]

Ty, misiek, napiszesz coś więcej, gdzie np. gdzie są? Mam wrażenie, że nabijasz sobie tylko ilość postów. Nie masz nic do powiedzenia konkretnego na dany temat, to po co głos zabierasz.
Avatar
abc / 20 kwietnia 2011 o 20:02
Są. [;
Avatar
Paweł / 20 kwietnia 2011 o 14:08
Czy w dzisiejszych czasach są jeszcze miejsca, gdzie net może być tylko z nieba?
Avatar
koyak / 19 kwietnia 2011 o 06:54
A może ktoś coś napisze merytorycznie.
Spotkał się ktoś już z czymś takim, korzysta lub korzystał ktoś z takiego internetu?
Avatar
abc / 18 kwietnia 2011 o 22:52
[quote name='user_123' timestamp='1303152716' post='466954']
Ktoś coś powie na temat tego internetu, czy to dobre jest rozwiązanie? Zna się ktoś na tym?
[/quote]
masz przecież wyżej = złe.
Avatar
user_123 / 18 kwietnia 2011 o 20:51
Ktoś coś powie na temat tego internetu, czy to dobre jest rozwiązanie? Zna się ktoś na tym?
Avatar
wieśniak / 17 kwietnia 2011 o 07:12
Odwiedziłem www tej firmy i widzę, że są (jak na moje oko) zbyt małe limity pobieranych danych. Bo przy abonamencie za 49zł można pobrać tylko 0,5GB danych. Do czego to starczy? Za najwyższy limit, czyli 10 GB danych abonament miesięczny to 712,17zł. Ciekawe jak wyliczyli taką cenę. No i na początek trzeba zainwestować prawie 1200zł. Nic nie piszą o cenie za montaż sprzętu, czy jest uwzględniony w aktywacji? Czy może się wypowiedzieć ktoś kompetentny w tych sprawach? Czy te limity to nie jest coś, co dyskwalifikuje taki net? Ja bym się chyba na coś takiego nie zdecydował, no ale mam inne sposoby na dostęp do neta. Czy faktycznie są takie miejsca, gdzie ani kabel z tepsy, ani komórki czy chłopaki z netem radiowym nie docierają? Myślałem, że net już jest wszędzie dostępny...
Odwiedziłem www tej firmy i widzę, że są (jak na moje oko) zbyt małe limity pobieranych danych. Bo przy abonamencie za 49zł można pobrać tylko 0,5GB danych. Do czego to starczy? Za najwyższy limit, czyli 10 GB danych abonament miesięczny to 712,17zł. Ciekawe jak wyliczyli taką cenę. No i na początek trzeba zainwestować prawie 1200zł. Nic nie piszą o cenie za montaż sprzętu, czy jest uwzględniony w aktywacji? Czy może się wypowiedzieć ktoś kompetentny w tych sprawach? Czy te limity to nie jest coś, co dyskwalifikuje taki net? Ja bym się chyb... rozwiń
Avatar
abc / 17 kwietnia 2011 o 01:15
racja, pomimo, że dla wielu może to być jakaś alternatywa,
ceny i rzeczywiste parametry takiego dostępu do Internetu
nie zachwycają.

Nie ma to jak kawałek kabla i dobra infrastruktura [;
Avatar
Frentle Bamabe / 16 kwietnia 2011 o 23:34
Całkowicie nie nadaje się dla graczy online- bardzo długi czas dostępu czyli ping ponad 999ms
Avatar
abc / 21 kwietnia 2011 o 14:51
a co to znów Google wyłączyli? ciężko sobie włączyć i poszukać?
No tak... najlepiej niech to zrobi za mnie ktoś inny...

http://tech.wp.pl/kat,1,title,W-Polsce-znikna-biale-plamy-zasiegu-komorek,wid,13227894,wiadomosc.html?ticaid=1c2ae
http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/telefonia/2011/01/uke-zwraca-uwage-na-biale-plamy-w-zasiegu-telefonii-komorkowych
http://media2.pl/telekomunikacja/76214-tp-likwiduje-biale-plamy-internetu.html
http://www.lanpolis.pl/2011/01/18/uke-likwiduje-biale-plamy/

http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/internet/mapa-zasiegu.cp
http://www.era.pl/pl/biznes/stali_klienci/uslugi_dla_firm/zasieg
http://internet.playmobile.pl/maps/map
a co to znów Google wyłączyli? ciężko sobie włączyć i poszukać?
No tak... najlepiej niech to zrobi za mnie ktoś inny...

