środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Włodawa dostała planetarium od Akademii Morskiej, sprzęt od 4 lat leży w magazynie

Dodano: 17 lutego 2016, 08:45

W Trzeszczanach obserwatorium astronomiczne powstaje w dawnym budynku mleczarni. DS/lubiehrubie.pl<br />
W Trzeszczanach obserwatorium astronomiczne powstaje w dawnym budynku mleczarni. DS/lubiehrubie.pl

Już wkrótce w Trzeszczanach w powiecie hrubieszowskim ruszy obserwatorium astronomiczne. Tymczasem w jednej z włodawskich szkół, gotowe planetarium od kilku lat leży w magazynie. Na jego instalację wciąż nie ma pieniędzy

Planetarium leży w szkolnym magazynie od 2012 r. – Cztery lata temu Akademia Morska w Gdyni pozbywała się planetarium – wspomina Eugeniusz Omelczuk, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II LO we Włodawie. – Złożyliśmy wniosek o jego przejęcie, podpierając się sukcesami naszych uczniów w dziedzinie astronomii i astronautyki. Wciąż jednak brakuje nam pieniędzy na zainstalowanie urządzenia.

Omelczuk nie ukrywa, że w finansowych planach szkoły, jak i jej organu prowadzącego czyli Starostwa Powiatowego, planetarium przegrywa z innymi pilniejszymi potrzebami, takimi jak cieknący dach, odpadające tynki czy brak wymaganej przez strażaków drugiej klatki schodowej w budynku internatu. Zainstalowanie planetarium wymaga też odpowiedniego pomieszczenia, którego szkoła nie ma.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie w tym celu nowego obiektu – tłumaczy Omelczuk. – Liczymy na to, że uda nam się pozyskać środki unijne na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Aby aplikować o dotację trzeba mieć gotową dokumentację inwestycji wraz z precyzyjnym kosztorysem. Tymczasem ani szkoła, ani starostwo dotąd niczego w tym kierunku nie zrobiło.

– Rzeczywiście budowa czy adaptacja pomieszczenia na planetarium schodziła na dalszy plan – przyznaje Adam Panasiuk, wicestarosta włodawski. – Z naszego punktu widzenia ważniejsze było zaspakajanie bieżących potrzeb szkoły. Myślę, że rozwiązaniem mogłoby być nawiązanie współpracy z burmistrzem. Wspólnymi siłami łatwiej by nam było aplikować o dofinansowanie, a później utrzymywać planetarium – dodaje.

– Jesteśmy otwarci na współpracę – zapewnia Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Czynne planetarium mogłoby być ponadlokalną atrakcją tuyrystyczną.

Astronomia i astronautyka jest wizytówką włodawskiej placówki. Od 16 lat, dzięki zaangażowaniu Mirosława Trociuka, nauczyciela fizyki i zastępcy dyrektora, szkoła jest gospodarzem Wojewódzkiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego. Sam Trociuk wychował już ponad 150 laureatów i finalistów konkursów i olimpiad szczebla krajowego i międzynarodowego. Ponadto od 20 lat w szkole działa Koło astronomiczne „Pulsar”, którego członkowie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych projektach, między innymi sponsorowanych przez NASA.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 lutego 2016 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O to nie jedyne sprzęty które się marnują leżąc w magazynach szkoły. Przecież swego czasu Mechanicy też otrzymali zestaw do profesjonalnych badań technicznych samochodów i co? Nic nie ma....? Omelczuk to taki dyrektor, że szkoła się nie rozwija, chowa to co najlepsze, a przeciętniactwo i nieuctwo oraz Ukraińców, żyjących na koszt społeczeństwa polskiego- promuje!
Rozwiń
Gość
Gość (17 lutego 2016 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakże aktualne przysłowie G...chłopu nie zegarek. Po co wsiokom płanetarium?, wystarczy kościeł i sklep z winem.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lutego 2016 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie polskie - wezmę bo za darmo a co dalej to mnie nie obchodzi. Może to planetarium już by komuś służyło, a nie kurzyło się w magazynie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!