czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Wywiadówka eksperymentalna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 grudnia 2006, 17:10

Skrzynki na anonimowe listy od rodziców. Terapia podczas wywiadówek i praca domowa zadawana mamom i tatom.

Między innymi takimi pomysłami na ciekawszą wywiadówkę lubelski nauczyciel wygrał konkursu ogłoszony przez ministra Romana Giertycha.

Konkurs "Wywiadówka inaczej” to część ogólnopolskiego programu Bezpieczna Polska Szkoła. Nauczycielom zaproponowano, by opracowali trzy scenariusze spotkań wychowawców klas z rodzicami. - Pomyślałam, że mamy u siebie osobę, która mogłaby wygrać taki konkurs - mówi Jadwiga Czerkas z Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Lublinie. Wybór padł na Mirosława Franciszka Urbana, który jest psychologiem i osobą wyznaczoną do kontaktów z rodzicami. I był to wybór trafny, bo pedagog zdobył I nagrodę w kategorii dla klas IV - VI.
- Ma swój pokój wychowawczy i tam rozmawia z rodzicami - dodaje dyrektorka.
A pomysłów na te rozmowy ma wiele. Część z nich zawarł właśnie w nagrodzonym scenariuszu. - Chciałem odejść od starego schematu, według którego nauczyciel stoi na zebraniu, mówi, mówi i mówi. Albo rozdaje kserowane kartki i każdy sobie je czyta - tłumaczy Urban. - Mój pomysł na wywiadówkę to ćwiczenia z rodzicami, zadawanie prac domowych i aktywny udział nie tylko nauczyciela.
I tak na przykład, podczas wywiadówki proponuje rozdawać samoprzylepne etykietki. Każdy z rodziców ma ją przykleić na czole innej osobie. Tak, aby ona nie wiedziała, co jest tam napisane. Na nich byłyby role, które są przypisywane uczniom. Np. "Jestem Szefem”, "Jestem kujonem”, "Mam same dwóje”. - Później rodzice powinni zwracać się do siebie, jak do szefa, kujona czy nieuka. Cała zabawa rozluźni atmosferę i pozwoli poznać, jak czują się dzieci wpisane w pewne role - tłumaczy Urban.
Laureat konkursu proponuje też, by w szkołach powstały skrzynki, do których rodzice anonimowo wrzucaliby listy z problemami, prośbami. Myśli też o żonglowaniu z rodzicami. Zwłaszcza, że sam jest w tej materii specjalistą - daje lekcje z żonglerki. - Ale nie tylko uczniom. Wielu rodziców też już do tego zachęciłem - śmieje się Urban.
Rozdanie nagród odbędzie się 18 grudnia w ministerstwie edukacji. Zwycięzcy otrzymają sprzęt elektroniczny. A scenariusze na "Wywiadówki inaczej” zostaną opublikowane w opracowaniu przygotowanym przez ministerstwo.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!