czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wilków: powodzianie marzną w kontenerach, ich domy są w rozsypce

  Edytuj ten wpis

– Nie zdążymy, zimą może być koszmar – mówią powodzianie z gminy Wilków. Wielu z nich nie odbuduje swoich domów, przed nadejściem mrozów. Władze Wilkowa już szykują plan ratunkowy.

– Nie zdążymy, zimą może być koszmar – mówią powodzianie z gminy Wilków. Wielu z nich nie odbuduje swoich domów, przed nadejściem mrozów. Władze Wilkowa już szykują plan ratunkowy.

– Nie wiem, jak wytrzymam zimę – mówi Genowefa Szast, z Zastowa Karczmiskiego. – Nie będzie, gdzie mieszkać, bo mamy z synem tylko blaszany kontener. Już jest bardzo zimno, więc od czasu do czasu używamy elektrycznego grzejnika. Cały czas nie może działać, bo nas na to nie stać.

Drewniany dom pani Genowefy obrócił się w ruinę. Woda zabrała jedną ścianę. Cała konstrukcja powoli się osuwa.

– Były tu różne komisje budowlane. Powiedzieli, że dom można remontować i dali nam na to 32 tys. zł – dodaje staruszka. – Tu się wszystko wali, więc nie ruszamy tych pieniędzy. W piątek ma przyjść następna komisja. Oni chodzą, a zima coraz bliżej.

Nie ma już szans na odbudowę domu przed nastaniem mrozów. Podobnych przypadków są dziesiątki.
– Na razie o nowym domu nie ma co marzyć – mówi Monika Piątek ze wsi Majdany. Razem z mężem i trójką dzieci mieszka w kontenerze. – Po wielu miesiącach eksperci wreszcie zdecydowali, że nasz stary dom nadaje się do wyburzenia. Zostaliśmy więc w "blaszaku”. Jakoś sobie radzimy, ale nie wiem co będzie, kiedy przyjdą prawdziwe mrozy.

Kto wie, że nie zdąży z odbudową domu, szuka sposobu na przetrwanie zimy.

– Zrobiliśmy sobie jeden pokój w oborze – mówi Lucyna Kuś, z Zastowa Karczmiskiego. – Obok będzie mała łazienka. Już tam z mężem mieszkamy. Syn z córką zostali w kontenerze. Zimą tam nie wytrzymają, więc pewnie przeniosą się do nas.

Dom Kusiów badały cztery komisje. Wszystkie zakwalifikowały budynek do rozbiórki. Rodzinie przyznano 100 tys. zł odszkodowania.

– Z tego 20 tys. zł poszło na adaptację obory, a 30 tys. będzie kosztować wyburzenie domu – wylicza pani Lucyna. – Zostanie połowa odszkodowania. Nie wiem, co z tym zrobić. Żadnego domu za 50 tys. zł nie zbuduję.

Powodzianie liczą, że wiosną uda się zdobyć większe wsparcie. Na razie myślą o przetrwaniu mrozów.
– Sytuacja zmienia się z dnia nadzień, więc apeluję do sołtysów, by jak najszybciej zdiagnozowali sytuację – mówi Grzegorz Teresiński, wójt gminy Wilków. – Mamy plan pomocy. Zrobimy wszystko, żeby zimą nikt nie został bez dachu nad głową.

Władze gminy mają dla powodzian pierwsze propozycje. Jedna z nich to czasowa przeprowadzka do ośrodków pomocy społecznej, m.in. w Lublinie.

– Ja tam sama nie pójdę – mówi pani Genowefa. – Człowiek jest stary i nie ma nerwów. Po powodzi trafiłam do szpitala. Z tego całego stresu strasznie schudłam. Ważyłam 35 kg.

