sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Wyniki kontroli NIK: Szpitale na Lubelszczyźnie chorują ze starości

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2010, 18:56

Stan techniczny budynków szpitalnych jest zły. Największy niepokój budzi stan urządzeń przeciwpożarowych, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów. – Winne tego są samorządy – powiedziała wczoraj w Chełmie minister zdrowia Ewa Kopacz.

NIK sprawdził, jak przedstawia się stan techniczny budynków 48 publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Na Lubelszczyźnie pod lupę wzięto szpitale wojewódzkie w Chełmie i w Zamościu oraz powiatowe – w Krasnymstawie, Lubartowie, Włodawie i Tomaszowie Lubelskim.
Najlepiej z nich wypadł szpital w Zamościu.

– Kontrola potwierdziła, że nasz dział techniczny działa bardzo dobrze – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy szpitala. – Tu nie da się niczego odkładać na później. Jak dochodzi do awarii, czy pogarsza się stan budynku, trzeba natychmiast działać. To oczywiście kosztuje. Ale zaniechania kosztują jeszcze więcej.

W pozostałych szpitalach nie było tak dobrze. Wykryto szereg poważnych nieprawidłowości, ale część z nich usunięto jeszcze w czasie trwania kontroli.

Co z niej wynika? Budynki szpitalne są stare i wyeksploatowane. Wymagają dużych nakładów finansowych na remonty.

Spękane ściany, odpadające tynki i ogólnie zły stan techniczny budynków stwierdzono w Tomaszowie Lubelskim, Włodawie. W Lubartowie okazało się, że schody prowadzące do budynku głównego szpitala są tak niebezpieczne, że zagrażają życiu i zdrowiu ludzi.

– Wyłączyliśmy je z użytku i czekamy na pieniądze na ich naprawę – mówi Waldemar Dudziak, dyrektor szpitala. – Niestety, pozostałe budynki, w których przychodzi nam leczyć ludzi są w opłakanym stanie. Jak inni borykamy się z brakiem funduszy na remonty.

W prawie połowie skontrolowanych lecznic niepełnosprawni pacjenci natykają się na bariery architektoniczne – stwierdził NIK. Na Lubelszczyźnie widać to w Tomaszowie Lubelskim, Włodawie i Krasnymstawie.

Z kolei w Chełmie większość budynków szpitalnych wymagała remontu. Nie przeprowadzano jednak żadnych poważniejszych prac, bo szpital czekała przeprowadzka. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie "Nowego Szpitala”. Na uroczystość przyjechała minister zdrowia Ewa Kopacz.

– Za stan szpitali odpowiadają organy założycielskie, czyli samorządy, a w przypadku szpitali klinicznych rektorzy wyższych uczelni medycznych – powiedziała Kopacz. – Dzisiaj w Polsce bardzo szybko otwiera się nowe placówki, a brakuje determinacji, by zamykać stare.

NIK ostrzega też, że szpitale nie dbają należycie o bezpieczeństwo pożarowe. W Lubartowie np. utrudniony jest dostęp do hydrantów znajdujących się na korytarzach.

Kontrolę przeprowadzano w połowie ubiegłego roku. W większości przypadków o nieprawidłowościach powiadomiono samorządy i nadzór budowlany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
50tka
ja z lublina
KK
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

50tka
50tka (4 lutego 2010 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pacjent napisał:
Dobrze że ZUS-y i NFZ-zety lśnią w marmurach,przecież ludzie muszą pracować w godnych warunkach!

pracują wśród marmurów a umierają wśród szarości szpitali
Rozwiń
ja z lublina
ja z lublina (2 lutego 2010 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
alez obłudne zdjecie -żenada
Rozwiń
KK
KK (2 lutego 2010 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
XXI WIEK ŚRODKOWA EUROPA
Rozwiń
Życiński
Życiński (2 lutego 2010 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Hmmm, a nie lepiej zamiast kaplicy w szpitalu zrobić szpitala w kaplicy ?"
Rozwiń
e
e (2 lutego 2010 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłam kilka lat temu świadkiem rozmowy dwóch pielęgniarek na oddziale szpitalnym przy al. Kraśnickich. Tematem rozmowy było ogólne narzekanie, po czym jedna z nich stwierdziła że musi iść i przygotować sobie prysznic, następnie wyjaśniła koleżance że musi pół godziny wcześniej puszczać wodę bo wstępnie z kranu płynie chłodna woda! Pytam czy dyrektor szpitala wie o takich praktykach! Kto zapłaci za lanie wody? Skandal.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!