piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Wstępne wyniki sprawdzianu szóstoklasistów: Matematyka wypadła najgorzej

Dodano: 29 maja 2015, 13:15

Polecenia z języka polskiego nie sprawiły szóstoklasistom większego problemu. Gorzej na sprawdzianie, który pisali w kwietniu poszły im zadania z matematyki. Kuleje mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych. Uczniowie ze szkół w Lubelskiem test z matematyki napisali gorzej niż ich koledzy z Podkarpacia i Małopolski

Wyniki procentowe sprawdzianu szóstoklasistów (PDF)

– Wyniki z języka angielskiego są bardzo dobre w porównaniu z dwoma pozostałymi przedmiotami (językiem polskim i matematyką-red.) – odczytuje wyniki sprawdzianu szóstoklasisty Małgorzata Janik, dyrektor Zespół Szkół w Zakrzówku koło Kraśnika. – 19 uczniów, czyli prawie połowa napisała ten egzamin na poziomie powyżej 85 procent. Może matematyka wyszła nieco gorzej, ale na szczegóły jeszcze za wcześnie. Musimy usiąść z nauczycielami i te wyniki wnikliwie przeanalizować.

Dzisiaj poznaliśmy wstępne wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową pisali ten obowiązkowy sprawdzian 1 kwietnia. – Tego egzaminu nie można nie zdać. Jest to informacja o osiągnięciach uczniów. W przypadku gimnazjów obowiązuje rejonizacja, ale jeśli uczeń chce iść do innej niż w rejonie szkoły to dyrektor na pewno będzie na te wyniki patrzeć – wskazuje Renata Janicka z lubelskiego biura Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. – W niektórych zadaniach szóstoklasiści wybierali jedną poprawną odpowiedź, a w innych – samodzielnie ją formułowali, np. pisali opowiadanie albo zapisywali rozwiązanie zadań z matematyki – pisze w informacji o wynikach tegorocznego sprawdzianu Lech Lech Gawryłow, dyrektor OKE w Krakowie.

Z kolei część druga sprawdzianu zawierała zadania z języka nowożytnego. W naszym regionie najwięcej szóstoklasistów pisało egzamin z języka angielskiego, na kolejnych miejscach są języki – niemiecki i rosyjski.

– Wyników sprawdzianu szóstoklasisty nie da się porównać z wynikami z poprzednich lat, ponieważ w tym roku uczniowie pisali go według nowej formuły – tłumaczy Janicka. – Osobno był oceniany egzamin z języka polskiego i matematyki, poprzednio był łączny wynik. Poza tym w tym roku uczniowie po raz pierwszy pisali egzamin z języka nowożytnego.

Wyniki sprawdzianu pokazały nie tylko mocne strony – np. uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego wymagającymi wyszukania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio. W przypadku języków obcych nie mieli też problemów z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu.

Niestety matematyka wypadła najsłabiej, nie tylko Lubelskiem, ale też w całej Polsce. – Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie, które wymagało umiejętności mnożenia oraz dzielenia ułamków dziesiętnych – zaznacza dyrektor Gawryłow.

– Patrząc na wyniki egzaminu z matematyki sposób trzech województw – podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego jesteśmy na ostatnim miejscu – dodaje Janicka.

Nie wszyscy jednak mają powodu do zmartwienia. – Jestem bardzo zadowolony z uczniów i gratuluję nauczycielom – cieszy się Andrzej Morawski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. – Średni wynik naszych szóstoklasistów z języka polskiego to 86,1 proc., matematyki – 77,3 proc. zaś języka angielskiego 92,3 proc. Tak jak to ocenia CKE czyli część pierwszą i drugą to nasza szkoła jest w 9 staninie, czyli wynik jest najwyższy.

Szczegółowe wyniki sprawdzianu zostaną opublikowane na stronie internetowej OKE w Krakowie 24 sierpnia. Zaś zaświadczenia z wynikami sprawdzianu wraz ze świadectwem ukończenia szkoły uczniowie otrzymają 26 czerwca.

Średnie wyniki sprawdzianu szóstoklasisty i liczba zdających egzamin uczniów

Wyniki ogólnopolskie:

Język polski – 73 proc., 337 002

Matematyka – 61 proc., 337 002

Język angielski – 78 proc., 319 301

Język francuski – 74 proc., 204

Język niemiecki – 70 proc., 17 139

Język rosyjski – 72 proc., 221

Wyniki w Lubelskiem

Język polski – 73 proc., 19 106

Matematyka – 60 proc., 19 106

Język angielski – 76 proc., 18 902

Język francuski – nikt nie pisał

Język niemiecki – 73 proc. 143

Język rosyjski – 82 proc., 58

Czytaj więcej o: sprawdzian Szóstoklasisty
kkafka
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kkafka
kkafka (30 maja 2015 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szukałam pracy, więc postanowiłam poszerzyć swoje lingwistyczne umiejętności. Było kilka ofert pracy dla nauczycieli języka angielskiego Kraków, skusiłam się na język angielski. Bank słów jest dość duży, ale z pomocą korepetytora, udało mi się go okiełznać. Jako nauczyciel wiem, jak trudno jest dobrze nauczyć obcego języka, zwłaszcza języka angielskiego. Na początku przeczesałam wszystkie oferty pracy w Kraków, później natrafiłam na preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-angielskiego Naprawdę polecam, angielski na najwyższym poziomie. Duża baza ofert pracy, odnajdą się tu nie tylko nauczyciela, ale także uczniowie. Praca już czeka otworem!
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak wypadł test w żłobkach - bo nigdzie nie mogę znaleźć?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!