wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Woda do basenów popłynie z głębi ziemi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 kwietnia 2009, 19:09

Być może za dwa lata w Bychawie popluskamy się w gorących źródłach. Trzeba jednak wykonać dwa odwierty o głębokości 1400 metrów. Z wnętrza ziemi popłynie woda o temperaturze blisko 40 stopni.

- Widziałem, jakie jest zainteresowanie basenami geotermalnymi na Węgrzech i w Słowacji. Pod Bychawą też mamy ciepłą wodę. Zacząłem drążyć temat jeszcze bardziej. Mamy już gotową dokumentację i projekt. Właśnie dogrywamy sprawy związane z przekazaniem gruntów pod odwierty - mówi Andrzej Sobaszek, burmistrz Bychawy.

Polska posiada największe w Europie zasoby energii geotermalnej, występują one pod powierzchnią 80 procent obszaru kraju. Jednak ze względu na koszty budowy instalacji, ta energia nie jest wykorzystywana.

Naukowcy potwierdzają przydatność źródeł gorącej wody, jakie znajdują się na Lubelszczyźnie. Jednak - aby w pełni z niej korzystać - trzeba odwierty wykonywać w odpowiedni sposób.

- Na Lubelszczyźnie przeważają średnio- i niskotemperaturowe złoża gorącej wody. Potrzebne są dwa otwory: jeden do pobierania wody, drugi zaś do jej wtórnego wtłoczenia. I tu jest najważniejszy aspekt: czy ta wtłoczona woda będzie miała odpowiednie warunki, żeby się podgrzać - wyjaśnia prof. Zdzisław Michaczyk z Instytutu Nauk o Ziemi UMCS.

To jednak nie zraża władz Bychawy.

- Stawiamy na rekreację - podkreśla burmistrz Sobaszek. - Mamy zalew, stadion. Robimy remont budynku na stadionie, będzie tam restauracja i miejsca hotelowe. Baseny przyciągnęłyby do nas rzesze turystów.

Szanse na rozwój miasta i pracę widzą też mieszkańcy. - Wypoczynek to jedno, ale my moglibyśmy na tych turystach przede wszystkim zarabiać - mówi Andrzej Wilczyński, mieszkaniec Bychawy.

Wszystko zależy jednak od pieniędzy. Jeden odwiert to koszt 7 mln złotych. Miasto ma do dyspozycji budżet niewiele ponad 20 mln rocznie i samo nie zdoła zrealizować tak dużej inwestycji. Jeżeli uda się pozyskać unijne pieniądze, kompleks basenów z gorącą wodą byłby gotowy na przełomie 2011 i 2012 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
loss
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

loss
loss (6 kwietnia 2009 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Burmistrzu !!ale na początku trzeba napisać wniosek do Marszałkowskiego (co nie będzie proste w przypadku pracowników gminy)a następnie zrealizować (co będzie jeszcze trudniejsze) !!! A tak w ogóle to SLD ma małe wpływy w Zarządzie Województwa więc nie wiem czy jest szansa .... good luck
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!