sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Województwo lubelskie: Miasta emerytów, puste wsie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 sierpnia 2011, 17:36
Autor: Dominik Smaga

Dynamika zmian ludności powiatów województwa lubelskiego w latach 2011–2035 w procentach. Dane Urząd
Dynamika zmian ludności powiatów województwa lubelskiego w latach 2011–2035 w procentach. Dane Urząd

Jeśli naukowcy mają rację, to w 2035 r. starsi ludzie w autobusie będą ustępować miejsca młodym. Dlaczego? Bo młodzi będą na wagę złota. Prognozy są bardzo pesymistyczne. Co trzeci mieszkaniec Lublina będzie po 60., a Ryki stracą ponad połowę ludności.

Wczoraj statystycy przedstawili nowe prognozy mówiące, ilu mieszkańców będzie w naszym regionie w kolejnych latach. Przewidywania sięgają aż do roku 2035. Będzie nas mocno ubywać. Tak na wsi, jak i w miastach.

Najmocniej przez te lata schudnie powiat rycki: aż o jedną trzecią. – W największym stopniu dotknie to miasta Ryki, gdzie ubędzie ponad połowa mieszkańców – podkreśla Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

– Mam nadzieję, że się to nie sprawdzi – wzdycha Tomasz Gorzkowski, sekretarz miasta Ryk. – Ale nadzieja to rzecz ulotna.

Dalej na liście największych strat ludnościowych są powiaty: hrubieszowski, włodawski i krasnostawski. Powiększy się tylko lubelski. Tu do 2035 r. przybędzie 15,7 proc. mieszkańców. Po części dlatego, że będą się tu osiedlać ludzie opuszczający Lublin. A po części przez to, że aż do 2021 r. będzie tu dodatni przyrost naturalny.

W samym Lublinie przyrost będzie ujemny już w 2013 r. Wtedy więcej nas będzie umierać niż się rodzić i taka tendencja ma się utrzymać. Na 2035 r. demografowie przewidują prawie dwa razy więcej zgonów, niż narodzin. A liczba mieszkańców stolicy regionu spadnie z 346,8 tys. do 305 tys.

Ale przyczyna to nie tylko ujemny przyrost naturalny. – Większa liczba ludzi będzie wyjeżdżać z Lublina, niż do niego przyjeżdżać – wyjaśnia Elżbieta Łoś. Lublinianie będą też coraz starsi. W 2035 r. co trzeci lublinianin będzie mieć więcej niż 60 lat. Teraz w tym wieku jest co piąty mieszkaniec miasta. Lepiej będzie w powiecie lubelskim. O ile Lublin do 2035 r. straci ponad 51 tys. ludzi w wieku produkcyjnym, o tyle powiatowi ich przybędzie i to prawie 8 tysięcy.

Co się da z tym zrobić? – Powinniśmy tworzyć warunki, by młodzi ludzie zakładali rodziny i zostawali w Lublinie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. I podkreśla, że najważniejsze są miejsca pracy, budownictwo mieszkaniowe i jakość życia. – Poszukujemy inwestorów, niedługo zaprezentujemy jednego z nich. Jesteśmy też gotowi stworzyć ofertę dla tych, którzy chcą budować dom, by nie wyjeżdżali z miasta.

Choć wyludnianie czeka wszystkie miasta wojewódzkie, to Lublin będzie jednym z tych, w których ten proces będzie najbardziej dotkliwy – twierdzą demografowie. W lepszej od nas sytuacji będzie np. Rzeszów. Mieszkańców przybywać będzie tylko Warszawie i Krakowowi.

Tak się będą kurczyć główne miasta regionu:

obecnie - w 2035 r.

*Lublin 346 861 – 305 063
*Biała Podlaska 57 132 - 50 769
*Chełm: 66 483 - 56 754
*Zamość 65 029 - 55 114

Dane: Urząd Statystyczny w Lublinie
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
niczon
jaszczomp
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 stycznia 2012 o 07:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Most resistant to the letter [url=http://www.bagsmalltrade.com]wholesale designer bags[/url]
is to satisfy the searching desires [url=http://www.creditbagsstoretrade.com]coach outlet store[/url]
Fashion generous [url=http://www.nfljerseysmalltrade.com]authentic nfl jerseys[/url]
No substitute for beautiful [url=http://www.topmallhomebags.com]coach handbags on sale[/url]
Top fashion [url=http://www.topcreditbagsonline.com]coach bags outlet[/url]
Preferential new very low prices[url=http://www.topcoachmalltrade.com]coach outlet store online[/url]
Cheap and good-looking [url=http://www.topbagscredit.com]coach bags on sale[/url]
The most popular topic this yeare [url=http://www.topjerseysmalltrade.com]authentic jerseys suppliers[/url]
Fashion generous [url=http://www.topnfljerseysmalltrade.com]nfl jerseys from china[/url] Very glad that you buy
Rozwiń
niczon
niczon (12 sierpnia 2011 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niskie zarobki, wysokie ceny mieszkań. Po studiach jedynie, gdzie można pracować to hipermarket/galeria handlowa, które zdaje się mają wyłączność na budowę w Lublinie. Wielkie wydarzenia kulturalne nawiązują do wydarzeń ze średniowiecza. Lublin sam kreuje się na wieś. Nic dziwnego, że młodzi ludzie nie chcą tu mieszkać.
Rozwiń
jaszczomp
jaszczomp (12 sierpnia 2011 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znaczy "traktaty rzymskie" działają i spełniają swoje założenia. Polaków ma być 15 mln do 2050 roku. Myście i wyciągajcie wnioski, kto tu rządzi i kto chce nasze, Polaków miejsce zająć.
Rozwiń
ktosik
ktosik (12 sierpnia 2011 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Chorab' timestamp='1313090570' post='513704']
Dopuścić PiS do władzy! Zrujnują nam Państwo i wyłączą nam prąd - wiemy jak brak prądu wpłynął za komuny na przyrost ludności
[/quote]


Oj "Chorabie" chyba coś się w Twojej główce poprzestawiało, przecież mamy powszechny dostatek i dobrobyt wiec skąd w Twoich warunkach może wygrać PiS?
Rozwiń
pola
pola (12 sierpnia 2011 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja przeprowadziłam się z dużego miasta na Dolnym Śląsku do Lublina i nie żałuje tej decyzji. Żal mi tylko lublinian ponieważ nie doceniają tego co mają, tylko narzekają odstraszając tym samym potencjalnych pracodawców i wszystkich innych ludzi. Dodatkowo ludzie tutaj nie lubią zmian, boja się ryzyka i nie działają z rozmachem bo brak im długo falowego myślenia.
A ten układ polityczny jaki teraz jest tzn Żuk i Hetman wydaje się być najlepszy jaki kiedykolwiek był.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!