sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Więcej w kieszeni, mniej bez pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2007, 12:28
Autor: Rafał Panas

Więcej pracujących, większe zarobki i rozkwit branży budowlanej - tak według badań Urzędu Statystycznego wyglądała dziś sytuacja na Lubelszczyźnie.

Trwa koniunktura na rynku mieszkaniowym. W naszym regionie w pierwszym kwartale tego roku oddano do użytku 1452 mieszkania, czyli o 30 procent więcej niż w tym samym czasie w 2006 roku.
- Hossę przeżywają przede wszystkim producenci elementów budowlanych. Materiałów jest na rynku skandalicznie mało i są bardzo drogie. Trzeba zamawiać je z dużym wyprzedzeniem - mówi Henryk Polak, prezes spółki Henpol, która działa w Lublinie i w Warszawie. Dodaje, że brakuje rąk do pracy, bo fachowcy wyjeżdżają na Zachód.
Z tego m.in. powodu spadła liczba bezrobotnych. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest ich o 14 procent mniej (z rejestru zniknęło ok. 37 tys. osób). - To efekt lekkiej zimy i trwającego sezonu budowlanego, rozpoczęcia nowych inwestycji oraz przede wszystkim wyjazdów za chlebem za granicę. Bezrobotni nie stawiają się w urzędach pracy i są wyrejestrowani. Jesienią spadek bezrobocia może być zahamowany przez absolwentów uczelni. Choć i oni mogą szukać pracy w innych krajach - komentuje Jacek Gallant, szef Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Największe bezrobocie jest w powiatach: opolskim, włodawskich, chełmskim, Chełmie oraz Białej Podlaskiej.
Poprawiły się też wynagrodzenia. 2217,5 zł - tyle według statystyk wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach. To o 10 procent więcej niż rok temu. Pensje na Lubelszczyźnie urosły bardziej niż w kraju. Więcej od przeciętnej zarobili m.in. ludzie pracujący w przemyśle.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!