http://tech.wp.pl/kat,1,title,W-Polsce-znikna-biale-plamy-zasiegu-komorek,wid,13227894,wiadomosc.html?ticaid=1c2ae
http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/telefonia/2011/01/uke-zwraca-uwage-na-biale-plamy-w-zasiegu-telefonii-komorkowych
http://media2.pl/telekomunikacja/76214-tp-likwiduje-biale-plamy-internetu.html
http://www.lanpolis.pl/2011/01/18/uke-likwiduje-biale-plamy/

rozwiń
Avatar
Paweł / 21 kwietnia 2011 o 06:38
[quote name='abc' timestamp='1303322569' post='467929']
Są. [;
[/quote]

Ty, misiek, napiszesz coś więcej, gdzie np. gdzie są? Mam wrażenie, że nabijasz sobie tylko ilość postów. Nie masz nic do powiedzenia konkretnego na dany temat, to po co głos zabierasz.
Avatar
abc / 20 kwietnia 2011 o 20:02
Są. [;
Avatar
Paweł / 20 kwietnia 2011 o 14:08
Czy w dzisiejszych czasach są jeszcze miejsca, gdzie net może być tylko z nieba?
Avatar
koyak / 19 kwietnia 2011 o 06:54
A może ktoś coś napisze merytorycznie.
Spotkał się ktoś już z czymś takim, korzysta lub korzystał ktoś z takiego internetu?
Avatar
abc / 18 kwietnia 2011 o 22:52
[quote name='user_123' timestamp='1303152716' post='466954']
Ktoś coś powie na temat tego internetu, czy to dobre jest rozwiązanie? Zna się ktoś na tym?
[/quote]
masz przecież wyżej = złe.
Avatar
user_123 / 18 kwietnia 2011 o 20:51
Ktoś coś powie na temat tego internetu, czy to dobre jest rozwiązanie? Zna się ktoś na tym?
Avatar
wieśniak / 17 kwietnia 2011 o 07:12
Odwiedziłem www tej firmy i widzę, że są (jak na moje oko) zbyt małe limity pobieranych danych. Bo przy abonamencie za 49zł można pobrać tylko 0,5GB danych. Do czego to starczy? Za najwyższy limit, czyli 10 GB danych abonament miesięczny to 712,17zł. Ciekawe jak wyliczyli taką cenę. No i na początek trzeba zainwestować prawie 1200zł. Nic nie piszą o cenie za montaż sprzętu, czy jest uwzględniony w aktywacji? Czy może się wypowiedzieć ktoś kompetentny w tych sprawach? Czy te limity to nie jest coś, co dyskwalifikuje taki net? Ja bym się chyba na coś takiego nie zdecydował, no ale mam inne sposoby na dostęp do neta. Czy faktycznie są takie miejsca, gdzie ani kabel z tepsy, ani komórki czy chłopaki z netem radiowym nie docierają? Myślałem, że net już jest wszędzie dostępny...
Odwiedziłem www tej firmy i widzę, że są (jak na moje oko) zbyt małe limity pobieranych danych. Bo przy abonamencie za 49zł można pobrać tylko 0,5GB danych. Do czego to starczy? Za najwyższy limit, czyli 10 GB danych abonament miesięczny to 712,17zł. Ciekawe jak wyliczyli taką cenę. No i na początek trzeba zainwestować prawie 1200zł. Nic nie piszą o cenie za montaż sprzętu, czy jest uwzględniony w aktywacji? Czy może się wypowiedzieć ktoś kompetentny w tych sprawach? Czy te limity to nie jest coś, co dyskwalifikuje taki net? Ja bym się chyb... rozwiń
Avatar
abc / 17 kwietnia 2011 o 01:15
racja, pomimo, że dla wielu może to być jakaś alternatywa,
ceny i rzeczywiste parametry takiego dostępu do Internetu
nie zachwycają.

Nie ma to jak kawałek kabla i dobra infrastruktura [;
Avatar
Frentle Bamabe / 16 kwietnia 2011 o 23:34
Całkowicie nie nadaje się dla graczy online- bardzo długi czas dostępu czyli ping ponad 999ms

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy dostarczą bąbelki dla słynnej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla słynnej firmy 0 0

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 30:12 [RELACJA NA ŻYWO]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 30:12 [RELACJA NA ŻYWO] 11 0

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 0 0

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 0

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 78 2

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 28 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 3 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 7

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 9 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.