Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 czerwca 2015 r.
10:38

Wólka Rokicka: Budowa najnowocześniejszej sortowni ruszy jesienią

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 9 A A
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Jesienią ruszy budowa nowej sortowni śmieci w Wólce Rokickiej. Nowy zakład ma być gotowy w listopadzie 2016 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakończyły się rozmowy dotyczące finansowego zaangażowania miasta Lublin w budowę sortowni w Wólce Rokickiej. Inwestorem jest Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej (ZKGZL).

odpisano także umowę z wykonawcą – Nowy zakład powstanie w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Wykonawca otrzyma od nas decyzję środowiskową oraz nieruchomość, czyli blisko 2-hektarową działkę w Wólce Rokickiej, w sąsiedztwie starej niecki wysypiska – mówi Radosław Szumiec, przewodniczący ZKGZL, a zarazem wiceburmistrz Lubartowa.

Przypomnijmy, że do przetargu przystąpiło 5 firm. Wygrał warszawski Instal z ofertą 48,8 mln złotych. Spora część inwestycji będzie sfinansowana ze środków szwajcarskich – 34 miliony złotych. – Podpisaliśmy także umowę z miastem Lublin na dofinansowanie nowej sortowni. Lublin dołoży do budowy 10 milionów złotych i zapewni stały dopływ strumienia śmieci – dodaje Radosław Szumiec. Pozostałe cztery miliony będą pochodzić z kasy ZKGZL.

Samorząd Lublina tłumaczy, że nie miał lepszego wyjścia niż zdecydować się na taki wydatek. Miasto nie ma własnej instalacji do przetwarzania odpadów, są jedynie dwie prywatne, z których jedna (należąca do spółki SITA Wschód) najprawdopodobniej będzie mogła działać tylko do końca tego roku.

– Zostanie jeden gracz na rynku i będzie dyktował ceny – tłumaczył radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Radni podzielili te obawy i 30 kwietnia przyjęli uchwałę o zarezerwowaniu 10 mln na budowę i wyposażenie instalacji w Wólce Rokickiej. Zagospodarowywanych tam ma być ok. 30 proc. odpadów z terenu miasta.

Trwają także rozmowy z właścicielem działki pośrodku terenu, na którym ma powstać sortowania. Jest to nieruchomość o powierzchni 30 arów, która może utrudniać prowadzenie tej budowy. – Rozmowy są zaawansowane, zmierzamy do porozumienia z prywatnym właścicielem gruntu. Nic więcej nie mogę dziś powiedzieć – dodaje burmistrz Szumiec.

Sortownia w Wólce Rokickiej ma być jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Polsce. Jej wydajność jest zaplanowana na 37 tysięcy ton odpadów rocznie. – Może być jednak podniesiona, poprzez uruchomienie trzeciej zmiany lub rozbudowę zakładu – dodaje wiceburmistrz.

W hali głównej staną instalacje do sortownia śmieci, odzyskiwania szkła, puszek, metali, itd. – Obok będzie także działać instalacja fermentacyjna. Wyprodukowany w tym procesie gaz będzie służyć jako paliwo do napędzania turbin wytwarzających energię elektryczną – dodaje burmistrz Szumiec.

Sortowani stanie w odległości 1,7 kilometra od najbliższych zabudowań. Jesienią wykonawca wejdzie na plac budowy. Zgodnie z umową na dofinansowanie z funduszu szwajcarskiego inwestycja ma być zamknięta do końca 2016 roku. Pracę w nowej sortowni znajdzie 36-38 osób.

(drs)

Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 21:46
Jak już wcześniej napisałem - może trochę merytoryki? Napisz otwarcie - masz argumenty czy też nie bo jak dotąd twoja argumentacja ( a właściwie jej brak) świadczy o zupełnie czymś innym pozdrawiam
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 14:36
nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie
konkurencja na rynku śmieciowym praktycznie nie istnieje

właśnie z tego się śmieje - serwujesz czytelnikom stek bzdur i absurdów

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 14:02
Nie wiem co widzisz śmiesznego w tym iż konkurencja na rynku śmieciowym praktycznie nie istnieje. Może więcej merytorycznych argumentów a nie mądrości typu ludowych porzekadeł. Wyjaśnij mi dlaczego "musimy" i "nie mamy innej możliwości" jak tylko budowa nowej sortowni. Może na przykład masz jakieś wspaniałe pomysły dotyczące tego jak taka sortownia będzie się finansowała ?
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 13:26

