niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wzięli najwięcej na Lubelszczyźnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2007, 17:48

Nowe drogi, kanalizacja i oczyszczalnia ścieków. To tylko niektóre inwestycje w podlubelskiej gminie Jastków dofinansowane przez Unię Europejską.

Tyle pieniędzy z unijnej kasy co tu, nie pozyskano w żadnej innej gminie wiejskiej w naszym województwie.

Tak wynika z rankingu samorządów, który opublikowała "Rzeczpospolita”. Obejmuje on 2006 rok. Jastków zajmuje w nim co prawda nieco odległe, bo 45 miejsce w Polsce wśród gmin wiejskich. Ale jest to najwyższa lokata z gmin województwa lubelskiego. Autorzy rankingu obliczyli, że urzędnicy z Jastkowa pozyskali w ubiegłym roku z unijnej kasy 427 złotych na osobę.
W tym roku nie zamierzają być gorsi. - Jak tylko ruszy nabór wniosków, złożymy dokumenty na pozyskanie pieniędzy m.in. na budowę dróg w Panieńszczyźnie, Płouszowicach oraz rozbudowę kanalizacji na terenie Snopkowa i Jastkowa - mówi Tomasz Choma, pracownik Referatu Informacji, Promocji i Funduszy Strukturalnych.
Na wypadek gdyby nie udało się zdobyć tyle, ile potrzeba, w gminie wymyślono wyjście awaryjne. - Nasze działania idą w kierunku pozyskania inwestorów - wyjaśnia Beata Woroszyło, zastępca wójta gminy Jastków. Urzędnicy przygotowali materiały zawierające informacje niezbędne dla chcących ulokować swój kapitał w gminie.

Pomogło. Efekty już widać. - Chętni już się do nas zgłaszają. To firmy z Korei i Czech, które są zainteresowane działaniem w branży motoryzacyjnej i budową obiektów o wielkiej powierzchni - przyznaje Woroszyło.
A budowanie za unijne pieniądze zaczęło się jeszcze za rządów poprzedniej ekipy, na czele której stał Kazimierz Gorczyca. To za jego kadencji z funduszy UE wybudowano blisko 4,5 kilometra dróg czy też nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Snopkowie. Do tej ostatniej oraz sieci kanalizacyjnej Unia dopłaciła ponad 1 mln 200 tys. euro.
Warto podkreślić, że gmina jako pierwsza w województwie dostała pieniądze z Unii na informatyzację. - Ogólna kwota wszystkich dotacji unijnych wynosi niemal 2 mln zł oraz ponad 1mln 300 tys. euro - informuje Tomasz Choma.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!