czwartek, 25 maja 2017 r.

Lubelskie

Wygrali z chmurami

Dodano: 10 lutego 2002, 21:48

Świdnik. Wczoraj zakończono jedyne w Europie Zimowe Zawody Samolotowe. Najlepsza była załoga Aeroklubu Krakowskiego: pilot Jerzy Markiewicz i nawigator Piotr Olszyński. Za nimi dwa razy młodsi lublinianie: student pierwszego roku Politechniki Lubelskiej Michał Bartler i uczeń liceum Leszek Duda. Najmłodszy pilot zawodów wyprzedził mistrza świata w lataniu rajdowo-nawigacyjnym - łodzianina Ryszarda Michalskiego. (zof)

Jerzy Markiewicz

Zwycięzca XXVI Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych ma 32 lata. Kawaler, wychowanek instruktorów Dariusza Rachwała i Wacława Wieczorka. Jest pilotem Aeroklubu Krakowskiego.
To jego pierwszy start sportowy z kolegą z pracy, Piotrem Olszyńskim w roli nawigatora. W niesprzyjających warunkach, podczas trudnych zawodów zarobił tylko 215 punktów karnych. Dla porównania załoga z Warszawy nazbierała ich przez trzy dni aż 5054. Zaczynał od latania na szybowcach, potem przesiadł się na samoloty
i już w 1991 roku znalazł się w narodowej kadrze juniorów. Od 8 lat członek 12-osobowej kadry narodowej w lataniu precyzyjnym. Wicemistrz Europy - tytuł zdobył startując na wildze podczas mistrzostw w 2000 r.
na Słowacji. Wcześniej ścigał się z najlepszymi podczas pierwszej na świecie Ikariady w Turcji,
a także na mistrzostwach
w Danii, Holandii i Włoszech. Z zawodu inżynier drogowy ale drogi ogląda najczęściej z góry. Latanie jest jego hobby i pracą.
Na co dzień jest kapitanem PLL LOT i przemierza pasażerskimi Boeingami przestrzenie nad Europą
i Afryką. - Lubię swoją pracę, choć wymaga wstawania
o różnych dziwnych porach, np. o 4 rano. Ale kocham latać i jestem szczęśliwym człowiekiem, bo robię to co lubię i jeszcze mi za to płacą - opowiada. Wysoko ocenia poziom i organizację lubelskich zawodów, obiecuje wrócić na następne. (zof)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24