czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wyniki spisu wiernych w Polsce: Lubelszczyzna w połowie stawki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2010, 18:28

Wierzący mieszkańcy Lubelszczyzny chętniej chodzą do kościoła i częściej przyjmują komunię. Taki wniosek wypływa z badań, które przeprowadzono w październiku ubiegłego roku. Wyniki się poprawiły, zwłaszcza że podczas badania wiernych odstraszać mogła pogoda

Każdego roku Kościół w Polsce poddawany jest ocenie. Ocena ta polega na sprawdzeniu, ile osób chodzi do kościoła i czy w pełni uczestniczy we mszy, tzn. czy przyjmuje komunię. Okazuje się, że z roku na rok jest coraz lepiej. Badanie, jak co roku i tym razem zostało wcześniej zapowiedziane.

– Jest to dla wszystkich sprawdzian wiary – mówi ks. Stanisław Sieczka, wizytator archidiecezjalny. – 11 października przeprowadziliśmy ankiety socjologiczne, które przygotował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzony przez księży pallotynów. Opisowe dane poznamy na przełomie roku.

I tak: na terenie działania archidiecezji lubelskiej jest 1080 tys. mieszkańców. W stosunku do 2008 roku liczba ta zwiększyła się o 10 tysięcy. – Prawdopodobnie przez to, że wiele osób wróciło z zagranicy – wyjaśnia ks. Sieczka.

– Do Kościoła katolickiego należy 1020 tys. osób. Pozostałe 60 tysięcy to ateiści i "wierzący inaczej” – mówi. – Natomiast w badaniach nie braliśmy pod uwagę tych osób, które jeszcze nie mogą i tych, które już nie mogą chodzić do kościoła. Wynika z tego, że chodzących do kościoła powinno być 850 tysięcy.

W dniu badania w kościołach archidiecezji pojawiło się 335 tysięcy osób, czyli 31 procent wszystkich mieszkańców i 42 proc. tych, którzy powinni chodzić do kościoła.

– Jest to wynik lepszy o 1 procent – mówi ks. Sieczka. – Zważywszy że w dniu badania pogoda nie zachęcała do pójścia na mszę, to tym bardziej wynik nas cieszy. W skali ogólnopolskiej nasza archidiecezja jest w połowie tabeli.

Jak się okazuje, najwięcej osób bierze udział we mszy św. w dekanacie kraśnickim. Na drugim miejscu jest dekanat lubartowski, a na trzecim konopnicki. Najmniej wiernych do kościoła chodzi w dekanacie krasnostawskim i w dekanatach wschodnich.

– Lublin odzwierciedla ogólne dane z całej archidiecezji, jest w połowie listy – dodaje ks. Sieczka. Zmniejsza się także, na korzyść miasta, różnica między religijnością na wsi a w mieście. Nadal więcej kobiet chodzi do kościoła – 60 procent. Ale w stosunku do poprzedniej ankiety liczba mężczyzn uczestniczących we mszy św. w naszej archidiecezji zwiększyła się o 7 tysięcy, liczba kobiet o 3 tysiące.

Także coraz więcej osób uczestniczy we mszy św. w sposób pełny, a więc przyjmuje komunię (45 proc. obecnych na nabożeństwie).

– To raduje, bo zwiększa się liczba świadomych uczestników liturgii – ocenia ks. Sieczka. I dodaje, że coraz większe zainteresowanie wiernych Kościołem rozpoczęło się od peregrynacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~CzarnyZajaczek~
zen
gsdfg
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~CzarnyZajaczek~
~CzarnyZajaczek~ (23 stycznia 2010 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"wierzących inaczej"?? to już na ateistów mówi się normalnie, a na inne wyznania, czyli w Polsce głównie na innych chrześcijan - z pewnym sarkazmem? bo tak to określenie odczytuję

okazuje się że dla Kościoła Katolickiego największym zmartwieniem nie jest istnienie dużej liczby ateistów, lecz przede wszystkim chrześcijan innego wyznania... a ciekawe, jak przejdę na satanizm to może biskupi będą mieli do mnie więcej szacunku niż do prawosławnych, czy luteran?
Rozwiń
zen
zen (23 stycznia 2010 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"przeprowadziliśmy ankiety socjologiczne, które przygotował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego"

to logiczne ze wyniki wyjda lepsze, skoro badania robia jakies koscielne instytuty - nie podadza do ogolnej wiadomosci ze ubywa wiernych, bo to byłby strzał w stope...

niech dadza badania przeprowadzic jakies niezaleznej instytucji...
Rozwiń
gsdfg
gsdfg (23 stycznia 2010 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kamil napisał:
Nie podoba się - WON na zachód.

sam też pojedziesz za pracą prędzej czy później.

60 tys. to ateiści osoby "wierzący inaczej" - co to na boga znaczy wierzący inaczej? prawosławni? to nie można napisać? dość to idiotyczne.
tak czy inaczej 60 tys. osób to masa ludu. nie jest źle
Rozwiń
kamil
kamil (23 stycznia 2010 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ya napisał:
ciemna ,zacofana lubelszczyzna , będąca w ogonie wszystkiego co nowoczesne w Polsce - to jaki inny wynik może byc , - ostoja mocheryzmu


Nie podoba się - WON na zachód.
Rozwiń
kols
kols (23 stycznia 2010 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czytam i oczom nie wierzę , ale ciemnogród
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!