niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Wiśnie zostały na drzewach, bo nie opłacało się ich zrywać. Sadownicy: To zmowa cenowa

Dodano: 9 sierpnia 2016, 12:34

– Jak cena spadła do 60 groszy za kilogram to już mało kto zbierał – przyznaje Józef Kowalik, przewodniczący radzyńskiego oddziału Związku Sadowników RP. Sadownicy są przekonani, że padli ofiarą zmowy cenowej. Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Wszyscy są sfrustrowani – mówi Józef Kowalik, przewodniczący radzyńskiego oddziału Związku Sadowników RP. – To nie jest pierwszy rok kiedy cena skupu wiśni jest taka niska. W ciągu ostatniego dziesięciolecia tylko w ubiegłym roku i 2 lata temu cena była w miarę normalna. Nic nie zostało, ale i nikt nie dołożył.

O niskiej – o ok. 50 procent w porównaniu do przednich sezonów – cenie skupu wiśni pisaliśmy już pod koniec lipca. W tym czasie oficjalne stanowisko wystosował Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. „Proponowane ceny oraz prognozy na kolejne gatunki są kpiną w stosunku do kosztów produkcji.” – nie przebierali w słowach związkowcy. Przypomnieli też, że od wielu lat apelują o nawiązanie długofalowej współpracy pomiędzy plantatorami, a przemysłem przetwórczym w postaci wieloletnich umów kontraktacyjnych.

„Ceny skupu owoców do przetwórstwa charakteryzują się ogromnymi wahaniami w zależności od sezonu. W ostatnim tygodniu na Mazowszu (18-23 lipca-red) ceny wiśni przemysłowych (PW) spadły z 1 zł/kg na 0,70 zł/kg. Wiśnie z przeznaczeniem na zamrażalnie skupowane są za 1,10 zł/kg, podczas gdy jeszcze na początku tygodnia osiągały cenę 1,7 zł/kg.” – wyliczał związek.

Po drastycznym spadku cen sadownicy zapowiedzieli solidarne wstrzymanie zbiorów. – Wiśnie zostały na drzewach. Jak cena wiśni przemysłowej spadła do 60 groszy za kilogram to już mało kto zbierał – przyznaje przewodniczący radzyńskiego oddziału Związku Sadowników RP. – Do całej sytuacji dołożył się jeszcze grad. U mnie zostało na drzewach kilka ton owoców. Za rwanie wiśni ludzie chcieli 50 groszy, a lepsi zbieracze nawet 60 groszy.

W sprawie interweniował minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Resort, którym kieruje, skierował wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o zbadanie czy doszło do tzw. zmowy cenowej na rynku wiśni.

– UOKiK jeszcze nic nie wykrył – twierdzi Kowalik. – Nie wiem po co ten urząd jest? Jak oddajemy wiśnie jednego dnia, a na drugi okazuje się, że cena we wszystkich zakładach jest taka sama, to co to jest?

– Otrzymaliśmy pisma od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Związku Sadowników z informacją, że niskie ceny wiśni są efektem zmowy. Analizujemy je. – odpisuje na nasze zapytania Agnieszka Majchrzak z UOKiK. – Jeżeli będą podstawy, to będziemy podejmować działania zgodnie z naszymi kompetencjami. Warto dodać, że od kilku lat przyglądamy się sytuacji na rynku tzw. owoców miękkich. Do tej pory nie stwierdziliśmy nieprawidłowości. Jednak każdy sygnał analizujemy – zapewnia
Dla sadowników opłacalna cena skupu wiśni to 2 zł/kg.

Skup owoców w Lubelskiem (przykładowe ceny z piątku)

Wiśnia I klasa – 1,10 zł/kg
Wiśnia przemysłowa PW – 0,55 zł/kg
Malina – 4,0 – 4,30/kg
Jabłko przemysłowe 0,25 – 0,26 zł/kg

GUS wstępnie szacuje zbiory

• Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na około 26,1 mln t, tj. o około. 5 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych.
• Zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na 2,2 mln t, (ok. 19 proc. mniej).
• Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ok. 4,4 mln t, tj. o 16 proc. więcej.
• Zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ok. 4 mln t, tj. ponad 10 proc. więcej od wysokich zbiorów ubiegłorocznych.
• Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na około 0,6 mln t, tj. o 9 proc. więcej.

 

Czytaj więcej o: lubelskie rolnictwo
etno
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

etno
etno (11 sierpnia 2016 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
No cóż zostaje im tylko stworzyć własną spółdzielnię i zająć się zarówno przetwórstwem jak i sprzedażą. Wystarczy sobie zobaczyć  ile kosztuje taki soczek wiśniowy 330 ml w sklepie. Niech mi nikt nie mówi że kraje afrykańskie lub arabskie nie kupią takiego soku. Nie wszędzie przecież udają się uprawy wiśni.
Rolnicy zrzeszeni gdy powstało embargo na nasze produkty( jabłka i warzywa) na rynek rosyjski sami jeżdzili szukać rynków zbytu w krajach arabskich i udało się tam ale unas biurokracja niestety to zablokowała a pewien członek izby rolniczej powiedział wprost że od umów jest ministerstwo a nie chłopy ze wsi. Jeśli chodzi o sprzedaż na rynku pomijając pośredników nieźle zorganizowaną grupę to rolnicy którzy tego prubowali wiedzą co to znaczy i ile można stracić włącznie ze zdrowiem.
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2016 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlatego ludzie sprzedają na targu bo nie ma pośrednika :)
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2016 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
GRADOBICIE - BŁY TRAFNE, SADOWNICY WIEDZĄ CZY GMINA ROZPYLI EWENTUALNE CHMURY CZY SAMI MUSZA TO ZROBIĆ ??!! WIEMY, ŻE KONFITURY I SOKI, NIE SĄ PRODUKOWANE Z INNYCH JABŁEK NIŻ TAKIE PO BORZY ??!! WIEMY, ŻE PNĄCZA JABŁONI ZNISZCZONE DESZCZEM PRZYNOSZĄ KORZYŚCI MATERIALNE??!! WIEMY, ŻE KO CHCIAŁ ZEBRAĆ PLONY TO ZEBRAL??!! WIEMY, ŻE KORUPCJA W WYPŁACIE ODSZKODOWAŃ SIĘGA ZENITU, NIKT NIE JEST KARANY ZA TAKIE SZKODZENIE??!! WIEMY, ŻE KONTRAKTY EXPORTOWANYCH JABŁEK DO PAŃSTW G-8 SĄ ODMAWIANE NIE Z POWODU GRADOBICIA ALE INNYCH STANDARDÓW JAKOŚCI NIŻ OBEJMUJE UMOWA??!! WIEMY, ŻE MAŁO ROBIMY A DUŻO CHCEMY ??!!
Rozwiń
Gość
Gość (10 sierpnia 2016 o 00:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w lublinie po ile wiśnie na skupie ktoś wie
Rozwiń
Gość
Gość (9 sierpnia 2016 o 23:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dojna zmiana i korzyści dla rolników. Można się było tego spodziewać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!