Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 sierpnia 2016 r.
12:34

Wiśnie zostały na drzewach, bo nie opłacało się ich zrywać. Sadownicy: To zmowa cenowa

95 27 A A

– Jak cena spadła do 60 groszy za kilogram to już mało kto zbierał – przyznaje Józef Kowalik, przewodniczący radzyńskiego oddziału Związku Sadowników RP. Sadownicy są przekonani, że padli ofiarą zmowy cenowej. Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszyscy są sfrustrowani – mówi Józef Kowalik, przewodniczący radzyńskiego oddziału Związku Sadowników RP. – To nie jest pierwszy rok kiedy cena skupu wiśni jest taka niska. W ciągu ostatniego dziesięciolecia tylko w ubiegłym roku i 2 lata temu cena była w miarę normalna. Nic nie zostało, ale i nikt nie dołożył.

O niskiej – o ok. 50 procent w porównaniu do przednich sezonów – cenie skupu wiśni pisaliśmy już pod koniec lipca. W tym czasie oficjalne stanowisko wystosował Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. „Proponowane ceny oraz prognozy na kolejne gatunki są kpiną w stosunku do kosztów produkcji.” – nie przebierali w słowach związkowcy. Przypomnieli też, że od wielu lat apelują o nawiązanie długofalowej współpracy pomiędzy plantatorami, a przemysłem przetwórczym w postaci wieloletnich umów kontraktacyjnych.

„Ceny skupu owoców do przetwórstwa charakteryzują się ogromnymi wahaniami w zależności od sezonu. W ostatnim tygodniu na Mazowszu (18-23 lipca-red) ceny wiśni przemysłowych (PW) spadły z 1 zł/kg na 0,70 zł/kg. Wiśnie z przeznaczeniem na zamrażalnie skupowane są za 1,10 zł/kg, podczas gdy jeszcze na początku tygodnia osiągały cenę 1,7 zł/kg.” – wyliczał związek.

Po drastycznym spadku cen sadownicy zapowiedzieli solidarne wstrzymanie zbiorów. – Wiśnie zostały na drzewach. Jak cena wiśni przemysłowej spadła do 60 groszy za kilogram to już mało kto zbierał – przyznaje przewodniczący radzyńskiego oddziału Związku Sadowników RP. – Do całej sytuacji dołożył się jeszcze grad. U mnie zostało na drzewach kilka ton owoców. Za rwanie wiśni ludzie chcieli 50 groszy, a lepsi zbieracze nawet 60 groszy.

W sprawie interweniował minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Resort, którym kieruje, skierował wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o zbadanie czy doszło do tzw. zmowy cenowej na rynku wiśni.

– UOKiK jeszcze nic nie wykrył – twierdzi Kowalik. – Nie wiem po co ten urząd jest? Jak oddajemy wiśnie jednego dnia, a na drugi okazuje się, że cena we wszystkich zakładach jest taka sama, to co to jest?

– Otrzymaliśmy pisma od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Związku Sadowników z informacją, że niskie ceny wiśni są efektem zmowy. Analizujemy je. – odpisuje na nasze zapytania Agnieszka Majchrzak z UOKiK. – Jeżeli będą podstawy, to będziemy podejmować działania zgodnie z naszymi kompetencjami. Warto dodać, że od kilku lat przyglądamy się sytuacji na rynku tzw. owoców miękkich. Do tej pory nie stwierdziliśmy nieprawidłowości. Jednak każdy sygnał analizujemy – zapewnia
Dla sadowników opłacalna cena skupu wiśni to 2 zł/kg.

Skup owoców w Lubelskiem (przykładowe ceny z piątku)

Wiśnia I klasa – 1,10 zł/kg
Wiśnia przemysłowa PW – 0,55 zł/kg
Malina – 4,0 – 4,30/kg
Jabłko przemysłowe 0,25 – 0,26 zł/kg

GUS wstępnie szacuje zbiory

• Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na około 26,1 mln t, tj. o około. 5 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych.
• Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na 2,2 mln t, (ok. 19 proc. mniej).
• Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ok. 4,4 mln t, tj. o 16 proc. więcej.
• Zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ok. 4 mln t, tj. ponad 10 proc. więcej od wysokich zbiorów ubiegłorocznych.
• Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na około 0,6 mln t, tj. o 9 proc. więcej.

