piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Weź kredyt bez niedomówień

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2002, 12:49

Myślisz o zakupie na raty? Od wczoraj zdobycie informacji na temat kredytów powinno być dziecinnie proste. Sprawdziliśmy - nie wszystkie banki palą się do podawania pełnych danych.

Student Marcin Jóźwiak chce kupić komputer na raty. - Zacząłem sprawdzać oferty. Pełno ukrytych opłat i dodatkowych kosztów. Od wczoraj obowiązuje Ustawa o kredycie konsumenckim. Ma pomóc jemu i tysiącom robiącym zakupy na kredyt. - Przepisy ujednolicają zasady udzielania pożyczek. Banki muszą podać teraz całkowity i rzeczywisty koszt kredytu - wyjaśnia Elżbieta Anders z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Banki są też zobowiązane do informowania o rzeczywistej stopie procentowej i wysokości opłat i prowizji.
Czy działają już zgodnie z nowymi przepisami? - Oczywiście. Już wcześniej się przygotowaliśmy - mówi Ryszard Dudek, z-ca dyrektora ds. handlowych oddziału BGŻ w Lublinie. - To przede wszystkim kwestia procedur informujących o możliwości odstąpienia od kredytu w ciągu 3 dni i podawania rzeczywistej rocznej stopy procentowej kredytu, czego do tej pory chyba nigdzie nie robiono.
Pekao SA jest przygotowane. - Wszystkie umowy zostały odpowiednio przekonstruowane - mówi Dorota Wrzeciono z biura prasowego. - Podejrzewam, że teraz banki będą się sobie przyglądać i niektóre opłaty znacznie się zmniejszą.
A jest co zmniejszać. Kredyt to nie tylko odsetki. - Banki sięgały do kieszeni klienta na różne sposoby - mówi jeden z lubelskich bankowców. - A to ubezpieczenie kredytu, a to płatne miesięczne wyciągi, czy nieinformowanie o marży.
Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce. W jednym z lubelskich sklepów chcieliśmy kupić telewizor na raty. Chodziło o 1700 zł. - 10 rat po 170 zł - usłyszeliśmy. Dopiero po dodatkowych pytaniach dowiedzieliśmy się o odsetkach i prowizji. O możliwości odstąpienia od kredytu ani słowa.
Spróbowaliśmy też uzyskać wiadomości przez infolinie dwóch banków. Większość informacji podano dopiero na nasza prośbę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!