poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Wieś coraz bardziej miejska

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2012, 16:56

Zdzisław Hołysz 1,5 roku temu przeniósł się z Lublina się do Marysina w gminie Jastków. – Działkę, n
Zdzisław Hołysz 1,5 roku temu przeniósł się z Lublina się do Marysina w gminie Jastków. – Działkę, n

Polska wieś upodobnia się do miasta. Młodnieje i bogaci się w niespotykanym tempie.

Charakter naszej gminy z rolniczego zmienił się na sypialniany – przyznaje Mirosław Żydek, wójt podlubelskiej Konopnicy. – Przybywa posiadłości willowych, a gospodarstw rolnych ubywa. Pamiętam, że jak zaczynałem pracę 6 lat temu to mieliśmy ok. 9,6 tys. mieszkańców, teraz jest ich już ponad 12 tys. Średnio melduje się u nas 300- 400 osób rocznie. Nie wszyscy jednak to robią, więc realna liczba mieszkańców to pewnie ok. 14 tys. – dodaje wójt Żydek.

Mieszkańców przybywa też w podlubelskim Głusku.

– 10 lat temu Było u nas zameldowanych ok. 6,5 tys. osób. Obecnie - o ponad 2 tys. więcej. Ale rolników ubywa – dodaje Jacek Anasiewicz, wójt Głuska.

– Młodzi ludzie nie podejmują się prowadzenia gospodarstwa rolnego, a starsi gospodarze z racji wieku odchodzą – dodaje Andrzej Skiba, sołtys Długiego w gminie Wólka. – We wsi jest jeszcze kilkadziesiąt gospodarstw, ale z większość mieszkańców dojeżdża do pracy do miasta.

Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu "Polska wieś 2012. Raport o stanie wsi” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Wynika z niego od 2000 r. liczba mieszkańców wsi ciągle rośnie. Ale wyłącznie z rolnictwa tylko co dziesiąty mieszkaniec terenów wiejskich. 60 proc. nie ma żadnych związków z uprawą ziemi.

– Coraz mniej osób jest w stanie zarobić na działalności rolniczej. Sprzedają więc pola sąsiadom, którzy powiększają swoje gospodarstwa – mówi dr Iwona Nurzyńska z Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, redaktor naukowy raportu. – Poza tym wieś jest atrakcyjna do mieszkania. Jest tam bezpiecznie, są wodociągi, gorzej z kanalizacją i gazyfikacją. To jednak niewielkie niedogodności.

Co jeszcze zauważyli autorzy raportu? Podnosi się poziom wykształcenia mieszańców na wsi, poprawia się ich standard życia i status materialny. Dochód na osobę na wsi to dziś około 80 proc. tego co w mieście.

– W Elizówce społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane. Mieszkają tu drobni przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy i osoby, które są związane z tym miejscem od pokoleń – mówi Dorota Góźdź, sołtys Elizówki, koło Lublina.

Wbrew wielu stereotypom, polska wieś jest młoda. Tutejsza młodzież niewiele różni się od miejskiej. Nieco bardziej ceni wartości tradycyjne i państwo opiekuńcze, za to mniej interesuje się polityką. Kobiety na wsi żyją dłużej niż w mieście (80 lat), mężczyźni krócej (71). Udział rolnictwa w PKB zmniejsza się i wynosi obecnie ok. 3 proc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
K
mirek
lolo
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

K
K (22 czerwca 2012 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytając komentarze pod artykułem dochodzę do wniosku, że niektórzy stosują zasadę nie zrozumiałem co autor miał na myśli zatem skrytykuję i powiem jaki jestem pokrzywdzony. Co złego jest w tym, że ktoś przeniesieni się z centrum miasta na obrzeża lub za granicę miasta, kupi od rolnika działkę na zasadach rynkowych, wybuduje dom i zrobi sobie ładny ogród, tym samym poprawiając wizerunek okolicy. Zamiast rozpadającego się traktora i błota na podwórku pojawi się ładna trawa i parę drzewek, nie zapominając o dodatkowych wpływach z podatków. Tak ten świat jest skonstruowany ktoś ma [color=#282828][font=arial, tahoma, sans-serif]10 ha pola a ktoś inny jest lekarzem, a inny prawnikiem. [/font][/color]
Rozwiń
mirek
mirek (22 czerwca 2012 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lolo Ty nic nie zrozumiałeś z tego artykułu. Czytaj ze zrozumieniem.
Rozwiń
lolo
lolo (22 czerwca 2012 o 05:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To sa mieszcuchy z dobrych posadek których nie stac na działki w miescie a za takie pieniadze kupuja 20 araów i buduja z ogrodem.U nas u prawdziwych bogatych rolników stoja maszyny na podwórkach za tysiace złotych a nie szpadel i trochi iglaków i trawy za 1-2 tys.
Rozwiń
polococtowiec
polococtowiec (21 czerwca 2012 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='z' timestamp='1340295409' post='640762']
Charakter ludzi nibymiejskich i tak pozostał wiejski - jak nic.
[/quote]
Jesteś tego najlepszym przykładem.Książkowym można by rzec.Mentalność małorolnego chłopka-roztropka.
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2012 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aaa' timestamp='1340294841' post='640758']
co oni piszą, wieś pod Lublinem to jak Holywood, zapraszam na wieś pod Włodawę Chełm, Okolice Parczewa tam dopiero widać biedę, i nędzę, Zapraszam pismaków na południe od Krasnegostawu wioski wymarłe, zostali nieliczni, pracy brak perspektyw też, to jest prawdziwa Polska a nie filmy o ludziach z Warszafki co "pracują w dużych biurach" i głównie jedzą lancz i robią analizy. Wywiad z prawnikiem/lekarzem porozmawiajcie z rolnikiem co ma 10 ha pola i to V-IV klasa ze nawet owies nie chce rosnąć, dużo widziałem ale takie jest życie, Polska prawie jak Rumunia
[/quote]
masz rację, ale ot do naszych rządzących nie dociera ......
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!