Większość powodzian woli spędzić zimę w pobliżu swoich domów. Władze Wilkowa proponują, by szukali mieszkań w okolicznych miejscowościach. Gmina pokryje koszty wynajmu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
llllllllllllll
ślepy
maciek
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

llllllllllllll
llllllllllllll (27 października 2010 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Misiu' date='14 październik 2010 - 10:11 ' timestamp='1287043891' post='361525']
Kolega to nie wie, że żeby cokolwiek z zabudowań rozebrac to trzeba mieć stosowną akceptację po złozeniu stosownego projektu?
[/quote]

jakby Kolega poczytał odpowiednie przepisy to by Kolega wiedział, że stosownego projektu nie potrzeba - ustawa z 2001 r. o szczególnych zasadach remontów, odbudowy i rozbiórek obiektów uszkodzonych w wyniku między innymi powodzi, a rozbierac można po 7 dniach od złożenia "stosownego" zgłoszenia w "stosownym" urzędzie
miłej lektury
Rozwiń
ślepy
ślepy (14 października 2010 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
napiszę to znowu jeszcz raz, bo widzę, że dalej nie wiecie na czym stoicie

Powiślanie, dokonując waszych życiowych wyborów zadajecie sobie kilka pytań

1. Jak zmieniła się wartość Waszego majątku (domów,działek rolnych , budowlanych itp.) po powodzi? Jak zmieni się po kolejnej (odpukać)?
2. Ile pieniędzy , nerwów , upokorzeń kosztował Was kontakt z budowlańcami remontującymi Wasze domy?
3. Co czujecie, gdy Wisła kolejny raz podchodzi pod wały? Czy możecie spać wtedy spokojnie?
4. Czy będziecie mieli siłę by po raz kolejny (odpukać) pchać ten syzyfowy kamień pod górę?
5. Czy wierzycie, że zadłużone Państwo zawsze będzie sypać groszem na nowe wały, na zasiłki, zapomogi, wyprawki itp. itd?
6. Czy wierzycie , że Państwo pogłębi Wam Wisłę i wytnie krzaki w międzywalu, gdy teren ten jest chroniony programem Natura 2000?
7. Nie zadajcie sobie pytania: czy Wiła znów wyleje? ( bo wyleje napewno). Pytajcie: kiedy?

Jeżeli po odpowiedzi na te pytania Wasz optymizm jest nadal niezmącony to zostańcie na żyznej powiślańskiej ziemi, a jeśli macie wątpliwości to szukajcie szczęścia i bezpieczeństwa gdzieś ciut wyżej niż na Waszych ukochanych taplarach.

ahoj Powiślanie
Rozwiń
maciek
maciek (14 października 2010 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
By żyło się lepiej ! Kolegom .
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (14 października 2010 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='az' date='14 październik 2010 - 10:06 ' timestamp='1287043561' post='361519']
To po co tu siedzisz wyp.... stąd i nie zapomnij zabrać ze sobą podobnego do ciebie Kaczyńskiego.Macie wolną drogę i błogosławięństwo.
[/quote]
Pan Kaczyński jest obywatelem Rzeczypospolitej i gdybyś znał baranie zapisy konstytucyjne a zwłaszcza w tym przypadku Art.52 pkt 4 to byś nie pisał takich bzdur. Znaleźli się wykształciuchy wyedukowani przez importowanych małamedów i zaczynają wyganiać Polaków z ich własnego kraju. A może w Polsce już nie obowiązuje Konstytucja RP
tylko prawa Sanhedrynu ?
Rozwiń
kurenda
kurenda (14 października 2010 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='az' date='14 październik 2010 - 10:06 ' timestamp='1287043561' post='361519']
To po co tu siedzisz wyp.... stąd i nie zapomnij zabrać ze sobą podobnego do ciebie Kaczyńskiego.Macie wolną drogę i błogosławięństwo.
[/quote]
A może ty zabieraj Drzewieckiego i Sikorskiego którzy to uważają,że "POLSKA TO DZIKI KRAJ"i spie*****j ale bez błogosławienstwa bo w to to pewnie nie wierzysz ?.Pamiętaj przyjdzie czas ,że
~OBETNIEMY PAZORY PAZERNEJ DIASPORY~
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!