Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 czerwca 2016 r.
18:13

Wszystkie mapy Lubelskiego na jednej stronie. Portal za 14 mln zł powstawał 6 lat

Autor: Zdjęcie autora pp
0 19 A A
Tak na portalu widać osiedle Borek w gm. Wólka i otaczające go działki. Z lewej – przebieg obwodnicy Lublina
Tak na portalu widać osiedle Borek w gm. Wólka i otaczające go działki. Z lewej – przebieg obwodnicy Lublina

Jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego, którędy przebiegają drogi, a gdzie jest punkt zbiórki zużytych baterii – tego można się dowiedzieć z portalu mapowego woj. lubelskiego. Kosztował 14 milionów złotych, prawie 6 lat pracy i jest pierwszy w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program nazywa się Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej. – Pod tak skomplikowaną nazwą kryje się możliwość swobodnego wyszukiwania i przeglądania różnego rodzaju map. Informacje o działkach, przebiegu dróg, ścieżek rowerowych, lokalizacji inwestycji czy punktach zbiórki zużytych baterii są zgromadzone w jednym miejscu. Już nie trzeba ich szukać w różnych instytucjach – mówi Joanna Łagoźny, wojewódzki geodeta.

Te informacje mają ułatwić życie firmom lub ludziom planującym np. kupno działki. Na portalu mapowym, bez potrzeby biegania po urzędach, można sprawdzić, jak nieruchomość została ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego, o ile gmina już go uchwaliła, którędy przebiegają drogi i co jest w sąsiedztwie.

– Przeglądanie portalu mapowego jest bezpłatne. Jednak wygenerowanie konkretnej mapy z określonymi danymi jest już płatne. Cena zależy od wyceny zlecenia – dodaje Joanna Łagoźny. Dzięki portalowi mapowemu można uzyskać materiały z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Portal nie zastąpi geodety. – Podział czy wyrys nadal będą robione przez gminnych geodetów – dodaje Łagoźny. System kosztował Urząd Marszałkowski 14 mln zł, ale w 85 proc. inwestycja została dofinansowana z Unii Europejskiej.

