niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Wybory 2015. Są gminy, w których mniejsze partie uzyskiwały dobre wyniki

Dodano: 8 listopada 2015, 21:09

W wyborach 25 października największe poparcie w naszym województwie – jeszcze większe niż w skali całego kraju – uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Ale jeśli przyjrzeć się wynikom w poszczególnych gminach, można zauważyć kilka ciekawych rozstrzygnięć.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wygrana PiS w naszym regionie była bezdyskusyjna i niepodważalna. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyło tu 47,76 proc. (to wynik o ponad 10 proc. lepszy niż ogólnopolski), wygrywając we wszystkich gminach. Druga w skali kraju PO nie w każdej części województwa lubelskiego notowała podobne wyniki. W niektórych z gmin nie zajmowała nawet miejsca na podium.

W powiecie janowskim Platformę wyprzedziło nie tylko PiS, ale też Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15. Rekordowo niskie poparcie zanotowała ona w gminie Chrzanów, gdzie głosy na nią oddało zaledwie 20 z blisko półtora tysiąca wyborców. O Chrzanowie głośno było rok temu, gdy w drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył tu ponad 95 proc. głosów, co było jego najlepszym wynikiem w kraju.

– Prezydent po zaprzysiężeniu odwiedził ziemię janowską, co było u nas dużym wydarzeniem. To mogło przełożyć się na wynik PiS w wyborach parlamentarnych. Najwyraźniej nasi mieszkańcy czekają na zmiany, dlatego tak mało z nich głosowało na PO – zastanawia się Zofia Gąbka, sekretarz gminy Chrzanów.

Na terenie gmin Ruda-Huta i Dorohusk w powiecie chełmskim drugie miejsce zajął komitet Pawła Kukiza. – Trudno powiedzieć, z czego to wynika. To ugrupowanie do pracy w komisjach wyborczych na naszym terenie zgłaszało głównie ludzi młodych. Być może to właśnie głosy młodzieży zadecydowały o takim wyniku – mówi Katarzyna Rafalska, sekretarz gminy Dorohusk.

Ciekawe rozstrzygnięcia zapadły w innej gminie powiatu chełmskiego – Dubience. To tutaj swój najlepszy wynik w całym kraju zanotowała partia Razem, która co prawda nie przekroczyła progu wyborczego, ale była „czarnym koniem” tych wyborów. W całej gminie najmłodsze polskie ugrupowanie polityczne uzyskało 13,2 proc. Stało się tak głównie za sprawą pochodzącej z Dubienki Magdaleny Zelent, która indywidualnie przegrała tam tylko z kandydatami PiS i PSL.

– Z pewnością wiele osób głosowało na nią, bo jest stąd. Dubienka nigdy nie miała swojego posła, a dla każdej gminy jest to duże wyróżnienie. Nawet nie pamiętam, żeby kiedykolwiek ktoś od nas kandydował do Sejmu – mówi Waldemar Domański, wójt gminy Dubienka.

Na północy województwa lubelskiego dużo lepsze wyniki niż w całym kraju notowała Zjednoczona Lewica. W wielu gminach powiatu bialskiego to właśnie ten komitet plasował się na drugim miejscu. – Główną rolę odegrała tu osoba Riada Haidara, który jest cenionym lekarzem i ma duże poparcie w całym powiecie, także i u nas. Na zachowanie wyborców wpłynęła też pewnie kampania wyborcza, bo było sporo billboardów i plakatów – mówi Andrzej Krywicki, zastępca wójta gminy Kodeń, gdzie Zjednoczoną Lewicę poparło 16,42 proc. wyborców.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 listopada 2015 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lud prosty cudu oczekuje ...!!! Dlatego wierzy w partie, naukę plebanów, aniołki, zmartwychwstanie i inne niedorzeczności ...Wszystko w zasadzie byłoby w porządku, ale na prawdę nic a nic was socjalizm nie oświecił...???
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
My tu gadu gadu a Putin EWAKUJE 100 000 rosjan z Egiptu cos sie SWIĘCI mowie wam
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Łęcznej tylko krytykują i czekają na gotowe.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!