środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zadanie dla regionu: Wykorzystać płody ziemi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 września 2013, 19:33
Autor: Rafał Panas

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Nowoczesne korzystanie z zasobów naturalnych w rolnictwie, przemyśle, medycynie, branży energetycznej i informatycznej ma być główną specjalnością gospodarczą naszego regionu.

"Regionalna Strategia Innowacji do 2020 r.” to jeden z najważniejszych dokumentów dla rozwoju naszego regionu. Pokazuje, jakie badania powinny prowadzić uczelnie i jak przedsiębiorcy powinni wykorzystać je do zarabiania pieniędzy. Kluczem do sukcesu jest dziedzina gospodarki, która będzie specjalnością województwa.

– Jeśli wszystkie europejskie regiony będą konkurowały o pozycję lidera w tych samych dziedzinach, to większość z nich nie osiągnie celu. Stąd potrzeba specjalizacji – tłumaczy Piotr Janczarek, szef Departamentu Gospodarki i Innowacji w UM.

Według RSI, kluczową specjalizacją będzie biogospodarka i związana z nią produkcja żywności, mebli, kosmetyków, wyrobów papierowych i chemicznych. Do tego dojdą usługi medyczne i prozdrowotne (w tym produkty biomedyczne), energetyka (w tym bioenergia) oraz informatyka i automatyka.

Dlaczego biogospodarka? Bo w rolnictwie i leśnictwie pracuje prawie połowa mieszkańców regionu, coraz więcej firm produkuje wysokiej jakości żywność, pasze, nawozy sztuczne, kosmetyki czy bioenergię, na tej dziedzinie skupiają się również liczni naukowcy. Wreszcie biogospodarka przynosi zyski w całej Unii i daje pracę coraz większej liczbie osób.

Regionalna "Regionalna Strategia Innowacji do 2020 r.” krytycznie ocenia działalność otoczenia biznesu, które ma wpływ na rozwój nowoczesnych firm. M. in. chodzi o szkolenia. Brakuje analizy potrzeb, a oferta szkoleniowa dostosowywana jest do priorytetów instytucji finansujących i do kompetencji kadry szkolącej. W dodatku regionalne instytucje otoczenia biznesu nie zwracają uwagi na efektywność prowadzonej działalności, oferują takie same programy szkoleniowe, które nie przekładają się na wzrost umiejętności innowacyjnych u szkolonych.

Dlatego marszałkowscy urzędnicy podkreślają: potrzeba skutecznych szkoleń wspierających rozwój przedsiębiorczości u młodych ludzi kończących studia, pomoc w tworzeniu i rozwoju firm, które oferują specjalistyczne usługi doradczo-szkoleniowe (także dla firm rolniczych i rybackich czy też innych zajmujących się przetwarzaniem biozasobów do produkcji np.wysokiej jakości żywności czy bioenergii).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Zwykłosław
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zwykłosław
Zwykłosław (19 września 2013 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ach, szkolenia i doradztwo. To jedyne co urzędnicy potrafią wymyślić. I nic dziwnego, bo na szkoleniach zarabia się pieniądze bez brudzenia rączek w ziemi ojczystej.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!