Dostęp do portalu mapowego jest możliwy na stronie www.gis.lubelskie.pl

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 18:10
geodeta Świdwin: ***geodeta-swidwin.pl
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 18:09
geodezja portal geodezyjny dla geodetów: ***geodezja24.pl
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 13:46
Przede wszystkim ten geoportal jest zacofany technologicznie i używa martwych technologi (GWT zamknięte przez Google w 2014), Smartclient GWT upadł jeszcze wcześniej. Już niedługo trzeba będzie robić wszystko od nowa bo zaczną się problemy z przedglądarkami, błędy i luki w zabezpieczniach. SmartClient dodatkowo jest strasznie powolny. Brawo! ;)
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 11:47
Bubel i jeszcze raz bubel. Moooocno nie aktualny. Nic się nie zgadza ze stanem faktycznym. Plan nie nadąża za już zrealizowanymi inwestycjami. WTF.
Avatar
Cc / 20 czerwca 2016 o 22:01
Wdrożenie nie zmieniło prawa!!!! . Dysponeci danych są odpowiedzialni za aktualność danych a nie marszałek!!!!!!. Marszałek integruje te dane i udostępnianie w jednym miejscu. dziennikarzom proponuje napisać sprostowanie bo to kompromitacja waszej dziennikarskiej rzetelności.
Avatar
kaja / 20 czerwca 2016 o 15:31
Szanowni Państwo, dziennikarz piszący ten artykuł powinien zostać pociagnięty do odpowiedzialności ponieważ pisze o Portalu za 14 mln co jest nieprawdą, cytuje słowa wyrwane z kontekstu. za 14 mlm powstał szereg narzędzi m.in. unikalny w skali kraju system zgodny z rozporządzeniem PZGiK, które to obliguje wszystkich marszałków do jego posiadania i prowadzenia w nim państwowego zasobu geodezyjnego. Mamy taki system jako jedyni w Polsce!!!!!!!!!!! Dziennikarz dno totalne, pytanie kto mu zapłacił za dyskredytowanie nowego geodety województwa?????
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 20:51
" Kosztował 14 milionów złotych, prawie 6 lat pracy i jest pierwszy w Polsce" pierwszy pod względem kosztów, czy czasu tworzenia? Od 6-ciu lat wytwarzam i wdrażam portale GIS dla urzędów powiatowych i miejskich. Wdrożenia trwają kilka miesięcy i kosztują 2% tego co zapłaciło woj. lubelskie.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 12:31
Powiem krótko - jeden wielki bubel i podejrzenie wyłudzenia pokaźnych pieniędzy.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 11:08
Ogromne pieniądze na portal oparty na danych z geoportalu, niedzisiejszy interfejs, ortofotomapa przestarzała z widokiem sprzed co najmniej 5 lat. CBA i w tym przypadku powinno sprawdzić powiązania wykonawców ze zleceniodawcami tego "przedsięwzięcia".
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 09:45
14 mln - szkoda tylko że przedstawia stan na rok 2014
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 18:10
geodeta Świdwin: ***geodeta-swidwin.pl
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 18:09
geodezja portal geodezyjny dla geodetów: ***geodezja24.pl
Avatar
Gość / 28 czerwca 2016 o 13:46
Przede wszystkim ten geoportal jest zacofany technologicznie i używa martwych technologi (GWT zamknięte przez Google w 2014), Smartclient GWT upadł jeszcze wcześniej. Już niedługo trzeba będzie robić wszystko od nowa bo zaczną się problemy z przedglądarkami, błędy i luki w zabezpieczniach. SmartClient dodatkowo jest strasznie powolny. Brawo! ;)
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 11:47
Bubel i jeszcze raz bubel. Moooocno nie aktualny. Nic się nie zgadza ze stanem faktycznym. Plan nie nadąża za już zrealizowanymi inwestycjami. WTF.
Avatar
Cc / 20 czerwca 2016 o 22:01
Wdrożenie nie zmieniło prawa!!!! . Dysponeci danych są odpowiedzialni za aktualność danych a nie marszałek!!!!!!. Marszałek integruje te dane i udostępnianie w jednym miejscu. dziennikarzom proponuje napisać sprostowanie bo to kompromitacja waszej dziennikarskiej rzetelności.
Avatar
kaja / 20 czerwca 2016 o 15:31
Szanowni Państwo, dziennikarz piszący ten artykuł powinien zostać pociagnięty do odpowiedzialności ponieważ pisze o Portalu za 14 mln co jest nieprawdą, cytuje słowa wyrwane z kontekstu. za 14 mlm powstał szereg narzędzi m.in. unikalny w skali kraju system zgodny z rozporządzeniem PZGiK, które to obliguje wszystkich marszałków do jego posiadania i prowadzenia w nim państwowego zasobu geodezyjnego. Mamy taki system jako jedyni w Polsce!!!!!!!!!!! Dziennikarz dno totalne, pytanie kto mu zapłacił za dyskredytowanie nowego geodety województwa?????
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 20:51
" Kosztował 14 milionów złotych, prawie 6 lat pracy i jest pierwszy w Polsce" pierwszy pod względem kosztów, czy czasu tworzenia? Od 6-ciu lat wytwarzam i wdrażam portale GIS dla urzędów powiatowych i miejskich. Wdrożenia trwają kilka miesięcy i kosztują 2% tego co zapłaciło woj. lubelskie.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 12:31
Powiem krótko - jeden wielki bubel i podejrzenie wyłudzenia pokaźnych pieniędzy.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 11:08
Ogromne pieniądze na portal oparty na danych z geoportalu, niedzisiejszy interfejs, ortofotomapa przestarzała z widokiem sprzed co najmniej 5 lat. CBA i w tym przypadku powinno sprawdzić powiązania wykonawców ze zleceniodawcami tego "przedsięwzięcia".
Avatar
Gość / 17 czerwca 2016 o 09:45
14 mln - szkoda tylko że przedstawia stan na rok 2014