sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wydłuża się droga do lekarzy specjalistów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2001, 13:21

Dychawica oskrzelowa, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, uczuleniowe zapalenie skóry oraz kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych - to główne choroby zawodowe, na jakie zapadają polscy rolnicy. W minionym roku odnotowano ich spadek, ale zmniejszenia liczby stwierdzonych chorób należy upatrywać w trudniejszym dostępie rolników do lekarzy specjalistów.

- Nie zmniejszyła się, wbrew pozorom, liczba chorób zawodowych wśród rolników - mówi Jacek Koziejowski, kierownik Przychodni Chorób Zawodowych Wsi Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. - Ludność wiejska ma z roku na rok utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Ilość uznanych chorób zawodowych, nie odzwierciedla rzeczywistej liczby zachorowań.
Dominującą grupę stanowią od lat choroby układu oddechowego - dychawica oskrzelowa oraz alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (''płuco rolnika'', ''płuco hodowców ptaków''). Choroby układu oddechowego spowodowały najwyższy uszczerbek na zdrowiu rolników (do 80 proc.). Podstawową przyczyną ich wystąpienia jest przede wszystkim narażenie mieszkańców wsi na pył organiczny, występujący m.in. w zbożach. Według statystyk, w minionym roku zwiększyła się liczba zachorowań na uczuleniowe zapalenie skóry. Choroba ta rozwija się poprzez bezpośredni kontakt człowieka ze środkami ochrony roślin (nawozy sztuczne, pestycydy). Zmniejszyła się natomiast liczba chorób roznoszonych przez kleszcze (boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych). Na boreliozę, wykrytą w Polsce po raz pierwszy na początku lat 90., do tej pory nie wynaleziono szczepionki. Najbardziej narażeni na tę chorobę są leśnicy. W 2000 roku stwierdzono też kilka przypadków toksoplazmozy.
Na tę chorobę można zapaść m.in. poprzez spożywanie surowego mięsa, picie nie przegotowanego mleka czy kontakt ze zwierzętami domowymi (chodzi głównie o koty).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!