niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Zagrożenie powodziowe: Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 maja 2014, 08:00

Rośnie zagrożenie powodziowe. Ewakuowano mieszkańców gminy Izbica. W niedzielę od godz. 13 trwają również przygotowania do ewentualnej ewakuacji wsi w gm. Łaziska.

Masz zdjęcia lub filmy? Wyślij je na alarm24@dziennikwschodni.pl. Dołączymy je do tekstu

20:57

Na głównych rzekach woj. lubelskiego poziom wody na godz. 20.00 wynosi: w Annopolu: stan 697 cm (+12 cm/3 h) - stan alarmowy - 550 cm; w Puławach: 502 cm (+22/3 h) - stan ostrzegawczy 450, a alarmowy - 550 cm; w Dęblinie: 392 (+12 cm/3 h ) stan ostrzegawczy 400 cm a alarmowy 500 cm. Na Wieprzu w Krasnymstawie poziom wynosi 511 cm (+13/3h) i przekracza stan alarmowy o 41 cm. Na Krznie w Malowej Górze poziom wynosi 320 cm (+1/3 h) i o 20 cm jest przekroczony stan ostrzegawczy. Na Bystrzycy w Sobianowicach stan wynosi 263 (+2/12 h), stan ostrzegawczy 240 cm. Na bieżąco prowadzony jest monitoring rozwoju sytuacji.

16:50

W gminie Łaziska trwa umacnianie i podwyższanie wałów. Wójt gminy jest dobrej myśli i wierzy, że Łaziska są dobrze przygotowane do nadejścia fali kulminacyjnej.13:35Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz przyjechał do gminy Łaziska.

Wójt gminy Łaziska zarządził, że możliwa będzie ewakuacja mieszkańców z terenów wsi: Kępa Solecka, Kępa Gostecka, Braciejowice, Zakrzów, Las Dębowy, Grabowiec, Wrzelów, Koło.

- Trwają przygotowania do ewentualnej ewakuacji. Ludzie są informowani o możliwym zagrożeniu i o tym, że ewakuacja jest możliwa. Jeśli tak, to nastąpiłoby to w poniedziałek. Zagrożenie na razie jest daleko - mówi Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego.

13:15

W Zamościu pracownicy socjalni Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie otrzymali od straży pożarnej wykaz posesji, na których straż interweniowała, i wyruszyli na wstępne szacowanie strat. Strażacy w dalszym ciągu pracują przy wypompowywaniu wody z posesji, a pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej nadal sprzątają miasto.

12:23

Najnowsza prognoza IMGW dotycząca stanu wody na Wiśle na następne 3 dni:

W poniedziałek w Annopolu poziom Wisły wyniesie 730 cm, we wtorek 690 cm, a w środę 590. W Puławach stan Wisły w poniedziałek ma według prognozy dojść do 600 cm, we wtorek do 695 cm, a w środę wyniesie 660 cm.

Sytuacja w gminie Izbica wywołana podtopieniami i wysokim stanem wody na Wieprzu jest już opanowana.

11:40Izbica. Fot. robakk55

11:30

Wojewoda ogłosił w niedzielę alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego. Dla gmin: Annopol, Józefów n. Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz dolny, Janowiec, Puławy, Stężyca.

Alarm dotyczy miast: Puławy i Dęblin.

10:20

Zaplanowane na godzinę 14 posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostało odwołane. O godz. 12 w gminie Łaziska będzie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał Wiesław Leśniakiewicz, by na miejscu sprawdzić stan zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych na Wiśle.

10:10

- Wojewoda Wojciech Wilk jest obecnie w gminie Izbica i na miejscu zapoznał się z sytuacją, która - podkreślam - nie pogarsza się - informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody.

Godz. 9.05

Od godziny 8 w gminie Annopol obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Odpowiednie zarządzenie wydał burmistrz tego miasta Wiesław Liwiński. Od godz. 4 obowiązuje także alarm w gm. Izbica.

Na wodowskazie w Annopolu stan Wisły wynosi 600 cm i wzrósł o 30 cm w ciągu minionych 3 godzin. W Puławach stan Wisły to 440 cm (przyrost o 8 cm w ciągu ostatnich 3 godzin). Stan ostrzegawczy Wisły w Puławach to 450 cm. Poziom rzeki Wieprz w Krasnymstawie to 493 cm i przekracza ona tam stan alarmowy o 23 cm. Na rzece Krzna w Malowanej Górze poziom wynosi 314 cm i o 14 cm przekracza stan ostrzegawczy.

Godz. 8.00

Poziom wody na Wiśle w Annopolu wynosi 570 cm. Rzeka przybrała 22 cm od północy. W Puławach jest poziom 432 cm, w ciągu 6 godzin przybyło 12 cm wody (stan ostrzegawczy to 450 cm)

W Dęblinie Wisła jest na poziomie 346 cm, w ciągu 6 godzin przybyło tam 11 cm, stan ostrzegawczy wynosi 400 cm.

