niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Wypadki w rolnictwie: Tracą życie przez rutynę i brak wyobraźni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2010, 12:31
Autor: (jsz)

6 ofiar śmiertelnych i ponad 1,5 tys. rannych. To bilans wypadków, jakim ulegli w tym roku rolnicy z Lubelszczyzny. Najczęstszą przyczyną urazów są upadki oraz źle zabezpieczone maszyny.

Takie dane przynosi najnowszy raport KRUS, dotyczący bezpieczeństwa w rolnictwie. Tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku doszło do sześciu tragedii. W ostatnich tygodniach zginęły kolejne dwie osoby.

Jeden z najbardziej makabrycznych wypadków miał miejsce 22 września, w miejscowości Jonnik (gm. Stanin k. Łukowa). 55-letnia kobieta pracowała przy zbiorze kukurydzy. Zbliżyła się do kombajnu, by wrzucić nieskoszone pędy do sieczkarni. Podeszła jednak zbyt blisko. Maszyna wciągnęła kobietę pod tarczę z nożami. Ucięła jej nogi na wysokości ud. 55-latka trafiła do szpitala w Łukowie, gdzie następnego dnia zmarła.

– Niestety nie da się znaleźć złotego środka zapobiegającego wypadkom – przyznaje Marek Sierociuk, rzecznik prasowy KRUS w Lublinie. – Najważniejszym wydaje się być zdrowy rozsądek. Przewidywanie, co może się stać w czasie poszczególnych czynności. Sprawne urządzenia i maszyny rolnicze. To tylko niektóre elementy, które należy mieć na myśli podczas prac na roli.

W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie zgłoszono 3377 wypadków w rolnictwie. To o 279 mniej, niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu tego roku doszło do 1698 wypadków. O kilka mniej, niż w tym samym okresie 2009 r.

Połowa wszystkich zdarzeń to różnego rodzaju upadki. Rany zadają również źle zabezpieczone i obsługiwane maszyny. Czasami chwila nieuwago kończy się tragicznie.

Tak było przed tygodniem, w Polichnie Czwartej w pow. kraśnickim. Podczas wywożenia obornika 51-letni mężczyzna dostał się w tryby pracującej maszyny. Zmarł na miejscu.

W ubiegłym roku w naszym regionie doszło do 16 wypadków śmiertelnych. Bilans tego roku może być większy.

Fachowcy przekonują, że skutek zaczynają przynosić szkolenia i akcje informacyjne.

– To daje wymierne rezultaty – dodaje Sierociuk. – Do lipca tego roku przeprowadziliśmy 270 różnego rodzaju szkoleń. Wzięło w nich udział 8200 osób. Blisko 2000 osób wzięło udział w konkursach, poświęconych bezpieczeństwu w rolnictwie. Z własnych środków wyposażyliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w 20 zestawów ratownictwa lekarskiego.

W statystykach wypadków przoduje Zamojszczyzna. Tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku zgłoszono tam 130 zdarzeń, w tym jeden wypadek śmiertelny. Sto osób ucierpiało w rejonie Biłgoraja. Tam jednak obyło się bez tragedii. Na trzecim miejscu znalazły się okolice Hrubieszowa, gdzie wypadkom uległo 57 rolników. Jedna osoba straciła życie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
odszkodowanie
agata
lubelak
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

odszkodowanie
odszkodowanie (16 września 2011 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli zostales poszkodowany w wypadku komunikacyjnym jako kierowca , pasażer,pieszy lub rowerzysta moze przyslugiwac ci odszkodowanie z polisy odpowiedzialnosci cywilnej sprawcy (rozpatrujemy sprawy do 20 lat wstecz)Pomagamy w uzyskaniu odszkodowania za:

•wypadki komunikacyjne

• wszelkie wypadki w pracy

•śmierć bliskiej osoby

•potrącenie przez pojazd

•potknięcie lub poślizgnięcie


Walczymy o:


•renty z tytułu niezdolności do pracy i zwiększonych potrzeb

•odszkodowania z UFG

•zadośćuczynienie za cierpienia fizyczne i psychiczne

Szybko i sprawnie ocenimy realne mozliwosci uzyskania wysokich swiadczen odszkodowawczych


asik2901@wp.pl
Rozwiń
agata
agata (2 października 2010 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obaj panowie nie macie racji. Rolnik na zwolnieniu dostaje zaledwie 10 zł po 30 dniach choroby. Za 30 dni nie dostaje nic, traktowany jest jak pracodawca. Jeden procent uszczerbku na zdrowiu to 470 zł. Sprawdź ile dostaje w ZUS. Przyjemnej lektury. Czytanie nie boli. Pozdrawiam
Rozwiń
lubelak
lubelak (30 września 2010 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
baranie a wiesz ile wynosi dniówka na zwolnieniu w rolnictwie to cię oświece za 24 godz dostaje 12zł tyle wynosi dniówka na krusie
Rozwiń
wojewoda syberysjki
wojewoda syberysjki (30 września 2010 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to wszystko fikcja - KRUS im kokosy płaci za każdy uszczerbek na zdrowiu - będąc rolnikiem opłaca się chorować - bo rolnik jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu w pracy i za tyle dostaje kasę - oczywiście na czarno dorabia sobie w mieście - dziurawy system czas to zmienić
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!