niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zabytki piękniejsze dzięki pasji ludzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2008, 18:46
Autor: Marek Kliza

Jolanta i Jarosław Stańczakowie oraz trzy parafie rzymskokatolickie to laureaci dziewiątej edycji wojewódzkiego konkursu Laur Konserwatorski 2008.

Państwo Stańczakowie uratowali przed całkowitym zniszczeniem drewniany dwór w Leścach (gmina Garbów). Gruntowny remont, powiązany z konserwacją elementów historycznego wystroju, sfinansowali sami.

- Dzięki państwu Stańczykom budynek odzyskał swój dawny blask - mówi Małgorzata Sanaluta, zastępca wójta gminy Garbów. - Teraz w nim mieszkają i udostępniają chętnym do zwiedzania.Parafia pw. św. Anny w Białej Podlaskiej dostała Laur Konserwatorski za przeprowadzony z inicjatywy księdza Zbigniewa Bieńkowskiego kompleksowy remont i konserwację kaplicy "Radziwiłłowskiej”, znajdującej się w kościele farnym z przełomu XVI i XVII w. Pierwotny wygląd przywrócili jej konserwatorzy Jadwiga Jaworska i Jacek Jaworski.

Laur trafił też do parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej. Remont i konserwacja kościoła parafialnego, sfinansowane wyłącznie przez wiernych, trwała 7 lat.

Prace objęły wnętrze kościoła i jego elewację, dzwonnicę oraz teren dawnego cmentarza przykościelnego wraz z drzewostanem. Historyczny wystrój wnętrza kościoła przywrócili konserwatorzy dzieł sztuki: Monika Konkolewska oraz Anna i Marek Trocha. W pracach pomagali parafianie, nie sposób też pominąć udziału w przedsięwzięciu ks. proboszcza Jana Kiełbasy.

Ostatnią z nagrodzonych jest parafia pw. św. Joachima i św. Anny w Annopolu za kompleksowy remont i konserwację drewnianego kościoła parafialnego wzniesionego w 1740 roku z fundacji Jana Tomasza Morsztyna. Zabytkowa świątynia w dużej części odzyskała swój piękny wygląd dzięki emerytowanemu obecnie ks. proboszczowi Antoniemu Bezpalko.

- Mogliśmy odremontować naszą świątynię dzięki środkom od sponsorów, ale i od najbiedniejszych wiernych, którzy pieniądze ze skromnych rent i emerytur przeznaczali na to, aby ich kościół był piękniejszy - mówi ks. Antoni.

Uroczystość wręczenia Laurów Konserwatorskich 2008 odbędzie się dzisiaj. Siedmioro właścicieli i opiekunów zabytków zaangażowanych w ratowanie dziedzictwa kulturowego otrzyma złotą, a ośmioro srebrną odznakę "Za Opiekę nad Zabytkami” przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Laur Konserwatorski

Konkurs organizowany jest przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie pod patronatem generalnego konserwatora zabytków, wojewody lubelskiego i marszałka województwa lubelskiego. Dotychczas laury konserwatorskie przyznano 25 realizacjom konserwatorskim oraz jednemu badaczowi i propagatorowi ochrony zabytków.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!