 

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
etno / 11 sierpnia 2016 o 14:39
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
No cóż zostaje im tylko stworzyć własną spółdzielnię i zająć się zarówno przetwórstwem jak i sprzedażą. Wystarczy sobie zobaczyć  ile kosztuje taki soczek wiśniowy 330 ml w sklepie. Niech mi nikt nie mówi że kraje afrykańskie lub arabskie nie kupią takiego soku. Nie wszędzie przecież udają się uprawy wiśni.
Rolnicy zrzeszeni gdy powstało embargo na nasze produkty( jabłka i warzywa) na rynek rosyjski sami jeżdzili szukać rynków zbytu w krajach arabskich i udało się tam ale unas biurokracja niestety to zablokowała a pewien członek izby rolniczej powiedział wprost że od umów jest ministerstwo a nie chłopy ze wsi. Jeśli chodzi o sprzedaż na rynku pomijając pośredników nieźle zorganizowaną grupę to rolnicy którzy tego prubowali wiedzą co to znaczy i ile można stracić włącznie ze zdrowiem.
Rolnicy zrzeszeni gdy powstało embargo na nasze produkty( jabłka i warzywa) na rynek rosyjski sami jeżdzili szukać rynków zbytu w krajach arabskich i udało się tam ale unas biurokracja niestety to zablokowała a pewien członek izby rolniczej powiedział wprost że od umów jest ministerstwo a nie chłopy ze wsi. Jeśli chodzi o sprzedaż na rynku pomijając pośredników nieźle zorganizowaną grupę to rolnicy którzy tego prubowali wiedzą co to znaczy i ile można stracić włącznie ze zdrowiem. rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 11:32
Dlatego ludzie sprzedają na targu bo nie ma pośrednika :)
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 10:57
GRADOBICIE - BŁY TRAFNE, SADOWNICY WIEDZĄ CZY GMINA ROZPYLI EWENTUALNE CHMURY CZY SAMI MUSZA TO ZROBIĆ ??!! WIEMY, ŻE KONFITURY I SOKI, NIE SĄ PRODUKOWANE Z INNYCH JABŁEK NIŻ TAKIE PO BORZY ??!! WIEMY, ŻE PNĄCZA JABŁONI ZNISZCZONE DESZCZEM PRZYNOSZĄ KORZYŚCI MATERIALNE??!! WIEMY, ŻE KO CHCIAŁ ZEBRAĆ PLONY TO ZEBRAL??!! WIEMY, ŻE KORUPCJA W WYPŁACIE ODSZKODOWAŃ SIĘGA ZENITU, NIKT NIE JEST KARANY ZA TAKIE SZKODZENIE??!! WIEMY, ŻE KONTRAKTY EXPORTOWANYCH JABŁEK DO PAŃSTW G-8 SĄ ODMAWIANE NIE Z POWODU GRADOBICIA ALE INNYCH STANDARDÓW JAKOŚCI NIŻ OBEJMUJE UMOWA??!! WIEMY, ŻE MAŁO ROBIMY A DUŻO CHCEMY ??!!
GRADOBICIE - BŁY TRAFNE, SADOWNICY WIEDZĄ CZY GMINA ROZPYLI EWENTUALNE CHMURY CZY SAMI MUSZA TO ZROBIĆ ??!! WIEMY, ŻE KONFITURY I SOKI, NIE SĄ PRODUKOWANE Z INNYCH JABŁEK NIŻ TAKIE PO BORZY ??!! WIEMY, ŻE PNĄCZA JABŁONI ZNISZCZONE DESZCZEM PRZYNOSZĄ KORZYŚCI MATERIALNE??!! WIEMY, ŻE KO CHCIAŁ ZEBRAĆ PLONY TO ZEBRAL??!! WIEMY, ŻE KORUPCJA W WYPŁACIE ODSZKODOWAŃ SIĘGA ZENITU, NIKT NIE JEST KARANY ZA TAKIE SZKODZENIE??!! WIEMY, ŻE KONTRAKTY EXPORTOWANYCH JABŁEK DO PAŃSTW G-8 SĄ ODMAWIANE NIE Z POWODU GRADOBICIA ALE INNYCH STANDARDÓ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2016 o 00:04
