poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wólka Rokicka: Budowa najnowocześniejszej sortowni ruszy jesienią

Dodano: 17 czerwca 2015, 10:38
Autor: Paweł Puzio

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Jesienią ruszy budowa nowej sortowni śmieci w Wólce Rokickiej. Nowy zakład ma być gotowy w listopadzie 2016 roku.

Zakończyły się rozmowy dotyczące finansowego zaangażowania miasta Lublin w budowę sortowni w Wólce Rokickiej. Inwestorem jest Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej (ZKGZL).

odpisano także umowę z wykonawcą – Nowy zakład powstanie w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Wykonawca otrzyma od nas decyzję środowiskową oraz nieruchomość, czyli blisko 2-hektarową działkę w Wólce Rokickiej, w sąsiedztwie starej niecki wysypiska – mówi Radosław Szumiec, przewodniczący ZKGZL, a zarazem wiceburmistrz Lubartowa.

Przypomnijmy, że do przetargu przystąpiło 5 firm. Wygrał warszawski Instal z ofertą 48,8 mln złotych. Spora część inwestycji będzie sfinansowana ze środków szwajcarskich – 34 miliony złotych. – Podpisaliśmy także umowę z miastem Lublin na dofinansowanie nowej sortowni. Lublin dołoży do budowy 10 milionów złotych i zapewni stały dopływ strumienia śmieci – dodaje Radosław Szumiec. Pozostałe cztery miliony będą pochodzić z kasy ZKGZL.

Samorząd Lublina tłumaczy, że nie miał lepszego wyjścia niż zdecydować się na taki wydatek. Miasto nie ma własnej instalacji do przetwarzania odpadów, są jedynie dwie prywatne, z których jedna (należąca do spółki SITA Wschód) najprawdopodobniej będzie mogła działać tylko do końca tego roku.

– Zostanie jeden gracz na rynku i będzie dyktował ceny – tłumaczył radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Radni podzielili te obawy i 30 kwietnia przyjęli uchwałę o zarezerwowaniu 10 mln na budowę i wyposażenie instalacji w Wólce Rokickiej. Zagospodarowywanych tam ma być ok. 30 proc. odpadów z terenu miasta.

Trwają także rozmowy z właścicielem działki pośrodku terenu, na którym ma powstać sortowania. Jest to nieruchomość o powierzchni 30 arów, która może utrudniać prowadzenie tej budowy. – Rozmowy są zaawansowane, zmierzamy do porozumienia z prywatnym właścicielem gruntu. Nic więcej nie mogę dziś powiedzieć – dodaje burmistrz Szumiec.

Sortownia w Wólce Rokickiej ma być jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Polsce. Jej wydajność jest zaplanowana na 37 tysięcy ton odpadów rocznie. – Może być jednak podniesiona, poprzez uruchomienie trzeciej zmiany lub rozbudowę zakładu – dodaje wiceburmistrz.

W hali głównej staną instalacje do sortownia śmieci, odzyskiwania szkła, puszek, metali, itd. – Obok będzie także działać instalacja fermentacyjna. Wyprodukowany w tym procesie gaz będzie służyć jako paliwo do napędzania turbin wytwarzających energię elektryczną – dodaje burmistrz Szumiec.

Sortowani stanie w odległości 1,7 kilometra od najbliższych zabudowań. Jesienią wykonawca wejdzie na plac budowy. Zgodnie z umową na dofinansowanie z funduszu szwajcarskiego inwestycja ma być zamknięta do końca 2016 roku. Pracę w nowej sortowni znajdzie 36-38 osób.

(drs)

Czytaj więcej o: Wólka Rokicka
Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 czerwca 2015 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak już wcześniej napisałem - może trochę merytoryki? Napisz otwarcie - masz argumenty czy też nie bo jak dotąd twoja argumentacja ( a właściwie jej brak) świadczy o zupełnie czymś innym pozdrawiam
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2015 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie
konkurencja na rynku śmieciowym praktycznie nie istnieje

właśnie z tego się śmieje - serwujesz czytelnikom stek bzdur i absurdów

Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2015 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem co widzisz śmiesznego w tym iż konkurencja na rynku śmieciowym praktycznie nie istnieje. Może więcej merytorycznych argumentów a nie mądrości typu ludowych porzekadeł. Wyjaśnij mi dlaczego "musimy" i "nie mamy innej możliwości" jak tylko budowa nowej sortowni. Może na przykład masz jakieś wspaniałe pomysły dotyczące tego jak taka sortownia będzie się finansowała ?
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2015 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"rozegranie rynku i zbyt mało czasu" czy to jakiś żart? bo nie od dziś wiadomo, że GDYBY babcia miała wąsy to by dziadkiem była

Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2015 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) Gość (17 czerwca 2015 o godzinie 12:50) tia, a jak się nie znajdzie żadna firma to śmieci schowa się do kieszeni... myślenie nie boli Boże widzisz i nie grzmisz... A jak myślisz - czy na wywozie śmieci da się zarobić, czy też nie? Jak dotąd nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto miało zbyt mało chętnych do wywozu, a wręcz przeciwnie. Jak Polska długa i szeroka była batalia komu powierzyć te usługi, protesty itd. W Lublinie, gdyby nie rozegranie rynku i zbyt mało czasu, byłoby tak samo. A jak będziesz miał sortownię i nikt nie zgłosi się do przetargu to co- śmieci będzie woziła straż miejska? Trochę więcej wysiłku intelektualnego - mniej sloganów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!