- Obecnie najgorsza sytuacja jest na rzece Wieprz. W Krasnymstawie ta rzeka przekroczyła stan alarmowy wynoszący 470 cm i stan wody jest na poziomie 488 cm - informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody.

W miejscowości Tarnogóra (gm. Izbica), trzeba było ewakuować ok. 20 mieszkańców z podtopionych ok. 10 gospodarstw. Ewakuowane osoby umieszczone zostały w budynku Urzędu Gminy w Izbicy. Podtopione gospodarstwa zabezpieczali w nocy strażacy.

- Na miejsce jedzie komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Tadeusz Milewski i wojewoda Wojciech Wilk - mówi Bielesz.

Ok. godz. 11 ma tam dotrzeć fala kulminacyjna. Sytuacja jest spowodowana spuszczaniem wody ze zbiornika retencyjnego w Nieliszu.

W nocy odnotowano w województwie 97 interwencji spowodowanych przejściem gwałtownych burz i nawałnic, głównie w powiatach zamojskim, krasnostawskim i lubelskim.

W Zamościu strażacy usuwali skutki gwałtownej nawałnicy, która przeszła nad tym miastem w piątek wieczorem. - Jeszcze w trzech miejscach trwa wypompowywanie wody, już kończymy działania, nie ma nowych zgłoszeń - powiedział rano dyżurny wojewódzkiej komendy straży pożarnej Andrzej Walczak.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje w nadwiślańskich powiatach: kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim, a alarm powodziowy - w gminach Łaziska, Wilków i Józefów nad Wisłą, a także w Krasnymstawie nad Wieprzem.

Zobacz jak w sobotę wyglądała sytuacja w regionie

Sobotnie gradobicie w miejscowości Świerże (pow. chełmski):Stan wody w Wilkowie. Wideo z soboty:

WIDEO

WIDEO

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Wisła powódź wieprz
wopr
olo
takiego wała
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wopr
wopr (18 maja 2014 o 21:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mają, stoją nieużywane bo do nich trzeba wynająć jakąś koparke do nasypywania a to jest większy koszt. ps. ta powódź to pic na wode bo rzeka w korycie cały czas

Uwielbiam takich ludzi, jedyne co potrafią to pisać pierdoły w internecie bo są anonimowi a sam problem ich niedotyczy. Oszołom, który myli koryto z łożyskiem. Następnym razem jak będziesz chciał zabłysnąć to chociaż doedukuj się.

Mam chwilę, napiszę co mi się ciśnie na usta.

Jak można było doprowadzić do sytuacji w której, po upływie 4lat czyli 48miesięcy mamy powtórkę zagrożenia dla mieszkańców powiśla. Krew mnie zalewa sposób wypowiedzi Pana wójta gminy Łaziska, chciałbym żeby został rozliczony za jego starania w odbudowę, naprawę, przebudowę wałów.

Przez poczynania rządzących w gminie Łaziska i urzędników z góry ludzie z Wilkowa już przygotowują się do powodzi. Wielu z nich już wyjechało z gminy. Wiem, bo przejeżdżałem dzisiaj przez Wilków i pobliskie wsie, te w których przed cztery lata temu pomagałem ratować ludzi. Wyglądały jak przygotowujące się do wojny, w oknach na parterze ciężko było zauważyć firanki, kwiatki, meble.

Nawiązuję do Wilkowa, bo w tej miejscowości został wyremontowany wał. I jeżeli pęknie wał w Braciejowicach lub na Kępie to najbardziej ucierpi gmina Wilków, która jest niżej położona.

Widziałem stan wałów w Braciejowicach, jak to powiedział komendant Straży "będzie cud jeśli wał się obroni". Wał z piachu...

Mam wielką nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy. Bo nie chciałbym znowu doświadczyć tych emocji, negatywnych które towarzyszą ratowaniu ludzi.

Rozwiń
olo
olo (18 maja 2014 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

mają, stoją nieużywane bo do nich trzeba wynająć jakąś koparke do nasypywania a to jest większy koszt. ps. ta powódź to pic na wode bo rzeka w korycie cały czas

Rozwiń
takiego wała
takiego wała (18 maja 2014 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A czy ktoś wie dlaczego strażacy nie mają jeszcze na wyposażeniu urządzeń do szybkiego napełniania worków z piaskiem ?

Przecież takie urządzenie zastępuje pracę kilku osób i znacznie skraca czas ich napełniania !

Ja wiem! Jeszcze takiego nie kupili a poza tym już wkrótce wybory a po wyborach to choćby potop... i do następnego razu.

Rozwiń
Olaf
Olaf (18 maja 2014 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A czy ktoś wie dlaczego strażacy nie mają jeszcze na wyposażeniu urządzeń do szybkiego napełniania worków z piaskiem ?

Przecież takie urządzenie zastępuje pracę kilku osób i znacznie skraca czas ich napełniania !

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!