czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Krystyna Miśkiewicz z Uciekajki zwiozła już do stodoły zboże z 4 ha pola. - Nie będzie czym siać - załamuje ręce, pokazując drobne i słabe ziarna pszenicy i owsa

Susza szczególnie daje się we znaki w północnej i północno-zachodniej części województwa. Najbardziej ucierpieli rolnicy m.in. w powiatach łukowskim, ryckim, lubartowskim, bialskim, włodawskim i radzyńskim.
Andrzej Gołębiowski z Kaniwoli utrzymuje się tylko z roli. Ma 9 ha zbóż. - Dbam o nie i dlatego straty sięgają może 30-40 proc. - mówi czekając na kombajn. - Mam 30 świń, nie wiem, czym je wykarmię. Za tydzień powinienem zbierać kukurydzę, ale kolby się nawet nie zawiązały. Dobrze, że truskawkami spłaciłem część kredytu nawozowego - i dodaje z nadzieją w głosie. - Może rząd pomoże.
Gminne urzędy na całej Lubelszczyźnie przyjmują od rolników oświadczenia o stratach poniesionych w wyniku suszy. - Ta procedura jest już znana rolnikom - informuje Ryszard Raabe z Urzędu Wojewódzkiego. - Zweryfikuje je gminna komisja, a potem nasza. To podstawa do ubiegania się o kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji.
Rolnicy powinni jak najszybciej złożyć oświadczenia. Ci z Ludwina będą mieli łatwiej. Do nich urzędnicy pojadą po wypełnione dokumenty. Sołtysi roznieśli je do ponad 1100 gospodarstw. - Trwają żniwa i rolnicy nie mają czasu na jeżdżenie po urzędach. Od dziś do piątku urzędnicy będą odwiedzać poszczególne wsie - mówi wójt Zygmunt Ogórek. - Gdy rząd przeznaczy jakieś pieniądze, my już będziemy przygotowani. Jeśli nie, trzeba będzie pomyśleć o ulgach w podatku rolnym.
Pomysł podoba się rolnikom. - Mam teraz mało czasu, więc dobrze, że nie muszę nigdzie jeździć - mówi Gołębiowski.
Na co mogą liczyć plantatorzy? - Wysokość państwowej pomocy nie jest jeszcze ustalona - mówi Krystyna Bilska, inspektor ds. ogólnorolnych w UG Ludwin. - Mówiło się o tysiącu złotych na gospodarstwo, dopłatach do materiałów siewnych. Rolnicy oczekują zastrzyku gotówki.
- Rolnicy niechętnie biorą kredyty, bo trzeba je spłacać - przyznaje Kazimierz Świć z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. - Jak susza przełoży się na ceny w sklepach? Trudno powiedzieć, bo jesteśmy w unii i importerzy nie śpią. Ale w ostatnim tygodniu ceny targowiskowe zboża w Rykach wzrosły o 20 proc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!