niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Zamoyscy: Podzielmy Kozłówkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2006, 20:00

Spadkobiercy dawnych właścicieli dóbr Kozłowieckich chcą podziału majątku, w którym znajduje się teraz muzeum.

Ich adwokaci zwrócili się do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie o wyodrębnienie pałacu i innych budynków mieszkalnych od tych nieruchomości, które mogły być związane z produkcją rolną.
O co chodzi? Urzędnicy wojewody rozpatrują wcześniejszy wniosek Zamoyskich dotyczący zwrotu ich byłej rezydencji. Dawni właściciele utrzymują, że pałac, otaczające go budynki i park były jedynie rezydencją mieszkalną. A skoro dobra nie były związane z majątkiem ziemskim, to nie można ich było wywłaszczyć. Dlatego Zamoyscy zwrócili się do wojewody lubelskiego o stwierdzenie, że nieruchomości w Kozłówce nie mogły zostać objęte dekretem o reformie rolnej. To na mocy tego dekretu stracili swój majątek.
Na rozprawie przedstawiciele muzeum twierdzili, że w Kozłówce była prowadzona produkcja zwierzęca. W stajni hodowano konie dla wojska. W odpowiedzi prawnicy Zamoyskich wystąpili o wyodrębnienie z posiadłości tej części, w której hodowano konie. Prawdopodobnie chcą zrezygnować z roszczeń do tej części majątku.
- Zwróciliśmy się do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wydanie opinii na temat możliwości takiego podziału Kozłówki - mówi Lucjan Osiecki z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Tam, gdzie był kiedyś wybieg dla koni, dziś znajduje się parking przeznaczony dla zwiedzających Kozłówkę. Stojący obok budynek stajni wykorzystywany jest na garaże.
Podziałowi Kozłówki sprzeciwia się muzeum. - Cała nieruchomość powinna pozostać w rękach muzeum - mówi reprezentujące je prawnik Lucyna Zawadzka.
Tymczasem postępowanie dotyczące zwrotu dóbr zbliża się do końca. Do przesłuchania pozostali tylko świadkowie zgłoszeni przez Zamoyskich. To m.in. mieszkańcy miejscowości położonych w pobliżu pałacu. Dojdzie do tego na początku przyszłego roku.
Z kolei w Sądzie Okręgowym toczy się proces, w którym Zamoyscy domagają się zwrotu wyposażenia pałacu, które jest teraz muzealną ekspozycją.
(er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!