A w lublinie po ile wiśnie na skupie ktoś wie
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2016 o 23:20
Dojna zmiana i korzyści dla rolników. Można się było tego spodziewać.
Avatar
aba / 9 sierpnia 2016 o 22:18
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnik ma produkować a nie stać na targu, bazarze czy giełdzie. Warto się przyjrzeć w czyich rękach jest  przetwórstwo a odpowiedz sama się nasunie i  cel takich niskich cen czemu to ma służy.
Przy takim myśleniu jesteś skazany na pośrednika i 50gr/kg wiśni w przyszłym roku:)
Avatar
lamod / 9 sierpnia 2016 o 21:57
Cena wiśni w skupie to jedno, cena za jaką sprzedawali sadownicy wiśnie amatorom przetworów, to drugie. Ja płaciłem 2zł/kg - odbiór z sadu bez pośrednika. 
Avatar
Olo / 9 sierpnia 2016 o 21:39
KTP rzundzi Lubelszczyzną PiS czy Ci co Im wydarto na siłę koniki arabskie?
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2016 o 20:51
I to jest POLSKIE państwo. Tylko gdzie tu szukać prawa i sprawiedliwości gdy ceny są takie by zniszczyć uprawiających.
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2016 o 18:55
No cóż zostaje im tylko stworzyć własną spółdzielnię i zająć się zarówno przetwórstwem jak i sprzedażą. Wystarczy sobie zobaczyć ile kosztuje taki soczek wiśniowy 330 ml w sklepie. Niech mi nikt nie mówi że kraje afrykańskie lub arabskie nie kupią takiego soku. Nie wszędzie przecież udają się uprawy wiśni.
Avatar
etno / 11 sierpnia 2016 o 14:39
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
No cóż zostaje im tylko stworzyć własną spółdzielnię i zająć się zarówno przetwórstwem jak i sprzedażą. Wystarczy sobie zobaczyć  ile kosztuje taki soczek wiśniowy 330 ml w sklepie. Niech mi nikt nie mówi że kraje afrykańskie lub arabskie nie kupią takiego soku. Nie wszędzie przecież udają się uprawy wiśni.
Rolnicy zrzeszeni gdy powstało embargo na nasze produkty( jabłka i warzywa) na rynek rosyjski sami jeżdzili szukać rynków zbytu w krajach arabskich i udało się tam ale unas biurokracja niestety to zablokowała a pewien członek izby rolniczej powiedział wprost że od umów jest ministerstwo a nie chłopy ze wsi. Jeśli chodzi o sprzedaż na rynku pomijając pośredników nieźle zorganizowaną grupę to rolnicy którzy tego prubowali wiedzą co to znaczy i ile można stracić włącznie ze zdrowiem.
Rolnicy zrzeszeni gdy powstało embargo na nasze produkty( jabłka i warzywa) na rynek rosyjski sami jeżdzili szukać rynków zbytu w krajach arabskich i udało się tam ale unas biurokracja niestety to zablokowała a pewien członek izby rolniczej powiedział wprost że od umów jest ministerstwo a nie chłopy ze wsi. Jeśli chodzi o sprzedaż na rynku pomijając pośredników nieźle zorganizowaną grupę to rolnicy którzy tego prubowali wiedzą co to znaczy i ile można stracić włącznie ze zdrowiem. rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 11:32