"rozegranie rynku i zbyt mało czasu" czy to jakiś żart? bo nie od dziś wiadomo, że GDYBY babcia miała wąsy to by dziadkiem była

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 13:23
Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) tia, a jak się nie znajdzie żadna firma to śmieci schowa się do kieszeni... myślenie nie boli Boże widzisz i nie grzmisz... A jak myślisz - czy na wywozie śmieci da się zarobić, czy też nie? Jak dotąd nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie. Jak Polska długa i szeroka była batalia komu powierzyć te usługi, protesty itd. W Lublinie, gdyby nie rozegranie rynku i zbyt mało czasu, byłoby tak samo. A jak będziesz miał sortownię i nikt nie zgłosi się do przetargu to co- śmieci będzie woziła straż miejska? Trochę więcej wysiłku intelektualnego - mniej sloganów
Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) tia, a jak się nie znajdzie żadna firma to śmieci schowa się do kieszeni... myślenie nie boli Boże widzisz i nie grzmisz... A jak myślisz - czy na wywozie śmieci da się zarobić, czy też nie? Jak dotąd nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie. Jak Polska długa i szeroka była batalia komu powierzyć te usługi, protesty itd. W Lublinie, gdyby nie rozegranie rynku i zbyt mało czasu, byłoby tak samo. A jak będ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 12:57
Kosztowo rokitno to daleko do transportu odpadu śmieciarka. Związek zatrudni a prywatni w lublinie zwolnia. Czyli bilans na zero.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 12:50

w interesie firm wywozowych jest zapewnić sobie dostęp do takiej instalacji, która umożliwiała by osiągnięcie takich poziomów

tia, a jak się nie znajdzie żadna firma to śmieci schowa się do kieszeni... myślenie nie boli

Boże widzisz i nie grzmisz...

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 11:33
A ja myślę, że jest to decyzja nieprzemyślana i podyktowana innymi względami. Ekonomicznie decyzja o wydaniu nawet 10 mln zł powinna zostać bardziej przemyślana. O ile wiem firmy starające się o możliwość wywozu odpadów muszą wykazać się odpowiednim poziomem odzysku odpadów by być brane pod uwagę w czasie przetargu organizowanego przez UM. Tak więc to w interesie firm wywozowych jest zapewnić sobie dostęp do takiej instalacji, która umożliwiała by osiągnięcie takich poziomów. Dodatkowo nowa sortownia będzie musiała mieć zapewniony dopływ odpadów. Jak władze Lublina chcą "zmusić" firmy prywatne (MPO, KOM-EKO lub inne ) aby zbierane przez nie odpady trafiały właśnie do nowej sortowni? Odpady nawet wstępnie sortowane przez mieszkańców znacznie się różnią pod względem jakościowym w zależności z jakiego rejonu miasta pochodzą. Konkludując wydajemy 10mln za kolejną zabawkę, której trudno będzie się utrzymać na wolnym rynku - tak to widzę. Chętnie podyskutuję ze z każdym, kto będzie miał inne zdanie, ale z góry uprzedzam - nie wywożę śmieci do lasu, nie palę ich, nie podrzucam sąsiadom - po prostu nie przemawiają do mnie słowa "nie mamy innego wyjścia" -
A ja myślę, że jest to decyzja nieprzemyślana i podyktowana innymi względami. Ekonomicznie decyzja o wydaniu nawet 10 mln zł powinna zostać bardziej przemyślana. O ile wiem firmy starające się o możliwość wywozu odpadów muszą wykazać się odpowiednim poziomem odzysku odpadów by być brane pod uwagę w czasie przetargu organizowanego przez UM. Tak więc to w interesie firm wywozowych jest zapewnić sobie dostęp do takiej instalacji, która umożliwiała by osiągnięcie takich poziomów. Dodatkowo nowa sortownia będzie musiała mieć zapewniony dopływ od... rozwiń
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 10:56
Bardzo mądra decyzja. Brawo Żuk i radni którzy poparli ten pomysł.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 21:46
Jak już wcześniej napisałem - może trochę merytoryki? Napisz otwarcie - masz argumenty czy też nie bo jak dotąd twoja argumentacja ( a właściwie jej brak) świadczy o zupełnie czymś innym pozdrawiam
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 14:36
nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie
konkurencja na rynku śmieciowym praktycznie nie istnieje

właśnie z tego się śmieje - serwujesz czytelnikom stek bzdur i absurdów

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 14:02
Nie wiem co widzisz śmiesznego w tym iż konkurencja na rynku śmieciowym praktycznie nie istnieje. Może więcej merytorycznych argumentów a nie mądrości typu ludowych porzekadeł. Wyjaśnij mi dlaczego "musimy" i "nie mamy innej możliwości" jak tylko budowa nowej sortowni. Może na przykład masz jakieś wspaniałe pomysły dotyczące tego jak taka sortownia będzie się finansowała ?
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 13:26

