sobota, 17 lutego 2018 r.

Lubelskie

X Lubelski Festiwal Nauk będzie rekordowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2013, 17:40
Autor: Rafał Panas

Tak było w poprzednich latach (Maciej Kaczanowski)
Tak było w poprzednich latach (Maciej Kaczanowski)

Aż 1200 projektów na tegorocznym X Lubelskim Festiwalu Nauki spodziewają się organizatorzy. To rekord w historii imprezy. Z atrakcji może skorzystać 60 tys. osób.

Festiwal – w tym roku za jego organizację odpowiada Uniwersytet Medyczny – rozpocznie się 14 września i potrwa przez tydzień. Tradycyjny piknik zaplanowany jest na 15 września na placu Litewskim w Lublinie. Tego samego dnia festyn naukowy odbędzie się w Stalowej Woli przy ul. Ofiar Katynia.

Potem w prezentacjach będzie można uczestniczyć w uczelnianych obiektach w Lublinie, Puławach, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Stalowej Woli i najprawdopodobniej w Dęblinie.
Festiwalem warto zainteresować się już teraz. W najbliższy piątek, w samo południe, zostanie uruchomiona rejestracja na poszczególne projekty. Ich szczegółów organizatorzy jeszcze nie podali, ale można spodziewać się wystaw, prezentacji oraz doświadczeń z fizyki, chemii, biologii, archeologii, medycyny, farmacji, a także nauk humanistycznych, matematycznych czy wojskowych. Rejestracja odbędzie się tylko za pośrednictwem strony www.festiwal.lublin.pl

– To bardzo ważne, bo w ubiegłym roku w kilka minut mieliśmy zarezerwowanych niemal 5 tys. miejsc festiwalowych – mówił w środę dziennikarzom Andrzej Zykubek z KUL, który odpowiada za bazę projektów i stronę internetową festiwalu. Trzeba mieć refleks, bo w ubiegłym roku na udział w jednym projekcie zgłosiło się aż 1000 osób.

Kiedy dziesięć lat temu startował LFN mieszkańcy mogli uczestniczyć w 232 projektach. W ubiegłym roku było ich już 1002 (więcej miało tylko Dolnośląskie), a do środy zarejestrowanych zostało rekordowych 1118 projektów. – Na potwierdzenie czeka jeszcze 80–90 kolejnych, więc możemy mówić o wielkim sukcesie – mówił Zykubek. Najwięcej projektów przygotował na razie KUL.

Dotychczas uczelnie organizujące festiwal nastawiały się na przyciągnięcie młodych ludzi. W tej edycji chcą dotrzeć do starszych, dorosłych i w wieku 50 plus.

Organizatorzy namawiają wszystkich zainteresowanych do udziału w szkoleniach i pomocy studentom UM w pobiciu rekordu Polski w resuscytacji. Dotychczasowy rekord wynosi ponad 10 godzin, 27 minut i 57 sekund. Lubelscy studenci chcą podnieść poprzeczkę do przynajmniej 24 godzin.

– Hasło tegorocznego festiwalu brzmi "Człowiek – Nauka – Pasja”. Człowiek jest w centrum naszych zainteresowań, więc chcieliśmy, żeby ten element znalazł się w haśle – mówił dziennikarzom prof. Dariusz Matosiuk, prorektor Uniwersytetu Medycznego i szef komitetu organizacyjnego LFN.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!