Dlatego ludzie sprzedają na targu bo nie ma pośrednika :)
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2016 o 10:57
GRADOBICIE - BŁY TRAFNE, SADOWNICY WIEDZĄ CZY GMINA ROZPYLI EWENTUALNE CHMURY CZY SAMI MUSZA TO ZROBIĆ ??!! WIEMY, ŻE KONFITURY I SOKI, NIE SĄ PRODUKOWANE Z INNYCH JABŁEK NIŻ TAKIE PO BORZY ??!! WIEMY, ŻE PNĄCZA JABŁONI ZNISZCZONE DESZCZEM PRZYNOSZĄ KORZYŚCI MATERIALNE??!! WIEMY, ŻE KO CHCIAŁ ZEBRAĆ PLONY TO ZEBRAL??!! WIEMY, ŻE KORUPCJA W WYPŁACIE ODSZKODOWAŃ SIĘGA ZENITU, NIKT NIE JEST KARANY ZA TAKIE SZKODZENIE??!! WIEMY, ŻE KONTRAKTY EXPORTOWANYCH JABŁEK DO PAŃSTW G-8 SĄ ODMAWIANE NIE Z POWODU GRADOBICIA ALE INNYCH STANDARDÓW JAKOŚCI NIŻ OBEJMUJE UMOWA??!! WIEMY, ŻE MAŁO ROBIMY A DUŻO CHCEMY ??!!
GRADOBICIE - BŁY TRAFNE, SADOWNICY WIEDZĄ CZY GMINA ROZPYLI EWENTUALNE CHMURY CZY SAMI MUSZA TO ZROBIĆ ??!! WIEMY, ŻE KONFITURY I SOKI, NIE SĄ PRODUKOWANE Z INNYCH JABŁEK NIŻ TAKIE PO BORZY ??!! WIEMY, ŻE PNĄCZA JABŁONI ZNISZCZONE DESZCZEM PRZYNOSZĄ KORZYŚCI MATERIALNE??!! WIEMY, ŻE KO CHCIAŁ ZEBRAĆ PLONY TO ZEBRAL??!! WIEMY, ŻE KORUPCJA W WYPŁACIE ODSZKODOWAŃ SIĘGA ZENITU, NIKT NIE JEST KARANY ZA TAKIE SZKODZENIE??!! WIEMY, ŻE KONTRAKTY EXPORTOWANYCH JABŁEK DO PAŃSTW G-8 SĄ ODMAWIANE NIE Z POWODU GRADOBICIA ALE INNYCH STANDARDÓ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2016 o 00:04
A w lublinie po ile wiśnie na skupie ktoś wie
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2016 o 23:20
Dojna zmiana i korzyści dla rolników. Można się było tego spodziewać.
Avatar
aba / 9 sierpnia 2016 o 22:18
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnik ma produkować a nie stać na targu, bazarze czy giełdzie. Warto się przyjrzeć w czyich rękach jest  przetwórstwo a odpowiedz sama się nasunie i  cel takich niskich cen czemu to ma służy.
Przy takim myśleniu jesteś skazany na pośrednika i 50gr/kg wiśni w przyszłym roku:)
Avatar
lamod / 9 sierpnia 2016 o 21:57
Cena wiśni w skupie to jedno, cena za jaką sprzedawali sadownicy wiśnie amatorom przetworów, to drugie. Ja płaciłem 2zł/kg - odbiór z sadu bez pośrednika. 
Avatar
Olo / 9 sierpnia 2016 o 21:39
KTP rzundzi Lubelszczyzną PiS czy Ci co Im wydarto na siłę koniki arabskie?
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2016 o 20:51
I to jest POLSKIE państwo. Tylko gdzie tu szukać prawa i sprawiedliwości gdy ceny są takie by zniszczyć uprawiających.
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2016 o 18:55
No cóż zostaje im tylko stworzyć własną spółdzielnię i zająć się zarówno przetwórstwem jak i sprzedażą. Wystarczy sobie zobaczyć ile kosztuje taki soczek wiśniowy 330 ml w sklepie. Niech mi nikt nie mówi że kraje afrykańskie lub arabskie nie kupią takiego soku. Nie wszędzie przecież udają się uprawy wiśni.