poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wieś coraz bardziej miejska

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2012, 16:56

Zdzisław Hołysz 1,5 roku temu przeniósł się z Lublina się do Marysina w gminie Jastków. – Działkę, n
Zdzisław Hołysz 1,5 roku temu przeniósł się z Lublina się do Marysina w gminie Jastków. – Działkę, n

Polska wieś upodobnia się do miasta. Młodnieje i bogaci się w niespotykanym tempie.

Charakter naszej gminy z rolniczego zmienił się na sypialniany – przyznaje Mirosław Żydek, wójt podlubelskiej Konopnicy. – Przybywa posiadłości willowych, a gospodarstw rolnych ubywa. Pamiętam, że jak zaczynałem pracę 6 lat temu to mieliśmy ok. 9,6 tys. mieszkańców, teraz jest ich już ponad 12 tys. Średnio melduje się u nas 300- 400 osób rocznie. Nie wszyscy jednak to robią, więc realna liczba mieszkańców to pewnie ok. 14 tys. – dodaje wójt Żydek.

Mieszkańców przybywa też w podlubelskim Głusku.

– 10 lat temu Było u nas zameldowanych ok. 6,5 tys. osób. Obecnie - o ponad 2 tys. więcej. Ale rolników ubywa – dodaje Jacek Anasiewicz, wójt Głuska.

– Młodzi ludzie nie podejmują się prowadzenia gospodarstwa rolnego, a starsi gospodarze z racji wieku odchodzą – dodaje Andrzej Skiba, sołtys Długiego w gminie Wólka. – We wsi jest jeszcze kilkadziesiąt gospodarstw, ale z większość mieszkańców dojeżdża do pracy do miasta.

Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu "Polska wieś 2012. Raport o stanie wsi” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Wynika z niego od 2000 r. liczba mieszkańców wsi ciągle rośnie. Ale wyłącznie z rolnictwa tylko co dziesiąty mieszkaniec terenów wiejskich. 60 proc. nie ma żadnych związków z uprawą ziemi.

– Coraz mniej osób jest w stanie zarobić na działalności rolniczej. Sprzedają więc pola sąsiadom, którzy powiększają swoje gospodarstwa – mówi dr Iwona Nurzyńska z Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, redaktor naukowy raportu. – Poza tym wieś jest atrakcyjna do mieszkania. Jest tam bezpiecznie, są wodociągi, gorzej z kanalizacją i gazyfikacją. To jednak niewielkie niedogodności.

Co jeszcze zauważyli autorzy raportu? Podnosi się poziom wykształcenia mieszańców na wsi, poprawia się ich standard życia i status materialny. Dochód na osobę na wsi to dziś około 80 proc. tego co w mieście.

– W Elizówce społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane. Mieszkają tu drobni przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy i osoby, które są związane z tym miejscem od pokoleń – mówi Dorota Góźdź, sołtys Elizówki, koło Lublina.

Wbrew wielu stereotypom, polska wieś jest młoda. Tutejsza młodzież niewiele różni się od miejskiej. Nieco bardziej ceni wartości tradycyjne i państwo opiekuńcze, za to mniej interesuje się polityką. Kobiety na wsi żyją dłużej niż w mieście (80 lat), mężczyźni krócej (71). Udział rolnictwa w PKB zmniejsza się i wynosi obecnie ok. 3 proc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
K
mirek
lolo
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

K
K (22 czerwca 2012 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytając komentarze pod artykułem dochodzę do wniosku, że niektórzy stosują zasadę nie zrozumiałem co autor miał na myśli zatem skrytykuję i powiem jaki jestem pokrzywdzony. Co złego jest w tym, że ktoś przeniesieni się z centrum miasta na obrzeża lub za granicę miasta, kupi od rolnika działkę na zasadach rynkowych, wybuduje dom i zrobi sobie ładny ogród, tym samym poprawiając wizerunek okolicy. Zamiast rozpadającego się traktora i błota na podwórku pojawi się ładna trawa i parę drzewek, nie zapominając o dodatkowych wpływach z podatków. Tak ten świat jest skonstruowany ktoś ma [color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]10 ha pola a ktoś inny jest lekarzem, a inny prawnikiem. [/font][/color]
Rozwiń
mirek
mirek (22 czerwca 2012 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lolo Ty nic nie zrozumiałeś z tego artykułu. Czytaj ze zrozumieniem.
Rozwiń
lolo
lolo (22 czerwca 2012 o 05:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To sa mieszcuchy z dobrych posadek których nie stac na działki w miescie a za takie pieniadze kupuja 20 araów i buduja z ogrodem.U nas u prawdziwych bogatych rolników stoja maszyny na podwórkach za tysiace złotych a nie szpadel i trochi iglaków i trawy za 1-2 tys.
Rozwiń
polococtowiec
polococtowiec (21 czerwca 2012 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='z' timestamp='1340295409' post='640762']
Charakter ludzi nibymiejskich i tak pozostał wiejski - jak nic.
[/quote]
Jesteś tego najlepszym przykładem.Książkowym można by rzec.Mentalność małorolnego chłopka-roztropka.
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2012 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aaa' timestamp='1340294841' post='640758']
co oni piszą, wieś pod Lublinem to jak Holywood, zapraszam na wieś pod Włodawę Chełm, Okolice Parczewa tam dopiero widać biedę, i nędzę, Zapraszam pismaków na południe od Krasnegostawu wioski wymarłe, zostali nieliczni, pracy brak perspektyw też, to jest prawdziwa Polska a nie filmy o ludziach z Warszafki co "pracują w dużych biurach" i głównie jedzą lancz i robią analizy. Wywiad z prawnikiem/lekarzem porozmawiajcie z rolnikiem co ma 10 ha pola i to V-IV klasa ze nawet owies nie chce rosnąć, dużo widziałem ale takie jest życie, Polska prawie jak Rumunia
[/quote]
masz rację, ale ot do naszych rządzących nie dociera ......
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!