"rozegranie rynku i zbyt mało czasu" czy to jakiś żart? bo nie od dziś wiadomo, że GDYBY babcia miała wąsy to by dziadkiem była

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 13:23
Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) tia, a jak się nie znajdzie żadna firma to śmieci schowa się do kieszeni... myślenie nie boli Boże widzisz i nie grzmisz... A jak myślisz - czy na wywozie śmieci da się zarobić, czy też nie? Jak dotąd nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie. Jak Polska długa i szeroka była batalia komu powierzyć te usługi, protesty itd. W Lublinie, gdyby nie rozegranie rynku i zbyt mało czasu, byłoby tak samo. A jak będziesz miał sortownię i nikt nie zgłosi się do przetargu to co- śmieci będzie woziła straż miejska? Trochę więcej wysiłku intelektualnego - mniej sloganów
Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) tia, a jak się nie znajdzie żadna firma to śmieci schowa się do kieszeni... myślenie nie boli Boże widzisz i nie grzmisz... A jak myślisz - czy na wywozie śmieci da się zarobić, czy też nie? Jak dotąd nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie. Jak Polska długa i szeroka była batalia komu powierzyć te usługi, protesty itd. W Lublinie, gdyby nie rozegranie rynku i zbyt mało czasu, byłoby tak samo. A jak będ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 12:57
Kosztowo rokitno to daleko do transportu odpadu śmieciarka. Związek zatrudni a prywatni w lublinie zwolnia. Czyli bilans na zero.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 12:50

w interesie firm wywozowych jest zapewnić sobie dostęp do takiej instalacji, która umożliwiała by osiągnięcie takich poziomów

tia, a jak się nie znajdzie żadna firma to śmieci schowa się do kieszeni... myślenie nie boli

Boże widzisz i nie grzmisz...

Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 11:33
A ja myślę, że jest to decyzja nieprzemyślana i podyktowana innymi względami. Ekonomicznie decyzja o wydaniu nawet 10 mln zł powinna zostać bardziej przemyślana. O ile wiem firmy starające się o możliwość wywozu odpadów muszą wykazać się odpowiednim poziomem odzysku odpadów by być brane pod uwagę w czasie przetargu organizowanego przez UM. Tak więc to w interesie firm wywozowych jest zapewnić sobie dostęp do takiej instalacji, która umożliwiała by osiągnięcie takich poziomów. Dodatkowo nowa sortownia będzie musiała mieć zapewniony dopływ odpadów. Jak władze Lublina chcą "zmusić" firmy prywatne (MPO, KOM-EKO lub inne ) aby zbierane przez nie odpady trafiały właśnie do nowej sortowni? Odpady nawet wstępnie sortowane przez mieszkańców znacznie się różnią pod względem jakościowym w zależności z jakiego rejonu miasta pochodzą. Konkludując wydajemy 10mln za kolejną zabawkę, której trudno będzie się utrzymać na wolnym rynku - tak to widzę. Chętnie podyskutuję ze z każdym, kto będzie miał inne zdanie, ale z góry uprzedzam - nie wywożę śmieci do lasu, nie palę ich, nie podrzucam sąsiadom - po prostu nie przemawiają do mnie słowa "nie mamy innego wyjścia" -
A ja myślę, że jest to decyzja nieprzemyślana i podyktowana innymi względami. Ekonomicznie decyzja o wydaniu nawet 10 mln zł powinna zostać bardziej przemyślana. O ile wiem firmy starające się o możliwość wywozu odpadów muszą wykazać się odpowiednim poziomem odzysku odpadów by być brane pod uwagę w czasie przetargu organizowanego przez UM. Tak więc to w interesie firm wywozowych jest zapewnić sobie dostęp do takiej instalacji, która umożliwiała by osiągnięcie takich poziomów. Dodatkowo nowa sortownia będzie musiała mieć zapewniony dopływ od... rozwiń
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 10:56
Bardzo mądra decyzja. Brawo Żuk i radni którzy poparli ten pomysł.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 9

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!